Buntownicy

Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Wydawnictwo: AMF+
7,21 (24 ocen i 6 opinii) Zobacz oceny
10
3
9
0
8
3
7
13
6
3
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Troublesome young men
data wydania
ISBN
9788360532126
liczba stron
398
kategoria
historyczna
język
polski

Nowa, porywająca, opowiedziana z dziennikarską pasją i zacięciem historyczna książka autorki „Sprawy honoru". „Buntownicy" to nadzwyczajna opowieść o politycznej odwadze w niebezpiecznych czasach” jak Churchill przejął władzę i uratował Anglię. Napisana jak polityczny dreszczowiec. Są tu bohaterowie, łajdacy i romans. Pasjonująca i wciągająca jak „Sprawa honoru”. 7 maja 1940. Izba Gmin...

Nowa, porywająca, opowiedziana z dziennikarską pasją i zacięciem historyczna książka autorki „Sprawy honoru". „Buntownicy" to nadzwyczajna opowieść o politycznej odwadze w niebezpiecznych czasach” jak Churchill przejął władzę i uratował Anglię. Napisana jak polityczny dreszczowiec. Są tu bohaterowie, łajdacy i romans. Pasjonująca i wciągająca jak „Sprawa honoru”.

7 maja 1940. Izba Gmin rozpoczęłe decydującą debatę. Na szali była przyszłość rządu premiera Neville Chamberlaina i Wielkiej Brytanii – a może nawet całego świata. „Buntownicy” Lynne Olson to dramatyczna opowieść, jak doszło do tej debaty i jak garstka posłów z Partii Konserwatywnej przeciwstawiła się defetystycznej polityce Chamberlaina, który usiłował ułagodzić Hitera. Buntownicy zmusili premiera do dymisji.

Niektórzy historycy lekceważąco traktują „lipną wojnę”, która trwała przed tym punktem zwrotnym – od września 1939 roku, kiedy Wielka Brytania i Francja wypowiedziały Niemcom wojnę, do maja 1940 roku, kiedy Winston Churchill został premierem – jako czas wyczekiwania i niezdecydowania, ale Olson nie popełnia tego błędu. Szczegółowo i żywo opisuje narastające wzburzenie społeczeństwa, w miarę jak Anglicy uświadamiali sobie, że są bardzo źle przygotowani do konfrontacji z Hitlerem, a ich podstawowe obywatelskie swobody są poważnie zagrożone. Powoli odkryli, że są wśród nich dzielni politycy, gotowi zaryzykować polityczne samobójstwo i stanąć na czele buntu przeciw polityce rządu Chamberlaina – Harold Macmillan, Robert Boothby, Leo Amery, Ronald Cartland, lord Robert Cranborne i inni. To byli „uprzykrzeni młodzi ludzie”.

Polityczny i ludzki dramat, jaki rozegrywał się w parlamencie i w całym kraju, gdy Wielka Brytania stanęla niemal samotnie w obliczu faszystowskiego zagrożenia, był czymś naprawdę niezwykłym, a opowieść Olsen o tych wydarzeniach jest wspaniałym źródłem inspiracji. Podniecające sceny walki w Izbie Gmin przeplatają się z opisami politycznych intryg i zakulisowych rozgrywek.

 

źródło opisu: www.amfplus.com.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 274
grzech-pierworodny | 2012-07-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Bardzo interesująca książka.

Wysunąłbym nawet tezę, że powinien ją przeczytać każdy Polak, który choć trochę interesuje się światem i historią.

Choć jest to świetna relacja z ubiegłego wieku, po nauki z niej powinni sięgnąć także nasi politycy.

Od dawna bowiem twierdzę, że nigdy nie byliśmy i nigdy nie będziemy, znaczącym partnerem dla krajów wielkomocarstwowych. Mamy tego świetne dowody z przeszłości.

Obecne czasy także, dają nam jasno do zrozumienia, gdzie jest nasze miejsce w szeregu.

Książka przedstawia wydarzenia sprzed wybuchu II Wojny Światowej, kiedy to ówczesny premier Chamberlain, stosując politykę ustępstw względem Hitlera, starał się zapewnić swojemu krajowi pokój.

Jak wszyscy wiemy, nie osiągnął nic, a zabrakło niewiele by doprowadził swój kraj do klęski.

Cenę za tą politykę poniosła Abisynia w 1935 roku a także Czechosłowacja w 1938 roku w Monachium.

Ofiarą stała się także Polska w 1939 roku, kiedy to, po wypowiedzeniu Niemcom wojny przez Imperium Brytyjskie, nie nastąpiła oczekiwana operacja militarna.

Tak zwana „dziwna wojna” trwała do maja 1940 (atak hitlerowskich Niemiec na kraje Beneluksu), kiedy w wyniku buntu posłów, doszło do zmiany na fotelu premiera.

Miejsce Chamberlaina zajął Churchill.

Właśnie o tej zbuntowanej grupie posłów jest powyższa pozycja.

Są to nieznani i zapomniani bohaterowie, którzy swoim uporem i wiarą w wyższe ideały, doprowadzili do zmiany warty. Dzięki nim Anglia aktywnie włączyła się do wojny.

To oni widzieli zaniedbania w armii brytyjskiej, to oni nie godzili się na pertraktacje z nazistami. To wreszcie oni, pomimo głęboko zakorzenionej lojalności względem własnej partii, odważyli się postawić na szali własne kariery polityczne, by ich kraj zachował honor i chęć walki.

Chwała im, za to.

Churchill zmienił diametralnie nastawienie swojego kraju i jako jedyny przeciwstawił się niemieckiej hegemonii.

Dla sprawy polskiej, miało to olbrzymie pozytywne skutki. Ale do czasu.

Tak jak Chamberlain miał bierny wpływ na rozbiór Czechosłowacji, tak później Churchill zdradził nasz kraj.

Podczas trzech głównych konferencji w Teheranie (1943), w Jałcie (1945) oraz w Poczdamie (1945) zadecydowano o utracie przez Polskę Kresów Wschodnich.

Polska została także pod wpływem Związku Radzieckiego, który przez kolejne pięćdziesiąt lat miał wpływ na naszą rzeczywistość.

Dobrze wiedzieć, że są wśród nas jednostki, których altruizm rozbłyska, zmieniając bieg historii.

Gdyby nie ci buntownicy, losy naszego kraju potoczyłby się zupełnie inaczej.

Wydaje mi się, ze bez miar gorzej, niż to miało miejsce.

Polecam.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Szamanka od umarlaków

Lekka, przyjemna lektura. Podobały mi się dialogi, autorka sprawnie uchwyciła delikaną i niewinną, a równocześnie niezależną naturę głównej bohaterki....

zgłoś błąd zgłoś błąd