Najnowsze artykuły
- ArtykułyNajlepsze kryminały dla słuchaczy: te audiobooki sprawią, że nie oderwiesz się od słuchawek!LubimyCzytać1
- ArtykułyRuszają castingi do nowego serialu o „Harrym Potterze”. Wśród wymagań dwa ważne punktyAnna Sierant8
- ArtykułyUwaga, konkurs! Wygraj „Głębokie rany“ – powieść kryminalną Nele NeuhausLubimyCzytać11
- Artykuły„W drodze do Nawii“ – przeczytaj fragment książki i rozmowę z autorką, Magdaleną WaląLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Salima Ikram
1
7,5/10
Pisze książki: historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,5/10średnia ocena książek autora
61 przeczytało książki autora
143 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Śmierć i pogrzeb w starożytnym Egipcie Salima Ikram
7,5
Zgodnie z tytułem, jest to kompleksowe opracowanie przybliżające wierzenia oraz praktyki staroegipskie związane ze śmiercią. Na samym początku czytelnik otrzymuje skrócony do maksimum, zarys dziejów historycznych Staroegiptu, stanowiący minimum kontekstowe. A potem autorka przechodzi do rzeczy – zaczynając jakże słusznie od wglądu w wierzenia dotyczące budowy człowieka, lecz budowy oczywiście rozumianej na sposób religijny. Następnie przechodzi równie słusznie do mitu o Ozyrysie i kultu związanego z jego osobą. W dalszej kolejności następuje rozległy rozdział na temat zwyczaju mumifikacji, włącznie z historią rozwoju tego zwyczaju (!),nie pomijając przy tym mumifikacji zwierząt. Ostatecznie Ikram przechodzi do budowy grobowców i ich wyposażenia.
Jest to bardzo przystępny, szczególnie dla nowicjuszy i laików, podręcznik, który zahacza o wszystkie najważniejsze aspekty przedstawianego tematu. Język jest niezwykle prosty i klarowny. Nie jest to wyczerpująca monografia naukowa, a raczej popularnonaukowa synteza tematu przeznaczona dla każdego. Opatrzona jest ilustracjami, co pozwala na wczucie się w klimat. Jest to publikacja krótka i treściwa.
Śmierć i pogrzeb w starożytnym Egipcie Salima Ikram
7,5
Bardzo dobrze napisana przez znającego się na rzeczy fachowca książka popularnonaukowa: zwięzła, używająca prostego, zrozumiałego języka, podająca wiedzę w sposób logicznie uporządkowany, zarówno pod względem rzeczowym jak i chronologicznym (a to ważne w sytuacji, gdy tematem są przemiany kulturowe rozgrywające się na przestrzeni ponad 4 tys. lat dziejów starożytnego Egiptu). Autorka uwzględnia przy tym najnowsze odkrycia egiptologów, w których sama niekiedy aktywnie uczestniczyła. Nie ogranicza się do samego opisu wierzeń Egipcjan związanych ze śmiercią i życiem pozagrobowym, mumifikacji (to temat wzbudzający od wieków największą fascynację),grobowców, obrzędów pogrzebowych. Na ile to tylko możliwe, przy tak ogromnym oddaleniu w czasie oraz znanej obecnie podstawie źródłowej, ukazuje stosunek zwykłych ludzi wobec zjawiska śmierci oraz zaświatów. Uderzyły mnie szczególnie „listy do zmarłych”, pisane przez krewnych i umieszczane po jakimś czasie w ich grobach. Zawierają bardzo „przyziemne” treści: informacje o narodzinach kolejnych członków rodziny, ale też prośby o interwencję u bogów, np. przeciwko niegodziwcowi usiłującemu bezprawnie przejąć spadek. Samo życie.
Tekst został bardzo dobrze przetłumaczony, a książka wydana niezwykle starannie. Cennym dopełnieniem wykładu stają się bardzo liczne zdjęcia i ilustracje, zarówno czarno-białe, jak i barwne, ukazujące obiekty czy artefakty o których pisze Autorka.
Pozycja ze wszech miar godna polecenia, zwłaszcza tym, którzy interesują się starożytnym Egiptem, ale nie tylko. W zaufaniu dodam, że „podczytywała” ją moja żona, zwykle niezbyt zainteresowana lekturą. Tylko nie mówcie jej, że coś takiego tutaj napisałem. :-)