Rozbicie

- Tytuł oryginału:
- The Wreck
- Data wydania:
- 2018-06-15
- Data 1. wyd. pol.:
- 1959-07-01
- Liczba stron:
- 400
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788379981793
- Wydawnictwo:
- Vis-á-Vis/Etiuda
- Tagi:
- Tagore Indie Bengal zderzenie kultur konflikt pokoleń literatura bengalska literatura indyjska powieść indyjska
- Tytuł oryginału:
- The Wreck
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2018-06-15
- Liczba stron:
- 400
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788379981793
- Tagi:
- Tagore Indie Bengal zderzenie kultur konflikt pokoleń literatura bengalska literatura indyjska powieść indyjska
Rabindranath Tagore (1861-1941) - indyjski poeta, piasrz, myśliciel, filozof, także działacz społeczny, pedagog, pacyfista, laureat literackiej Nagrody Noblaw 1913 roku.
Wywarł ogromny wpływ na literaturę indyjską, ale także europejską. Pisał w języku bengali, a następnie sam tłumaczył swoje utwory na angielski, do jego najważniejszych dzieł należą zbiory wierszy "Gitanjali" (za ten zbiór dostał Nagrodę Nobla) "Ksanthika" i "Sonar Tari", powieści i opowiadania "Dom i świat", "Pamięć", Przemijanie" i właśnie "Rozbicie".
Już sam tytuł wiele tłumaczy: jak w całej twórczości Tagorego widać tu rozdwojenie, czy właśnie rozbicie wynikające ze zderzenia dwóch kultur - tradycyjnej hinduskiej w zderzeniu z kulturą świata zachodniego, zwłaszcza kultury angielskiej.
Dodatkowym elementem pogłębiającym rozbicie jest w tej powieści konflikt pokoleń: wykształcona na uniwersytecie młodzież odrzuca wartości swoich rodziców i dziadków, ich moralności może nie tyle wykluczają się, ale muszą powodować konflikty, jednak - podobnie jak w swojej doktrynie wychowawczej, gdzie ostatecznie odrzuca zachodnią myśl pedagogiczną - w rezultacie to zetknięcie dwóch kultur i dwóch cywilizacji powoduje pogłębienie (jednak wraz ze swego rodzaju powrotem do źródeł) światopoglądu młodych Hindusów.
"Rozbicie" choć hinduskie w treści jest, podobnie jak jego bohaterowie, bardzo angielskie w formie; to po prostu żywo napisana, realistyczna opowieść, z barwnymi ludzkimi typami i wartką akcją (na indyjskim tle).
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Opinie [5]
„Rozbicie” Rabindranath Tagore (1861-1941) - i moje pierwsze spotkanie z indyjskim pisarzem, myślicielem, filozofem, działaczem społecznym oraz laureatem literackiej Nagrody Nobla z 1913 roku. „Rozbicie” to zderzenie się dwóch kultur - tej tradycyjnej hinduskiej z kulturą świata zachodu (głównie kultura angielska). Dwa światy, dwa różne spojrzenia, konflikt pokoleń,...
więcejPierwszą książkę tego pisarza, laureata literackiej Nagrody Nobla z 1913 roku, stanowiącą zbiór opowiadań "Głodne kamienie" czytałam dawno, dawno temu. Kiedy w ofercie księgarni BONITO znalazłam powieść "Rozbicie", ani chwili nie zastanawiałam się nad jej kupnem. Przyjemnie czasem sięgnąć do starej, klasycznej literatury, zwłaszcza autorstwa nie Europejczyka.
więcejPowieść można...
Laureat nagrody Literackiej Nobla w 1913 roku, pierwszy laureat z Indii i z Azji.
więcejCo łączy go z innym laureatem tej nagrody Kazuo Ishiguro, który napisał „Malarz świata ułudy” ? Książki dzieli około osiemdziesięciu lat, jedna napisana w 1986,a druga w 1905. Łączą je jednak poruszane problemy, konflikt między kulturą zachodu i miejscową, a także konflikt między...
Sympatyczna retro opowiastka miłosna. Nie porwała mnie, ale też nie zanudziła.
Pokaż mimo toPrzeurocza opowieść. Niespieszna i ciepła jak woda w Gangesie. Napisałbym, że to bajka, ale kto zaręczy, że nie może się naprawdę wydarzyć? Czuć w tej książce szacunek autora dla swoich postaci, tak jak one szanują siebie nawzajem. Ale jest też odrobina sympatycznej ironii i humoru z ludzkich przywar.
Pokaż mimo to