Oro
83-11-07706-1
przygoda, autobiografia, akcja, thriller,
przygodowa
kainhoz

Wydawało się, że takich ludzi już nie ma: czy można jeszcze, w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku, z rewolwerem w ręku przeżywać romantyczne przygody w tropikalnej dżungli, z piękną kobietą i gromadą oddanych na śmierć i życie zabijaków u boku? To nie scenariusz nowego filmu o Indiana Jonesie, lecz rodzaj pamiętnika 36-letniego Francuza, który bez grosza przy duszy ląduje w...

To nie scenariusz nowego filmu o Indiana Jonesie, lecz rodzaj pamiętnika 36-letniego Francuza, który bez grosza przy duszy ląduje w środkowoamerykańskiej dżungli, bierze się do poszukiwania złota i w kilka miesięcy zbija majątek, stosując przemoc, oszustwa i organizując przemyt na wielką skalę. W bezlitosnym środowisku, które sam współtworzy, narzuca własne prawa, walcząc z przyrodą, miejscowymi bandytami i skorumpowaną policją.

Autor, Cizia Zykë, to człowiek pozbawiony skrupułów, który w innych czasach zostałby Cortezem albo Pizarrem. Świat jawi mu się jako jaskinia Ali Baby: trzeba tylko sięgnąć po bogactwa, które leżą dookoła. Nagrodą są przyjemność wygranej i kokaina, ale po każdej przygodzie pojawia się głód następnej, jeszcze trudniejszej i bardziej nieprawdopodobnej.

Jak napisał francuski "Paris Match": "Opowieść zapierająca dech w piersiach, lektura, od której nie można się oderwać. Przemoc, hazard, kobiety, zabawa, humor: nie brakuje niczego".

anika | 2015-12-26
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Zachęcona pozytywnymi opiniami sięgnęłam po książkę i niestety nie dałam rady przeczytać. Poległam po 2/3 książki. Wyzysk, przekręty, przedmiotowe traktowanie ludzi, ćpanie, przemyt, okradanie grobów- tym głównie chwali się autor, a mnie jakoś to zupełnie nie bawiło. Nie widzę w tym za grosz romantycznych przygód jak mówi opis. Wiedzy też poszerzyć się nie da czytając tą książkę. Gdybym to ja robiła jej opis, brzmiałby mniej więcej tak: "Megalomańskie zwierzenia skur..."

adamats | 2011-10-02
Przeczytana: 04 września 2011

Złoto, to powieść otwierająca autobiograficzną trylogię Zyke. Opisuje przypadki autora dziejące się w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Gorączka złota porwała Zyke i na blisko trzy lata rzuciła w zapomniany przez Boga i cywilizację zakątek Ameryki Środkowej. Park Narodowy Corcovado na półwyspie Osa w prowincji Puntarenas to dziś perła w koronie wśród parków narodowych, z których słynie Kostaryka. Wtedy, w następstwie odnalezienia jedenastokilogramowego samorodka złota, miejsce to stało się areną małej wojny domowej pomiędzy władzami, właścicielami ziemi i poszukiwaczami złota. Kraj ogarnięty był wszechobecną korupcją. „W całej Kostaryce nie było jednego stanowiska, które nie było zajęte przez członka rządzącej Partido del Pueblo Unido, zamieszanego w podejrzane interesy.” W takiej rzeczywistości Zyke odnalazł się jak u siebie, poczuł się jak ryba w wodzie. Recepta na sukces? Dwie proste zasady: nie ufaj nikomu i rządź żelazną ręką. Ticos to banda leniwych...

Ewa | 2014-01-30

"Złoto" czytałam już bardzo dawno temu, bo chyba początkiem lat dziewięćdziesiątych.
Zaznaczam, że byłam już pełnoletnia, ale jeszcze w tedy młoda...po prostu się nią zachłysnęłam. Zrobiła na mnie nie sam owite wrażenie i chyba nie tylko na mnie, bo notabene ukradziono mi ten egzemplarz.
To książka,którą często wspominam i nawet do niej powróciłam, co mało kiedy mi się zdarza.
Pozostałam fanką Cizia Zykë do dzisiaj. Przeczytałam chyba wszystkie jego książki.

Drodzy czytelnicy jeśli chcecie przeżyć przygodę na pograniczu bezprawia to zachęcam, ale tylko dorosłych :)

Mateusz | 2013-12-09
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Przygoda przez duże "P". Tak najkrócej można opisać książki Cizii Zyke. Złoto stanowiące otwarcie autobiograficznej trylogii autora, opisuje jego przygody na Kostaryce. Jak można domyśleć się z tytułu, w grę wchodzi złoto, dużo złota. A gdzie ten drogocenny kruszec tam również mafia, narkotyki i piękne kobiety. Autor pokazuje, co znaczy życie na wysokiej adrenalinie, pełnią życia. Na potrzeby książki autor lekko ubarwił swoją powieść, prawda jest jednak taka, że nawet jeżeli 1/4 z tego co opisał Cizia byłoby prawdą, to i tak jego życie jestjednym wielkim filmem akcji. "Carpe Diem"

Ksawery Szaniawski | 2011-12-16
Przeczytana: listopad 2011

To co lubią tygryski. Przygoda, pieniądze, kobitki, spluwy. I co mnie też bardzo cieszy w dzisiejszych czasach, książka jest zupełnie nie political correct.

Rafał | 2014-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Jeśli można komukolwiek zazdrościć treściwego życia, to z całą pewnością jawi mi się w moich wyobrażeniach Jean-Charles Zike. Ilość przygód, podobnie jak i megalomania autora, jest olbrzymia. Normalnego mieszczucha zastanawia fakt, czy to naprawdę jest prawda, czy rzeczywiście jednemu facetowi może się wydarzyć aż tyle? Nawet jeśli to tylko wyobraźnia, to warto się dać jej ponieść. Bo nawet największy hulaka blednie przy zderzeniu z życiem takiego awanturnika jakim jawi się autor. Zastanawia mnie przez ten intensywny czas obcowania z książką czy byłbym w stanie w ten sposób żyć, tak bardzo postawić na przygodę i tak łatwo trwonić pieniądze i oddawać się przyjemnościom. Jestem pewny, że nie, tym większy podziw dla autora.

Spursmaniak | 2016-11-11

Część druga przygód Zyke przenosi nas do Kostaryki. Opowiada o spotkaniu autora ze złotem, miejscowymi szumowinami i pięknymi kobietami. Stosując oszustwa, przemoc, z rewolwerem w ręku przeżywa romantyczne przygody w tropikalnej dżungli. Po każdej przygodzie pojawia się głód następnej. Znakomita książka przygodowa okraszona dużą dawką humoru gdzie akcja nie zwalnia ani na moment.
Jest jeden z moich ulubionych pisarzy. Gorąco polecam.

avonek | 2011-01-18

Jeden z moich ulubionych pisarzy. Jedna z moich ulubionych książek. Pierwszy raz "złoto" czytałam jak miałam ok 13tu lat, oczywiście ukradkiem, bo mama uważała, że to nieodpowiednia książka dla takich młodych osob ;) I chyba miała racje ;) Bynajmniej wracałam wielokrotnie do tej pozycji :)i pewnie wrócę jeszcze nie raz. To moja chwila na przeżycie przygody, której w realnym świecie chyba się nie uda przeżyć ;)

Bartek Biedrzycki | 2016-08-23

Jest ostro, strasznie, widowiskowo. Koszmarna okładka nieco oddaje wrażenie, jakie ma się po lekturze. Stanowczo najlepsza z książek Jeana-Charlesa.

koemata | 2015-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

przeczytałem duży kawałek, Kostaryka, poszukiwacze złota; narkotyki, alkohol, kobiety ale niekoniecznie, przemoc, bardzo ciężka praca, morderczy klimat, rabowanie zabytków prekolumbijskich, zabójczy klimat, dzika przyroda, życie bez cywilizacji we wszystkich odcieniach szarości i zieleni