Przez płonący Wschód

Wydawnictwo: LTW
978-83-7565-038-9
literatura faktu
Łukasz Kuć

"Przez płonący Wschód" to relacja z życiowej podróży Goetla - z wielkiej ucieczki z sowieckiego Turkiestanu do nowo powstałej Polski tuż po I wojnie światowej, w czasie rewolucji bolszewickiej.

Koronczarka | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017

Życie autora jest materiałem na sensacyjną powieść. "Przez płonący Wschód" pokazuje tylko jego fragment, ale chyba jeden z najbardziej dramatycznych. Goetel z żoną i córeczką ucieka z ogarniętego rewolucją Turkiestanu. Sama ucieczka opisana jest bardzo lakonicznie, ale za to poznajemy jej tło. To ono skupia całą uwagę autora. Turkiestan, Iran, Indie, czyli kraje przez które przedzierał się autor,pokazane są przez pryzmat swoich problemów - będącą skutkiem bolszewickich rządów anarchię w Taszkiencie, irański marazm, indyjską biedę. Autor wspomina, dając czytelnikowi szansę na poznanie egzotycznych szczegółów życia, pokazując fakty zaskakujące, ludzi, których mentalność nie bardzo chce się pomieścić w europejskich głowach. Egzotyczne, absurdalne, zaskakujące.

wiking | 2012-04-09

Goetel sprawdza się w reportażu, przedstawiając swą ucieczkę(wraz z rodziną) z Kraju Rad. Niczym Hugo-Bader, zagłębia się w zawiłą historię Rosji na skraju Azji, z tą różnicą, że Goetel nie owija w bawełnę i nie unika trudnych tematów. Proza porównywalna z Ossendowskim, z tym że bardziej skupiająca się na wątkach reporterskich niż przygodowych, co zapewnia prawdziwą gratkę badaczom tego okresu historii.

lam4 | 2015-06-20

Inteligent który przeżył wojenną zawieruchę /nie wszyscy potrafili tego dokonać/ i sukces pozycji murowany aż po sam dach wyżyn obserwacji. Doskonałe.

zrad | 2015-02-17
Na półkach: Przeczytane, Powieści
Przeczytana: 17 lutego 2015

warto było poświęcić czas. świetna analiza sowietów autora "wyklętego" z historii polskiej literatury w kraju

misiel | 2016-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2016