Ostatni Stańczyk. Michał Bobrzyński - portret konserwatysty

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-7441-119-8
Łukasz Kuć

Książka Łazugi wyróżnia się nie tylko poważnymi walorami naukowymi, ale także doskonałą – jak na dzieło tego typu – formą literacką. Autor dowiódł, iż o sprawach poważnych, trudnych i złożonych można pisać w sposób prosty i komunikatywny, polszczyzną piękną, a nawet wytworną, przynoszącą satysfakcję każdemu wyrobionemu literacko czytelnikowi. [Jerzy Maternicki] Autor „wykazał nie tylko godne...

[Jerzy Maternicki]

Autor „wykazał nie tylko godne uznania opanowanie warsztatu naukowego i talent pisarski, a jest to już niemało, lecz także ową rozstrzygająca zwykle o wartości dzieła cechę. Jest nią umiejętność wyboru i konsekwentna realizacja zasadniczej koncepcji […] Zasadnicza teza Łazugi brzmi na pozór zaskakująco: Bobrzyński przegrał jako polityk, historykiem okazał się natomiast zwycięskim”.
[Wiesław Śladkowski]

Imachuemanch | 2013-08-20
Przeczytana: 2012 rok

Biografia a zarazem monografia dotycząca jednej z najważniejszych postaci historii Polski. Prawnika, historyka, polityka, działacza społecznego, jednego z najtęższych umysłów stronnictwa ideologiczno-politycznego znanego pod nazwą "Stańczyków". Ostatniej prawdziwie prawicowej polskiej organizacji, która brała udział w wielkiej polityce. Dziś postać absolutnie zapomniana i nie istniejąca w dyskursie publicznym, pojawia się podczas kawiarnianych dyskusji absolutnie marginalnych stowarzyszeń. Autor książki zarysowuje kompletny obraz życia Bobrzyńskiego i przedstawia w pełni jego myśl polityczną i historiozoficzną. Lektura jest w pełni satysfakcjonująca i skłania do zapoznania się z magnum opus Bobrzyńskiego, czyli "Dziejami Polski w zarysie".

Rigor | 2013-11-28
Dorota_Dega | 2017-01-26