Wiedźma

Wydawnictwo: Hachette
Witch
literatura faktu
Natalia

W lutym 2001 roku policja odkryła ciało Christine Smith. Jej zwłoki w zaawansowanym stanie rozkładu leżały w kuble na śmieci zamkniętym w schowku na terenie Las Vegas... Nie żyła już od lat. Obok tej prowizorycznej trumny śledczy znaleźli książki o czarach i satanizmie. Szybko zidentyfikowano właścicielkę feralnego schowka numer 317. Była nią Brookey Lee West, córka denatki i utalentowana...

Nie żyła już od lat. Obok tej prowizorycznej trumny śledczy znaleźli książki o czarach i satanizmie. Szybko zidentyfikowano właścicielkę feralnego schowka numer 317. Była nią Brookey Lee West, córka denatki i utalentowana autorka książek technicznych z Krzemowej Doliny. Śledztwo ujawniło jeszcze więcej szokujących informacji – szlak zbrodni ciągnął się od Nevady po Kalifornię i w ciągu dwóch dekad mógł pochłonąć życie wielu osób, w tym jej męża i brata.

Oto makabryczna i zaskakująca historia oparta na wywiadach z samą skazaną, kobietą, która musiała zabijać...

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: empik.com

Historia Brookey Lee West na pewno jest ciekawa i miejscami makabryczna, jednak opisana została w bardzo średni sposób i moim zdaniem cały potencjał tej opowieści został zmarnowany.
Opisy z okładki głoszą "Prawdziwa historia o szaleństwie, miłości, nienawiści i magii!" jednak większość z tych rzeczy w książce jest tylko wzmianką.
Za dużo było opisywania wszystkich wokół głównej bohaterki, za mało skupienia się na psychice Brookey. Cała książka to głównie cytaty z nagrań z wywiadów przeprowadzonych przez autora, inne pochodzą z policyjnych raportów. Wszystko jest przedstawione "na sucho", komentarze autora bardzo lakoniczne i rzadko dotyczące głównej bohaterki.
Tytuł jest również mylący, ponieważ wątek magii i satanizmu jest tylko skromnym dodatkiem do całości. Nie został on wykorzystany przez oskarżenie w trakcie procesu, więc i autor potraktował go pobieżnie.
Sam proces opisany w kilku akapitach, bez żadnego budowania napięcia.

Polecam czytelnikom, którzy chcieliby się...

Shadow | 2014-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Fantastyczny i makabryczny opis morderstwa. Wstrzasający opis życia ofiary, jak i jej córki. Efekt, jaki wywiera książka, uzupełnia 8 stron autentycznych zdjęć.
Autor umiejętnie przeplata wątki. Nie polecam osobom o słabych nerwach, jednak interesującym się gatunkiem true crime jak najbardziej.

Hekate | 2012-10-07

Makabryczna, wstrząsająca historia opisana rzetelnie i w sposób dobry. Efektu dopełniają 3 strony autentycznych zdjęć z przeprowadzonego śledztwa. Jeśli ktoś nie jest nadmiernie wrażliwy i ciekawią go tego typu przypadki, powinien sięgnąć po tę lekturę.

Karolina | 2014-05-10
Przeczytana: 10 maja 2014

Dawno nie czytałam takiej ciekawej historii opisanej w tak kiepski sposób. Lubię czytać literaturę faktu, lubię zbrodnie, kryminały, ciekawi mnie dlaczego. W dodatku tutaj miały być zdjęcia (i nie było:(). Ale książka napisana jest tak chaotycznie, że miałam ochotę ją cisnąć i pytać co to ma być?!
Mamy zbrodnię. Mamy barwną postać. Rozumiem, że autor chciał opowiedzieć o jej otoczeniu, ale właściwie czytałam o każdym tylko nie o Brookey. Nie poznałam jej. Poznałam tylko opinię dziwnych osób, sąsiadów,albo to co o nich sądzi Brook. O niej nie było tak na dobrą sprawę niczego. Właściwie nadal nie wiem co autor chciał przedstawić i dlaczego. Najpierw mamy przedstawienie złej matki, potem tej dobrej matki. Złego ojca i dobrego ojca. Zbiór luźnych faktów, zbiór luźnych wydarzeń od samego początku wskazujący na Brook jako tą złą. Jak na obiektywnego dziennikarza to kiepsko.
Dopiero pod koniec powracamy do zbrodni. Nawet przez chwilę mamy sprawę i sąd.
Bo książka dla mnie jest o...

aknah | 2015-07-31
Na półkach: 2015, Przeczytane

Historia Brooke Lee West ma potencjał, jej życie oraz psychika zdają się być fascynujące... niestety w książce "Wiedźma" się o tym nie przekonamy.
Opowieści brak polotu i pomysłu - jak przedstawić całość w ciekawy sposób. Historię poznajemy pobieżnie, w pewnym sensie jedynie na tyle, na ile zdołali poznać ją śledczy... ale czy tego oczekujemy jako czytelnicy?
Osobiście brakowało mi ciekawej narracji, zgłębienia szczegółów opisywanych zdarzeń oraz próby zrozumienia psychiki Brooke.
Liczne cytaty z przesłuchań są plusem, ale niestety często zdarzał się ten sam cytat wielokrotnie powtarzany w tym samym kontekście bez żadnego sensu, nie wnosząc nic nowego.
Moim zdaniem zarówno tytuł, jak i opisy z okładki nie są adekwatne do treści książki i szczerze mówiąc - chyba lepiej wykorzystać czas sięgając po inną lekturę.

Miyako | 2013-09-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 17 września 2013

Nie jest to typowa książka kryminalna [fantasy tym bardziej - piszę to w razie, gdyby kogoś zainteresowała ze względu na tytuł]. Tak naprawdę to zbiór informacji oraz przesłuchań zaciągniętych od policji, zarówno samej 'bohaterki', jak i bliższych i dalszych znajomych oraz rodziny. Autor, być może chcąc zachować wiarygodność i realność wydarzeń, nie pokusił się zbytnio o przekształcenie zaciągniętych wiadomości i nadanie im bardziej... znośnego wydźwięku. W rezultacie książka jest dość drętwa i ciężko się ją czyta - dokładnie tak, jak wyobrażam sobie czytanie policyjnych akt.
Może właśnie dlatego nie wywarła ona na mnie takiego wrażenia, jakie powinna. W moim mniemaniu potencjał historii został trochę zaprzepaszczony, choć nie da się ukryć, że sama historia i fakt, że wydarzyła się naprawdę, sprawia że włos się jeży na głowie.

Kometa666 | 2014-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Po pierwszy kilku stronach opisujących śledztwo z perspektywy policjantów stwierdziłam, że książka będzie trudnym orzechem do zgryzienia. Ale kiedy już przez nie przebrnęłam nieco zmieniłam zdanie. Aczkolwiek książka jakoś mocno mnie nie zaskoczyła. Spodziewałam się chyba bardziej psychodelicznej historii.

lupus1981 | 2014-06-16
Na półkach: Biografie, Przeczytane

Na wstępie chciałbym ustosunkować się do kilku wpisów niezadowolonych czytelników. Absolutnie nie rozumiem w jaki sposób mogli się zawieść na tej książce. Że niby źle napisana ? Może dla tych malkontentów książka o zbrodni, która nie jest napisana w stylu sensacyjnego kryminału traci na wartości. Pewnie brakuje im tu siarczystych dialogów, strzelanin i innych hollywoodzkich kiczowatych sztuczek. Jak dla mnie ta pozycja jest świetna. Po pierwsze napisał ją dziennikarz zajmujący się sprawą od 3 lat. Jest to śledztwo dziennikarskie, okraszone wieloma cytatami światków, policjantów itd. Jest tu masa informacji o samej morderczyni i jej rodzinie. Tworzy to fascynujący podkład, który mówi nam wiele o nie przeciętnym życiu tej morderczyni. Wszystko jest składne, poukładane, przemyślane. Książka ma ponad 400 stron. Najlepszą rekomendacją jest to, że nie mogłem się od niej odkleić i przeczytałem ją w ciągu 2 wieczorów. Historia arcyciekawa. Jest tu seria morderstw, jest satanizm i...

netha | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ciekawa historia, opisana rzetelnie, bez zbędnych emocji i subiektywnych ocen ... ale i bez emocji się ją czyta ... niestety... bo przy tego typu literaturze dreszczyk jest pożądany ...

Miras | 2015-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2015