Death and Burial in Ancient Egypt
historyczna

Książka Salimy Ikram, profesor Uniwersytetu Amerykańskiego w Kairze, stanowi zwięzłe kompendium podstawowych informacji o wszystkim, co wiąże się ze stosunkiem dawnych Egipcjan do zmarłych - mówi nie tylko o mumifikacji (również zwierząt), z której słynie starożytny Egipt, ale również o tym, jak jego mieszkańcy wyobrażali sobie życie w zaświatach, o zwyczajach związanych z pogrzebem, o kulcie zmarłych oraz skomplikowanych relacjach między żywymi a zmarłymi. Praca zawiera wiele ciekawostek rzadko trafiających do literatury popularnonaukowej, wspomina też o rewelacyjnych wynikach najnowszych prac wykopaliskowych. Istotną jej zaletą jest przedstawienie poruszanych zagadnień w układzie chronologicznym i zaakcentowanie zmian zachodzących z biegiem czasu, co pozwala uniknąć uogólnień i widzenia starożytnego Egiptu jako monolitu, w którym ustalone zwyczaje trwały przez tysiąclecia. Prezentowane informacje, chociaż nie wykraczają poza poziom podstawowy, są starannie zebrane, przedstawione prostym językiem, w jasny i uporządkowany sposób

Basia | 2012-06-06

Bardzo ciekawie napisana książka o pochówkach , zwyczajach i mumifikacji oraz piramidach , jak i obrzędach pogrzebowych w starożytnym Egipcie.Dużo informacji podanych przystępnym językiem.Bardzo dobra książka !!!

edymucha | 2011-01-23
Przeczytana: 2011 rok

Ciekawa i dostępnie napisana książka. Polecam zainteresowanym Egiptem i jego dawnymi zwyczajami.

tivrusky | 2012-02-13
Przeczytana: 2005 rok

Salima Ikram zabiera nas w niesamowitą podróż po magicznym świecie nieistniejącym już od dawna, świecie wierzeń, mitów związanych z umieraniem w Egipcie. Dotyka jednak również strefy codziennej, przyziemnych zagadnień związanych z pochówkiem. Szczegółowo opisuje mentalność starożytnych mieszkańców Egiptu dotyczącą śmierci, ich wiarę w niekończący się system cykli, wynikającą chyba z cyklicznego charakteru Nilu, dobowego rytmu umierającego i zmartwychwstającego słońca. W stosunki między umierającym a jego bliskimi. Autorka w niesamowity sposób przybliża nas do tego świata. Później zajmuje się technicznymi aspektami mumifikacji, pochówku, wyposażeniem grobów i ich budową.

Polecam wszystkim interesujących się nie tylko Egiptem jako takim, ale w ogóle zagadnieniami związanymi z mitologią, wierzeniami i inną mentalnością wynikającą z obcej, nieistniejącej już kultury. Istny wehikuł czasu, rzetelny, bogaty, satysfakcjonujący. Polecam.

Imachuemanch | 2013-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2013

Salima Ikram jest aktywnym egiptologiem. Miałem przyjemność czytać i korzystać z wielu jej artykułów z czasopism fachowych, dlatego też z ciekawością podszedłem do tej pozycji popularnonaukowej. Wydana w świetnej serii "ceramowskiej" (przyjemnie się to po prostu trzyma w ręce i dobrze wygląda), dobrze przetłumaczona pozycja ta w zwięzły sposób przedstawia chyba wszystkie podstawowe informacje na temat. Podzielona rzeczowo (grobowiec, mumifikacja, wierzenia, etc.) pozwala bardzo szybko nabyć podstawową wiedzę, zawiera również świetną bibliografię.

anmyart | 2013-08-25

Świetna książka. Idealnie obrazuje dany temat.

MagdalenaM | 2018-07-04
semidevilish89 | 2018-03-31