Seryjni zabójcy

978-83-1111-463-0
seryjni zabójcy
historia
Maciek

Książka zawiera ponad 60 wizerunków seryjnych zabójców z różnych epok i rozmaitych krajów. Znajdziemy w niej galerię odrażających postaci, które wsławiły się licznymi morderstwami. Są tu morderczy królowie i królowe, zabójcy-kanibale, sadyści, mordujący wielokrotnie dla zysku, przestępcy działający w gangach i grupach, kaci, krwawe zabójczynie, zabijający w imieniu państwa lub ideologii, mordujący lekarze oraz mordercy obłąkani i wyznawcy demonicznych kultów.
Przedstawiając poszczególne postacie, autor podejmuje jednocześnie próbę analizy: co popycha ludzi do czynienia zła, jakie są jego źródła, dlaczego w pewnych epokach rodzi się i działa więcej seryjnych zabójców niż w innych?

Karolina | 2014-12-02
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 listopada 2014

Sugerując się opisem z okładki spodziewałam się próby analizy zachowań seryjnych morderców. Niestety, próba ta okazała się nieskładną formą domysłów i insynuacji nie popartą ani rzeczowymi argumentami, ani badaniami, ani konsultacjami (czy to medycznymi, czy psychologicznymi). Ponadto, do worka o zachęcającym tytule seryjni zabójcy, autor wrzucił także masowych oraz innych zwyrodnialców, którzy z pojęciem seryjnego mieli naprawdę niewiele wspólnego. Ja rozumiem, że autor zamierzał udowodnić, że zjawisko nie powstało w wieku XX, a Kuba Rozpruwacz nie był jedynym przykładem seryjnego z przeszłości, jednak niektóre z postaci zdecydowanie należą do innych kategorii.

Przedstawione sylwetki są powszechnie znane – trudno się dziwić, są jednym z bardziej popularnych tematów amerykańskich filmowców (przyznaję, znalazły się również takie, których wcześniej nie znałam). Książka niestety nie przybliża postaci. Mało tego, jej struktura jest na tyle chaotyczna i nieprzemyślana, że autor...

Małgorzata | 2015-10-08

Okrojone opisy i co ważne nieaktualne materiały. Zakupując tę książkę myślałam, że zapoznam się z postaciami od strony psychologicznej. W książce zawarte są streszczone historie zbrodni i okoliczności.

Schwarzi | 2015-07-19

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Spodziewałam się czegoś więcej,a dostałam przepisaną na kartki papieru wikipedię. Daty,daty i głównie daty, same suche fakty, brak jakichkolwiek ciekawostek czy opisu zbrodni, zagłębiania się w psychikę tych ludzi też brakuje. Pominę już fakt,że niektórzy mordercy zostali opisani bardzo krótko, na półtorej strony,podczas gdy inni zajmują kilka stron książki.
Nie podobało mi się również to, że niektóre zbrodnie opisane w tej książce same nasuwają pytanie o sens ich umieszczania. Są np. mordercy,którzy zabili raptem 3 osoby ze swojej rodziny przy czym wszystko to jest opisane na zaledwie jednej stronie, streszczone na odpieprz i tyle. Człowiek zastanawia się nad sensem opisywania tego typu przypadków zwłaszcza,że tego typu zbrodnie popełniane są na co dzień. Oczywiście sens jest ale nie znajdziemy go w tej książce, trzeba szukać w internecie.
I jeszcze coś- Stalin, Bin Laden, Mengele i wiele innych przypadków to NIE zabójcy seryjni. Autorowi chyba pomyliły się określenia: zabójca...

skumperlak | 2012-03-20

Chaotycznie napisana. Autor podpiąwszy się pod jakże modny temat, może liczyć, że bez względu na wartość merytoryczną - to i tak się sprzeda. I sprzedaje się! Ja odniosłam wrażenie, że nic nowego do tematu biografii najbardziej znanych i wyuzdanych seryjnych morderców nie wnosi, poza pewnym usystematyzowaniem, które (jak już wspomniałam) jest dla mnie nieskładne.

książek: 2023
Agata | 2010-12-12
Na półkach: Mam, Przeczytane

O tego typu literaturze ciężko jest napisać coś twórczego. Po prostu pozycja jak najbardziej przeze mnie polecany każdemu kto interesuje się zawiłą psychiką seryjnych morderców. Krotko, bez zbędnych wywodów.

OwlShadow | 2016-10-16
Przeczytana: 13 września 2013