Druga krucjata

Wydawnictwo: Rebis
The Second Crusade
historia
joly_fh

Druga wyprawa krzyżowa (1145-1149), nader rzadko brana na warsztat historyka, była niezwykle śmiałą próbą rozprawienia się z niewiernymi aż na trzech frontach. Hufce krzyżowców, zachęcane przez papieża Eugeniusza III oraz Bernarda z Clairvaux, zamierzały pokonać muzułmanów w Ziemi Świętej i na Półwyspie Iberyjskim, a także pogan w północno-wschodniej Europie. Jednak - ku zaskoczeniu i przerażeniu społeczeństwa wychowanego na triumfalnych wspomnieniach pierwszej krucjaty - jedynie w Iberii odniosły one pewien sukces.

Historyk Jonathan Phillips, wykorzystując w pełnym zakresie zarówno źródła podstawowe, historyczne i literackie, jak i wiele dyskusji badaczy tematu, rzuca nowe światło na genezę i przebieg drugiej krucjaty, jej radykalne cele i bezprecedensowe ambicje. Autor oferuje pierwsze od ponad stu lat, rzetelne opracowanie tej traktowanej po macoszemu wyprawy, która - choć nie zrealizowała wytkniętych celów - wywarła głęboki wpływ na historię Europy i wschodniej części regionu śródziemnomorskiego.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2013

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

Zoltar | 2018-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2018

"Druga krucjata" to pełnowartościowa książka popularnonaukowa. Co za tym idzie, odbiorcą nie powinien być fan gier z serii "Total War" - taki czytelnik tylko by się rozczarował.

Phillips analizuje niczym mnich benedyktyński, dokładnie naświetla genezę i przygotowania do drugiej krucjaty, szczegółowo przytacza argumenty ku mniej romantyzującemu spojrzeniu na ten fenomen, odziera go systematycznie z narosłych przez wieki legend i błędnych interpretacji tekstów źródłowych.

Samej "akcji" jest stosunkowo niewiele, jednak każdy z trzech teatrów działań krucjaty zostaje omówiony. Odczułem jednak pewien niedosyt i będę musiał koniecznie sięgnąć po inne publikacje, które poświęcają poszczególnym kampaniom nieco więcej uwagi.

Książkę polecam wyłącznie czytelnikom z pewnym doświadczeniem w temacie - nie jest to pozycja, od której powinno się zaczynać przyswajanie wiedzy na temat wypraw krzyżowych.

Wiesław | 2018-06-21

Trochę za bardzo rozwlekła ksiąska, autor skupia się na niuansach teologicznych, prawnych, finansowych, personalnych II krucjaty. Z drugiej strony po przez swoją drobiazgowość jest to ciekawy rys epoki, ale przez to książki nie czyta się zbyt szybko.
Jak dla mnie autor za wiele miejsca poświęca uwagi wydarzeniom w krajach krucjatowych (Niemcy, Francja), a za mało na Bliskim Wschodzi, Bizancjum. Z resztą jest to kolejny autor który nie czerpie z bogatych tekstów Greckich, a przecież to Bizancjum było strefa graniczną dla Państw Lewantu i to oni mieli najlepsze informacje o tym co dzieje się na Bliskim Wschodzie. Pewnie wynika to z tego ze autor czerpie z literatury anglojęzycznej.
Z plusów, to opisy wydażeń na półwyspie Iberyjskim (zdobycie Lizbony, Torosy) , ponieważ jest b. mało książek o tej tematyce w języku polskim.
Natomiast tzw. krucjata Bałtycka jest potraktowana epizodycznie.
Wg. mojej subiektywnej opinii jest to raczej uzupełnienie wiedzy o krucjatach i to o spojrzenie...

Dodo | 2018-08-14
Na półkach: Rycerstwo, Posiadam, Przeczytane