Uwięziona dusza - pamiętniki

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
The selected journals of L. M. Montgomery Volume I: 1889-1910
Ania, Lucy, Maud, pamiętnik
Dorota

Świat "Uwięzionej duszy" jest pełen smutku, ale Maud, kobieta wrażliwa, mądra i głęboko myśląca potrafiła wzniecić w nim płomyk nadziei i wiary. Tą cechą obdarzyła bohaterki swych powieści.

Jenny_89 | 2011-08-29
Przeczytana: sierpień 2011

Zastanawiam się czy wydawanie pośmiertnie pamiętników czy prywatnych listów znanych ludzi nie jest świętokradztwem. Może oni nie chcieliby, żeby czytano ich prywatne zapiski? Pamiętniki Maud są pierwszą tego typu pozycją, po którą sięgnęłam. Pisane na przestrzeni 12 lat (istnieje też inny tom obejmujący wcześniejsze lata) ukazują nam prawdziwe życie autorki. A pisze ona o prawie wszystkim: o pracy, miłości, przeczytanych książkach, przyjaciołach i spotykanych ludziach, o pomysłach i pisaniu powieści, ale najciekawsze są wpisy o jej uczuciach – Maud odkrywa przed nami swoją duszę. Pisze o chwilach smutku, depresji, która ją napadała, o swoich marzeniach i zmartwieniach. Na pewno warta przeczytania!

Joanna | 2010-11-16
Przeczytana: 2000 rok

Pamiętnik Montgomery nie różni się niczym od jej książek. Jest pełen ciepła. Montgomery już jako dziecko i nastolatka miała lekkie pióro i talent, którymi świetnie potrafiła naszkicować ówczestną Wyspę Księcia Edwarda- jak zawsze pełno magii na kartkach sygnowanych jej nazwiskiem.

Kasiek81 | 2013-12-16

Po przeczytaniu "Krajobrazów z dzieciństwa" z niecierpliwością sięgnęłam po "Uwięzioną duszę". Prawdą jest, że sięgając po pamiętniki spodziewamy się pewnego rodzaju "pikanterii" z życia autora. W tym wypadku niczego takiego nie znajdziemy..., no może z wyjątkiem szaleńczej miłości do Hermana:-)
Tym razem mamy do czynienia przede wszystkim z opisem stanu ducha autorki. Niewiele się dzieje i przez to Pamiętniki chwilami są bardzo monotonne i monotematyczne. Myślę jednak, że warunki w jakich Maud żyła pokazują ją jako silną kobietę, a nie słabą. Przynajmniej ja tak ją odbieram. Nie są to dla mnie zapiski histerycznej, użalającej się nad sobą kobiety ale zapiski, jak to doskonale ujmuje tytuł książki, uwięzionej duszy. W Maud była wielka chęć życia, tworzenia..., niestety po przeczytaniu tego jak wyglądała jej egzystencja, szczególnie gdy miała 26 - 37 lat, jest mi żal, że tyle smutku było w jej życiu, brak perspektyw... i rzeczywistość której codziennie starała się stawić czoło.
Ale...

Emilia Lind | 2015-10-27
Przeczytana: 2015 rok

Pamiętniki Maud są takie same jak ona: fascynujące, mądre i pełne głębi. Od dzieciństwa Lucy Maud Montgomery jest mi bardzo bliska, przede wszystkim ze względu na jej książki, a teraz także ze względu na to, że widzę między nami wiele wspólnego. I to też powód dla którego pokochałam jej pamiętnik. Mój egzemplarz tej książki ma setki pozaznaczanych i podkreślonych miejsc, tyle znalazłam tam cytatów, z którymi się zgadzam, lub które mnie czymś ujęły. Polecam tą książkę wszystkim miłośnikom twórczości Montgomery, wszystkim, lubiącym po prostu ciekawe książki i ciekawych ludzi, Maud niewątpliwie do nich należy. Żałuję tylko niezmiernie, że o ile mi wiadomo, dalsze części nie doczekały się polskiego przekładu. A szkoda.

Mia | 2015-09-03

"Uwięziona dusza" to drugi tom pamiętników kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery.
O ile "Krajobraz dzieciństwa" okazał się być dla mnie nudny, o tyle "Uwięziona dusza" naprawdę przypadła mi do gustu. Oczywiście wiem, że w tych przypadkach nie można winić autorki za nużące wydarzenia, ponieważ to nie ona o nich decydowała, a los. Dlatego oceniam te książki z przymrużeniem oka. Wracając, bardzo spodobała mi się ta powieść. I ciekawiej było, i lepiej poznałam jedną z moich ulubionych autorek. Dokładniej poznałam życie w jej czasach.
Cóż... polecam!

Luna | 2012-08-05
Przeczytana: 20 maja 2012

Od czasu "Makabrycznej gry" lubię czytać o chorobach psychicznych. To jest między innymi jeden z powodów, dla którego lubię sięga po niemieckiego autora - zawsze się znajdzie jakaś schizofrenia, albo przynajmniej halucynacje. Kiedy dowiedziałam się, że autorka mojego wczesnego dzieciństwa, zawsze pisząca pozytywne, naładowane radością i optymizmem książki cierpiała na depresję, jej pamiętniki naturalnie wylądowały na liście "must read".

"Uwięziona dusza" to zapiski dorosłej już Maud. Jej perypetie miłosne: impulsywne zaręczyny z Edwinem Simpsonem i późniejsze zerwanie oraz prawdziwe uczucie do Hermana Learda zajmowały prawie cały początek, a to niekoniecznie ułatwiało czytanie. Ciągłe wzdychanie, non stop to samo... Ale moment. Przychodzi pytanie elementarne przy tego typu literaturze: czy można czyjeś najbardziej osobiste zapiski po prostu wywlekać na oczy tysięcy ludzi ze wszystkich stron świata? Do tego jeszcze je później krytykować? Ciągle nie jestem przekonana co do takiego...

Ania | 2013-09-27

Dalszy ciąg pamiętników pani Montgomery jest równie wciągający jak jego poprzednia część. Po jego przeczytaniu żałuje tylko ,że muszę zatrzymać się na tym etapie jej życia gdyż dalszych 2 pamiętników niepodobna nigdzie dostać.

Klajka | 2015-07-20
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 19 lipca 2015

Lepsza niż pierwsza część pamiętników, ta wcześniejsza ciągnęła się niemiłosiernie, tę czytałam z dużo większym zaciekawieniem.

Marta_czyta | 2016-09-28
Przeczytana: wrzesień 1999