Okładka książki Krwawi mordercy maniacy szaleni i nienawistni - od starożytności do czasów współczesnych Rodney Castleden
Rodney Castleden Wydawnictwo: Bellona reportaż
reportaż
Bellona
2008-01-01
2008-01-01

Chaotyczne i zaskakująco nudne.

Chaotyczne i zaskakująco nudne.

W sumie słaba pozycja. Zbiór opowiastek bardziej lub mniej trzymających się faktów. Takie historyjki z dreszczykiem dla młodszych czytelników, chodź pozycja jak najbardziej o nagannych czynach naszych popapranych bliźnich. Z drugiej strony po tytule można oczekiwać tylko taniej sensacji na miarę groszowych publikacji prasowych.

Za drugim razem udało mi się tę książkę przeczytać. Przedstawieni w niej mordercy w większości przypadków niczym się nie wyróżniają. Ich poczynania nie są ani nowatorskie, ani krwawe ani nawet ciekawe. Może ze 3-4 uważam za godne uwagi. Mamy tu (mam na myśli część I i II) chyba po prostu opisy wszystkich morderstw dokonanych w Anglii, a przecież tylko do nielicznych warto powrócić. Na dodatek nie pojmuję niektórych tłumaczeń, bowiem czuję, że błąd leży po stronie tłumacza. "Dzieci ofiar" brzmi jeden z podtytułów, w którym mowa o ofiarach będących małolatami. Czytając zaś w/w nagłówek można by pomyśleć, iż autor roztrząsać będzie losy szczyli, których rodzice padli ofiarą morderstw. Z kolei w innej historii przeczytałam, że kobieta zmarła,a później ją zaszlachtowano. E? Kolejna wpadka. Mroczny mord dwóch rodzin wrzucono do jednego worka zatytułowanego "Mordy z chęci zysku", pomimo iż wielokrotnie Castleden podkreślał, iż nie wiadomo jakie były motywy sprawców, bowiem pieniędzy nie tknięto.
Z nudów można przeczytać całą książkę, acz radzę zajrzeć tylko do wybranych spraw np. "Morderdstwa na drodze A6", lub "Martwego dziecka w wychodku". Najciekawszymi są bowiem te zabójstwa, które nie rozwikłano, bądź budzą dużo wątpliwości. Za nie daję szkolną 5, ale niestety giną one w fali przeciętnych przypadków.
Wyzwanie czytelnicze 2015: książka, którą zacząłeś czytać, ale nie skończyłeś.

Dwa tomy z czego drugi jest atrakcyjniejszy dla czytelnika gdyż są tam opisywane "bliższe" nam zbrodnie a co za tym idzie łatwiej sobie to wyobrazić współczesnemu odbiorcy.
Pierwszy skupia się m.in. na historycznym ukazaniu jak z czasem zmieniały się metody uśmiercania skazanych oprawców.

Książki nie są czymś wybitnym ale biorąc pod uwagę jak ubogi jest nasz księgarski rynek w tej tematyce to jednak ...na bezrybiu i rak ryba ;)

Oba tomy pisane prostym językiem więc nikt nie powinien mieć problemów ze zrozumieniem :) Oczywiście też nie jest dla każdego, osoby o słabych nerwach niech lepiej dadzą spokój i sobie i książce :)

W obronie autora zaznaczyć należy, że tytuł jego książki jest jak najbardziej zgodny z treścią. Błąd popełniła tłumaczka i to jej należy się nagana. W oryginale tytuł brzmi bowiem "Infamous Murderers: Maniacs Filled with Hatred and Rage". Zwracam na to uwagę, bo w niektórych recenzjach czytałam już, że jest on mylący.

Zbiór przestępców jest podzielony według części, moim zdaniem spójnych. Na niekorzyść autora można by stwierdzić, że miejscami jego opinia dominuje ponad obiektywnymi faktami, jednak biorąc po uwagę nieścisłości historyczne, podanie przez autora różnych prawdopodobnych wersji wydarzeń nie jest rażące.

Napisane jest prostym językiem, przejrzyście przedstawiając zagadnienia kryminalne. Dużym minusem jest brak umiejscowienia w czasie niektórych morderstw.

*Komentarz, niekoniecznie związany z omawianą publikacją. Jest dla mnie niesamowicie rażącym fakt, że jedna z czytelniczek uważa, tę książkę za opisującą wydarzenia "mało krwawe". Jeśli ktoś uważa, że ojciec, który podrzyna własnym dzieciom gardła, a następnie wywleka ich jelita na zewnątrz, to wydarzenie mało krwawe, to poważnie zalecam psychoterapię, to albo to poważne zaburzenie psychiczne (zdecydowanie antyspołeczne i niezgodne z kodem biologicznym, zakrawające na niebezpieczne) albo ma niezdrową zdecydowanie pseudo szpanerską manię wywołaną niezdrowym wpływem subkultury. I tak, sama jestem fanką black metalu, ale na całe szczęście nie mam tak "zrytej psychiki", żeby okrutnych morderstw nie nazywać krwawymi, niezależnie od mojego ich wartościowania.

Zbiór przestępców jest podzielony według części, moim...

Książka jest zbiorem króciutkich opowiadań o przeróżnych zbrodniach i osobach je popełniających. Parę rzeczy jednak mi się tu nie zgadza. I tak pierwsza uwaga dotyczy tytułu- w większości rozdziałów mowa była o zbrodni, którą popełnili niekoniecznie ludzie za nie skazani, a przynajmniej były co do tego wątpliwości. W tej sytuacji wymowa tytułu „Krwawi mordercy maniacy szaleni i nienawistni” wprowadza czytelnika w błąd.
Druga uwaga dotyczy już samej treści. Autor opisuje powyższe zbrodnie w sposób dość zagmatwany, mało atrakcyjnie i niezbyt ciekawie. Robi to wrażenie pogoni za tanią sensacją. Treść także nie trafiła mi do przekonania, szczególnie jeśli chodzi o zbrodnie powiązane z „dużą” historią. Brakowało mi rzetelności w przedstawianiu faktów.
I trzy- w książce znajdują się błędy stylistyczne i gramatyczne. Może to być oczywiście wina tłumacza, mimo to w połączeniu z poprzednimi zastrzeżeniami nie świadczy o książce najlepiej.
Wziąwszy powyższe pod uwagę nie polecam książki ludziom, którzy lubią dobrą literaturę.

Krwawi?
No nie wiem za bardzo gdzie autor tu tą krew widzi...
Po tytule spodziewać się można seryjnych morderców i psychopatycznych maniaków. Zamiast tego dostajemy zbiór niezbyt ambitnych zbrodni na poziomie mniej zajmujących niż te przedstawiane codziennie w Wiadomościach.
Nie wiem czy autor chciał postawić na zbrodnie mniej znane czy czym sugerował się przy doborze opisywanych przypadków bo zastanawiający jest fakt że np. opisuje on zbrodnię popełniona przez żonę 'Kuby Rozpruwacza' zupełnie pomijając przy tym jego 'dzieła'.
Przedstawione są tu w skrócie dość skomplikowane i mało logiczne spiski historyczno-polityczne zakończone puentą 'pan X został zzabity'.
Jest tu kilka ciekawych historii ale zdecydowanie za mało w porównaniu do sumy całości.
Jeśli interesują Cię prawdziwe krwawe zbrodnie sięgnij po inna książkę...

Krwawi?
No nie wiem za bardzo gdzie autor tu tą krew widzi...

Spodziewałam się czegoś dużo lepszego.

Spodziewałam się czegoś dużo lepszego.

Książka ciekawa. Ma lepsze i gorsze momenty ale jeśli ktoś interesuje się tematyką zbrodni, warto przeczytać.

Masło maślane, trudno się czyta, a interesujących rzeczy jak na lekarstwo. Jest wiele lepszych pozycji na ten temat.

• Kryminalistyka
  • Rok 2013