W cieniu Katynia

Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-02093-X
literatura faktu
Błażej

Stanisław Swianiewicz był jedynym spośród oficerów polskich internowanych w obozach sowieckich, któremu wypadło być w pobliżu lasu katyńskiego w czasie, gdy odbywała się tam egzekucja. 29.04.1940 r. wywieziono go z obozu w Kozielsku razem z grupą ok. 300 oficerów przeznaczonych do likwidacji. 30.04 rano na stacji Gniezdowo, gdzie miał miejsce wyładunek, porucznik Swianiewicz został odłączony z tej grupy i przewieziony do więzienia w Smoleńsku, a stamtąd w Moskwie na Łubiance. Autor opisuje szlaki, które poprzez boje kampanii wrześniowej doprowadziły go pod Katyń, a potem jego losy w więzieniach i łagrach sowieckich oraz pobyt w roku 1942 w polskiej ambasadzie w Kujbyszewie, gdy polskie czynniki zarówno wojskowe, jak i cywilne poszukiwały jakichkolwiek śladów po zaginionych 15 tysiącach polskich oficerów i policjantów, o których władze sowieckie odmawiały wszelkich informacji. Autor był wówczas jedynym człowiekiem, który wskazywał na właściwy ślad, którym należało iść, aby przeniknąć tajemnicę zaginionych oficerów.

Łukasz Lelonek | 2015-10-23
Przeczytana: 23 października 2015

Profesor Ekonomii z Uniwersytetu Wileńskiego, badacz gospodarki III Rzeszy i Związku Sowieckiego, podczas kampanii wrześniowej jako podporucznik rozpoznania trafia do niewoli sowieckiej i z innymi oficerami przekazani trafiają do obozu NKWD w Kozielsku.

Ppor. Swianiewicz widzi kolegów odwożonych ciężarówkami do pobliskiego lasu katyńskiego, sam jednak zostaje odłączony i transportowany na Łubiankę, i jak pisze, przekonany, że koledzy są relokowani do innego obozu, gdy on za swoje antysowieckie prace zapewne jedzie przed sąd i pod ścianę.

Autor wspomnień mimo bycia niemal naocznym świadkiem i znawcą dziejów rewolucji bolszewickiej nie potrafi wytłumaczyć dlaczego nie da się odnaleźć oficerów poszukiwanych przez gen. Andersa po podpisaniu układu Sikorski-Majski.
I to jest najważniejszy atut tej książki. Oprócz ciekawych wspomnień Swianiewicza, autor stosuje archeologię wiedzy. Przyznaje się do swoich błędów, złych interpretacji, do opisywanych wydarzeń nie dokłada wiedzy...

Wojciech | 2016-06-14

Wydanie z roku 1981 roku jest szczególne. Pochodzi bowiem z krótkiego okresu legalnej działalności "Solidarności”, na krótko przed wprowadzeniem stanu wojennego. Książka zakazana w głębokiej komunie, po którą dziś powinien sięgnąć każdy Polak. Dramatyczne przeżycia porucznika Stanisława Swianiewicza, profesora Uniwersytetu Wileńskiego, zostały tu spisane wyjątkowo skrupulatnie. Relacje są naprawdę bogate, barwne, wciągające i momentami - co oczywiste - przerażające. Pozycja ta doskonale wypełnia wiedzą o stosunku ludzi do wydarzeń poprzedzających agresję niemiecką oraz o emocjach towarzyszących II wojnie światowej, zarówno w szeregach żołnierskich jak i zwykłych cywili, wciągając na długie godziny. Historia uniknięcia egzekucji w Katyniu jest niezwykła. Gdyby nie bolesna tematyka, pokusiłbym się o stwierdzenie, że bawiłem się naprawdę dobrze. Gorąco, gorąco polecam wszystkim - nawet tym osobom, które raczej nie przepadają za tego rodzaju lekturą. Zmienicie zdanie.

Marek | 2016-05-01
Przeczytana: 01 maja 2016

Przeczytałem natychmiast po książce Józefa Mackiewicza. Niezwykły to jest tekst w naszej literaturze. Nie potrafię napisać co tutaj robi większe wrażenie, wspomnienia z Kozielska czy analiza systemu sowieckiego. Pierwsze wiosenne promienie słońca na stacji Gniezdowo, na chwilę przed tragedią... i profesor świadek historii. W tej książce zawarto tyle wiedzy że dzisiejszy czytelnik może tylko czerpać i się uczyć. Kilka dni temu ukazało się wznowienie. Dzięki wielkie wydawcy. Dzięki że jeszcze komuś się chciało !

mariola | 2016-10-02
Dawid Obara | 2016-09-30