Nefertiti

Okładka książki Nefertiti Philipp Vandenberg
Okładka książki Nefertiti
Philipp Vandenberg Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Niezwykli, Nieprzeciętni, Niezapomniani historia
historia
Niezwykli, Nieprzeciętni, Niezapomniani
Nofretete
Świat Książki
2002-01-01
1982-01-01
Piotr Taracha

Mało informacji o życiu samej Nefertiti, ale dzieje Egiptu i faraonów za jej panowania bardzo rzetelnie opisane.

Książkę czytałam tak dawno temu, że ledwo ją pamiętam. Nie da się jednak zapomnieć, że była naprawdę ciekawa - dużo szczegółów historycznych uatrakcyjnionych częściową fabularyzacją sprawia, że książka jest naprawdę warta przeczytania.

Wprowadzenie do książki nastawiło mnie zdecydowanie pozytywnie. Świetne, fachowe wręcz przedstawienie kwestii odkrycia i metody opracowania tzw. talatat z Karnaku. Takich informacji nie można łatwo znaleźć w polskojęzycznej literaturze, zwłaszcza popularnonaukowej. Świetne aneksy, dobra bibliografia.

Sam jednak dyskurs nie podołał moim oczekiwaniom. Nie chodzi nawet o zadufaną pewność autora, który podkreśla ciągle prawdziwość swoich teorii (których jest wiele),pomimo - jak sam w pewnym momencie pisze - fragmentaryczności dostępnych źródeł, lecz o fatalne czasem urąganie metodologii, gdy bezpodstawnie wyciąga rewelacyjne wręcz wnioski, które mi osobiście nigdy by nie przyszły do głowy badając materiał źródłowy. Odniosłem wrażenie, że autor często bardziej opierał się na swoich przekonaniach z teorii kontrowersyjnych i samych w sobie dyskusyjnych (np. psychoanalizie),niż na surowym materiale źródłowym (na który często się powołuje. Cytat: "Można sobie wyobrazić, że tak próba spółkowania w imieniu boga (jeżeli ciężko chory Amenhotep był jeszcze do niego zdolny),musiała być szokiem dla piętnastoletniej Nefertiti i mogła w niej wzbudzić negatywny stosunek do religii Amona" (s. 109); lub wyciągnięta znikąd teoria o "nienawiści do ojca" Echnatona, na której autor opiera później lwią część swojego wykładu. Irytować może tendencyjność przedstawiania postaci i procesów, gdzie Nefertiti jest "światła", "poza tradycją", "zszokowana" tradycją (wspomniane wyżej),itd. Nie zaskoczyła mnie już pod koniec książki teza (podawana nawet za samym Freudem),że biblijny Mojżesz był Egipcjaninem, "wiernym wyznawcą monoteistycznego (w literaturze kwestia niesłychanie sporna) atonizmu", który po powrocie do "wielobóstwa", rozczarowany opuszcza Egipt i kontynuuje kult Atona w znalezionym przez siebie plemieniu na Bliskim Wschodzie.
Jeśli kogoś fascynuje "rozgryzanie" przeszłości z punktu widzenia takich teorii jak psychoanaliza czy dosłowna interpretacja sztuki egipskiej (neurologiczne interpretacje wizerunków postaci),można przeczytać. Jeśli szuka się bardziej bezstronnej publikacji czy literatury na temat tego okresu (książka traktuje bardziej o samym okresie amarneńskim, niż postaci Nefertiti),polecam szybko zajrzeć do podanej przez autora literatury, w której prawie każda pozycja jest lepsza.

Sam jednak dyskurs nie podołał moim oczekiwaniom. Nie chodzi nawet o...

• Starożytny Egipt
  • Kobieta