Druga krucjata

Rebis
2013-06-20
2013-06-20
Norbert Radomski
krucjaty historia średniowiecza krzyżowcy rycerstwo

"Druga Krucjata" jest rzetelną i solidną pozycją poświęconą historii europejskiego zaangażowania na Bliskim Wschodzie w okresie wypraw krzyżowych. Autor bardzo dokładnie analizuje tło wyprawy krzyżowej, jej przyczyny oraz przygotowania. Wiele kwestii jest potraktowanych bardzo szczegółowo. W tekście pojawia się cała masa nazwisk i pobocznych wydarzeń. Dla mnie osobiście najciekawsze momenty były poświęcone działalności św. Bernarda z Clairvaux, a zwłaszcza to w jaki sposób zapewniał PR wyprawie krucjatowej. Jest to niewątpliwy plus tej pozycji, kolejnym są opisy zaangażowania feudałów niemieckich i francuskich oraz zdobyciu Lizbony i Almerii. Sama wyprawa krzyżowa została opisana chyba pobieżnie i tutaj można odczuwać lekki zawód. Książka nie była porywająca więc czytało się wolniej, niemniej jednak jest to solidna pozycja, którą warto polecić!

Trochę za bardzo rozwlekła ksiąska, autor skupia się na niuansach teologicznych, prawnych, finansowych, personalnych II krucjaty. Z drugiej strony po przez swoją drobiazgowość jest to ciekawy rys epoki, ale przez to książki nie czyta się zbyt szybko.
Jak dla mnie autor za wiele miejsca poświęca uwagi wydarzeniom w krajach krucjatowych (Niemcy, Francja),a za mało na Bliskim Wschodzi, Bizancjum. Z resztą jest to kolejny autor który nie czerpie z bogatych tekstów Greckich, a przecież to Bizancjum było strefa graniczną dla Państw Lewantu i to oni mieli najlepsze informacje o tym co dzieje się na Bliskim Wschodzie. Pewnie wynika to z tego ze autor czerpie z literatury anglojęzycznej.
Z plusów, to opisy wydażeń na półwyspie Iberyjskim (zdobycie Lizbony, Torosy) , ponieważ jest b. mało książek o tej tematyce w języku polskim.
Natomiast tzw. krucjata Bałtycka jest potraktowana epizodycznie.
Wg. mojej subiektywnej opinii jest to raczej uzupełnienie wiedzy o krucjatach i to o spojrzenie zachodnioeuropejskie, cenne ale mocno wybiórcze i dlatego dalej na ten moment nie zmieniam zdania, że Runciman napisał najlepszą książkę o Krucjatach.

Na półkach: , , , , , ,

"Druga krucjata" to pełnowartościowa książka popularnonaukowa. Co za tym idzie, odbiorcą nie powinien być fan gier z serii "Total War" - taki czytelnik tylko by się rozczarował.

Phillips analizuje niczym mnich benedyktyński, dokładnie naświetla genezę i przygotowania do drugiej krucjaty, szczegółowo przytacza argumenty ku mniej romantyzującemu spojrzeniu na ten fenomen, odziera go systematycznie z narosłych przez wieki legend i błędnych interpretacji tekstów źródłowych.

Samej "akcji" jest stosunkowo niewiele, jednak każdy z trzech teatrów działań krucjaty zostaje omówiony. Odczułem jednak pewien niedosyt i będę musiał koniecznie sięgnąć po inne publikacje, które poświęcają poszczególnym kampaniom nieco więcej uwagi.

Książkę polecam wyłącznie czytelnikom z pewnym doświadczeniem w temacie - nie jest to pozycja, od której powinno się zaczynać przyswajanie wiedzy na temat wypraw krzyżowych.

• Średniowiecze
  • Wojskowość
  • Morze Śródziemne
  • Zbiory
  • (M) Outremer

Dodaj cytat z książki Druga krucjata