Nofretete
historia
GJu

Nefertiti była jedną z najbarwniejszych postaci w historii świata. Odkryte w ostatnim czasie fragmenty zdobionych reliefowo kamiennych bloków ze świątyni Atona zainspirowały autora do napisania "archeologicznej" biografii tej fascynującej kobiety. W efekcie powstał portret legendarnej królowej, która rządziła wielkim imperium i obalała dawnych bogów.

Imachuemanch | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

Wprowadzenie do książki nastawiło mnie zdecydowanie pozytywnie. Świetne, fachowe wręcz przedstawienie kwestii odkrycia i metody opracowania tzw. talatat z Karnaku. Takich informacji nie można łatwo znaleźć w polskojęzycznej literaturze, zwłaszcza popularnonaukowej. Świetne aneksy, dobra bibliografia.

Sam jednak dyskurs nie podołał moim oczekiwaniom. Nie chodzi nawet o zadufaną pewność autora, który podkreśla ciągle prawdziwość swoich teorii (których jest wiele), pomimo - jak sam w pewnym momencie pisze - fragmentaryczności dostępnych źródeł, lecz o fatalne czasem urąganie metodologii, gdy bezpodstawnie wyciąga rewelacyjne wręcz wnioski, które mi osobiście nigdy by nie przyszły do głowy badając materiał źródłowy. Odniosłem wrażenie, że autor często bardziej opierał się na swoich przekonaniach z teorii kontrowersyjnych i samych w sobie dyskusyjnych (np. psychoanalizie), niż na surowym materiale źródłowym (na który często się powołuje. Cytat: "Można sobie wyobrazić, że tak próba...

komestor | 2016-07-12
Emina | 2016-07-04