Druga krucjata

Wydawnictwo: Rebis
The Second Crusade
historia
joly_fh

Druga wyprawa krzyżowa (1145-1149), nader rzadko brana na warsztat historyka, była niezwykle śmiałą próbą rozprawienia się z niewiernymi aż na trzech frontach. Hufce krzyżowców, zachęcane przez papieża Eugeniusza III oraz Bernarda z Clairvaux, zamierzały pokonać muzułmanów w Ziemi Świętej i na Półwyspie Iberyjskim, a także pogan w północno-wschodniej Europie. Jednak - ku zaskoczeniu i przerażeniu społeczeństwa wychowanego na triumfalnych wspomnieniach pierwszej krucjaty - jedynie w Iberii odniosły one pewien sukces.

Historyk Jonathan Phillips, wykorzystując w pełnym zakresie zarówno źródła podstawowe, historyczne i literackie, jak i wiele dyskusji badaczy tematu, rzuca nowe światło na genezę i przebieg drugiej krucjaty, jej radykalne cele i bezprecedensowe ambicje. Autor oferuje pierwsze od ponad stu lat, rzetelne opracowanie tej traktowanej po macoszemu wyprawy, która - choć nie zrealizowała wytkniętych celów - wywarła głęboki wpływ na historię Europy i wschodniej części regionu śródziemnomorskiego.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2013

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl