Dwanaście dni Rewolucja węgierska 1956

Tłumaczenie: Maciej Antosiewicz
Wydawnictwo: Magnum
Twelve Days: The Story of the 1956 Hungarian Revolution
historyczna

Napisana z pasją, przedstawiona na szerokim tle historycznym relacja o dramatycznych wydarzeniach w Budapeszcie w październiku 1956 roku, których 50. rocznica przypada w 2006 roku. Victor Sebestyen wyjechał z Węgier jako dziecko, kiedy jego rodzice zostali zmuszeni do opuszczenia kraju po powstaniu. Wychował się jednak, jak sam przyznaje, na opowieściach o rewolucji węgierskiej. Starannie

Piotr | 2015-10-17
Przeczytana: 11 października 2015

Do lektury „Dwunastu dni” Victora Sebestyen’a sprowokowała mnie niedawna wizyta w Budapeszcie. Zrządzeniem losu nocowałem w bezpośrednim sąsiedztwie kina Corvin, które w czasie Powstania Węgierskiego roku 1956 było najważniejszą redutą oporu powstańców. Obecnie teren przy kinie zajmują liczne ogródki kawiarniane, do późna tłumnie odwiedzane przez miejscowych i turystów. Nikomu w tym nie przeszkadza, że mury kina są swoistym pomnikiem poświeconym Rewolucji’56, mieszczą liczne tablice pamiątkowe z nazwiskami powstańców, a przed wejściem znajduje się niewielka statua młodocianego obrońcy. Patrząc na zdjęcia archiwalne widać, że okolica prawie się nie zmieniła przez ostatnie półwiecze, jedynie ogródki piwne zajęły miejsce działek plot. Atmosferę okresu, o którym traktuje książka Sebestyen’a, czyli węgierskiego stalinizmu, bardzo sugestywnie przybliża również Muzeum terroru, zlokalizowane w dawnej siedzibie Strzałokrzyżowców, a później AVO (czyli węgierskiego odpowiednika UB czy KGB)....

Jakub | 2010-08-17
Na półkach: Węgry, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2009

Bardzo dobra książka. Czyta się ją, jak ciekawą powieść. Jest to relacja z dwunastu dni powstania węgierskiego. Opowiada o bestialstwie rosyjskich najeźdźców, o ofiarności i bohaterstwie Węgrów. Widzimy jak z radzieckimi czołgami zmagali się zwykli mieszkańcy Budapesztu. Polecam tym, którzy zdają sobie sprawę z bezwzględności "czerwonego imperium", jaki tym ,którym ZSRR wydaje się "nie takie złe"

wishjet | 2013-09-23

Bardzo dobrze napisana historia Powstania węgierskiego 1956 roku. Na wstępie historia przejęcia władzy przez komunistów (czy wiecie, że w dwóch kolejnych wyborach po 1945 zdobyli oni odpowiednio 17% i 22%?). Sterowane z Moskwy przywództwo, najpierw Rakosiego, a po śmierci Stalina - Imre Nagya, po czym ... znowu Rakosiego. No a później Powstanie, w dwóch fazach: od 23 października do 3 listopada - gdy wydawało się, że sytuacja się stabilizuje i od 4 listopada - gdy na Węgry ruszył Koniew mający do dyspozycji 150.000 żołnierzy, 2500 czołgów i wsparcie lotnicze...

Książka napisana bardzo przystępnie, czyta się jak pasjonującą (choć ponurą) powieść - co w przypadku prac historycznych uważam za wielką zaletę.

iWesołowski | 2016-09-25
Przeczytana: 2016 rok

Książka opisująca powstanie dzień po dniu. Ma jedną przewagę nad opracowaniem C. Gatiego, także traktującym na temat powstania - pokazuje wiele ciekawych historii jego uczestników. Z pewnością nie jest to książka, która sama w sobie wyjaśni zagadnienie węgierskiej rewolucji. Konieczne jest do tego uzupełnienie, chociażby wspomnianego wcześniej Gatiego "Stracone złudzenia". Trzeba także brać w nawias niektóre stwierdzenia pojawiające się w książce - nie wszystkie śmiało postawione tezy znajdują swoje udokumentowanie. Niemniej polecam

Mateusz | 2013-05-01
Przeczytana: 12 lipca 2013