Krwawi mordercy maniacy szaleni i nienawistni - od starożytności do czasów współczesnych

Wydawnictwo: Bellona
literatura faktu

Popełniane przez nich zbrodnie od niepamiętnych czasów budziły ciekawość i zgrozę, zarazem jednak wywołując osobliwą fascynację. Książka przedstawia sylwetki ok. 70 słynnych zabójców, morderców i zbrodniarzy od starożytności do czasów współczesnych. Są w tej ponurej galerii kobiety-trucicielki, szaleńcy, mordujący swoich najbliższych, zabójcy polityków i znanych osobistości, są wreszcie dokonujący zbrodni dla zysku oraz degeneraci pastwiący się nad swoimi ofiarami. Ich haniebne postępki nie pozostały wyłącznie w annałach zbrodni i kronikach policyjnych, ale zapadły w zbiorową pamięć.

gwiazdka | 2013-06-05
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Książka jest zbiorem króciutkich opowiadań o przeróżnych zbrodniach i osobach je popełniających. Parę rzeczy jednak mi się tu nie zgadza. I tak pierwsza uwaga dotyczy tytułu- w większości rozdziałów mowa była o zbrodni, którą popełnili niekoniecznie ludzie za nie skazani, a przynajmniej były co do tego wątpliwości. W tej sytuacji wymowa tytułu „Krwawi mordercy maniacy szaleni i nienawistni” wprowadza czytelnika w błąd.
Druga uwaga dotyczy już samej treści. Autor opisuje powyższe zbrodnie w sposób dość zagmatwany, mało atrakcyjnie i niezbyt ciekawie. Robi to wrażenie pogoni za tanią sensacją. Treść także nie trafiła mi do przekonania, szczególnie jeśli chodzi o zbrodnie powiązane z „dużą” historią. Brakowało mi rzetelności w przedstawianiu faktów.
I trzy- w książce znajdują się błędy stylistyczne i gramatyczne. Może to być oczywiście wina tłumacza, mimo to w połączeniu z poprzednimi zastrzeżeniami nie świadczy o książce najlepiej.
Wziąwszy powyższe pod uwagę nie polecam książki...

Nemerle | 2014-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2014

W obronie autora zaznaczyć należy, że tytuł jego książki jest jak najbardziej zgodny z treścią. Błąd popełniła tłumaczka i to jej należy się nagana. W oryginale tytuł brzmi bowiem "Infamous Murderers: Maniacs Filled with Hatred and Rage". Zwracam na to uwagę, bo w niektórych recenzjach czytałam już, że jest on mylący.

Zbiór przestępców jest podzielony według części, moim zdaniem spójnych. Na niekorzyść autora można by stwierdzić, że miejscami jego opinia dominuje ponad obiektywnymi faktami, jednak biorąc po uwagę nieścisłości historyczne, podanie przez autora różnych prawdopodobnych wersji wydarzeń nie jest rażące.

Napisane jest prostym językiem, przejrzyście przedstawiając zagadnienia kryminalne. Dużym minusem jest brak umiejscowienia w czasie niektórych morderstw.

*Komentarz, niekoniecznie związany z omawianą publikacją. Jest dla mnie niesamowicie rażącym fakt, że jedna z czytelniczek uważa, tę książkę za opisującą wydarzenia "mało krwawe". Jeśli ktoś uważa, że...

kinkiet | 2015-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2015

Za drugim razem udało mi się tę książkę przeczytać. Przedstawieni w niej mordercy w większości przypadków niczym się nie wyróżniają. Ich poczynania nie są ani nowatorskie, ani krwawe ani nawet ciekawe. Może ze 3-4 uważam za godne uwagi. Mamy tu (mam na myśli część I i II) chyba po prostu opisy wszystkich morderstw dokonanych w Anglii, a przecież tylko do nielicznych warto powrócić. Na dodatek nie pojmuję niektórych tłumaczeń, bowiem czuję, że błąd leży po stronie tłumacza. "Dzieci ofiar" brzmi jeden z podtytułów, w którym mowa o ofiarach będących małolatami. Czytając zaś w/w nagłówek można by pomyśleć, iż autor roztrząsać będzie losy szczyli, których rodzice padli ofiarą morderstw. Z kolei w innej historii przeczytałam, że kobieta zmarła,a później ją zaszlachtowano. E? Kolejna wpadka. Mroczny mord dwóch rodzin wrzucono do jednego worka zatytułowanego "Mordy z chęci zysku", pomimo iż wielokrotnie Castleden podkreślał, iż nie wiadomo jakie były motywy sprawców, bowiem pieniędzy nie...

Kasia | 2013-02-09
Przeczytana: 18 lutego 2013

Spodziewałam się czegoś dużo lepszego.

Hekate | 2013-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2013

Krwawi?
No nie wiem za bardzo gdzie autor tu tą krew widzi...
Po tytule spodziewać się można seryjnych morderców i psychopatycznych maniaków. Zamiast tego dostajemy zbiór niezbyt ambitnych zbrodni na poziomie mniej zajmujących niż te przedstawiane codziennie w Wiadomościach.
Nie wiem czy autor chciał postawić na zbrodnie mniej znane czy czym sugerował się przy doborze opisywanych przypadków bo zastanawiający jest fakt że np. opisuje on zbrodnię popełniona przez żonę 'Kuby Rozpruwacza' zupełnie pomijając przy tym jego 'dzieła'.
Przedstawione są tu w skrócie dość skomplikowane i mało logiczne spiski historyczno-polityczne zakończone puentą 'pan X został zzabity'.
Jest tu kilka ciekawych historii ale zdecydowanie za mało w porównaniu do sumy całości.
Jeśli interesują Cię prawdziwe krwawe zbrodnie sięgnij po inna książkę...

Paula | 2015-01-06

6/10

Ciekawa książka ,lecz nie bardzo w moim guście.

Najkrwawsze morderstwa na tle seksualnym , politycznym , rasowym ,z chcęci zemsty bądź zysku nie są niczym zadziwiającym w dzisiejszych czasach. Jednak setki lat temu dochodziło do nich właściwie z taką samą częstotliwością , i nie zdziwcie się ,jeżeli napiszę Wam że były mniej brutalne... Powyższa książka da Wam wiele powodów żeby tak nie myśleć. Polecam wszystkim osobą , które interesują się serią morderstw z epoki starożytnej , średniowiecznej itp

pawelr | 2012-04-15

Trochę to wszystko chaotyczne. Niektóre morderstwa wplecione, moim zdaniem, zupełnie bez sensu - bo ani legendarne, ani spektakularne. Są też takie historie, które czyta się z przyjemnością - jak naprzykład sprawa zabójstwa Kennedy'iego czy Lincolna.

Gabriela | 2014-09-17
Przeczytana: kwiecień 2014

Książka ciekawa. Ma lepsze i gorsze momenty ale jeśli ktoś interesuje się tematyką zbrodni, warto przeczytać.

przmo | 2015-06-18

Dwa tomy z czego drugi jest atrakcyjniejszy dla czytelnika gdyż są tam opisywane "bliższe" nam zbrodnie a co za tym idzie łatwiej sobie to wyobrazić współczesnemu odbiorcy.
Pierwszy skupia się m.in. na historycznym ukazaniu jak z czasem zmieniały się metody uśmiercania skazanych oprawców.

Książki nie są czymś wybitnym ale biorąc pod uwagę jak ubogi jest nasz księgarski rynek w tej tematyce to jednak ...na bezrybiu i rak ryba ;)

Oba tomy pisane prostym językiem więc nikt nie powinien mieć problemów ze zrozumieniem :) Oczywiście też nie jest dla każdego, osoby o słabych nerwach niech lepiej dadzą spokój i sobie i książce :)

remi | 2016-01-25

W sumie słaba pozycja. Zbiór opowiastek bardziej lub mniej trzymających się faktów. Takie historyjki z dreszczykiem dla młodszych czytelników, chodź pozycja jak najbardziej o nagannych czynach naszych popapranych bliźnich. Z drugiej strony po tytule można oczekiwać tylko taniej sensacji na miarę groszowych publikacji prasowych.