Artykuły
Rekordowa sesja autografów w „Pokoju Monet” podczas Targów Książki EmpikuLubimyCzytać1Artykuły
Kryminały roku wybrane. Nagroda Wielkiego Kalibru dla Marka StelaraKonrad Wrzesiński5Artykuły
Trendy maja 2023 LubimyczytaćEwa Cieślik4Artykuły
25 procent osób czyta tylko na wakacjach. Gdy pracuje, „nie ma na to czasu”Anna Sierant26
Stanisław Swianiewicz

- Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik, reportaż
- Urodzony: 07.11.1899
- Zmarły: 22.05.1997
Polski uczony, profesor ekonomii, prawnik, pisarz i sowietolog. W okresie międzywojennym związany z Uniwersytetem Stefana Batorego w Wilnie, zajmował się analizą gospodarki radzieckiej, a także niemieckiej. Był członkiem Instytutu Naukowo-Badawczego Europy Wschodniej - niezależnej od państwa placówki badawczej. Zajmował się studiami porównawczymi gospodarek ZSRR i III Rzeszy. Uczestniczył w kampanii wrześniowej, wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną. Poprzez obóz przejściowy w Putywlu trafił do Kozielska. 29.04.1940 został wraz z grupą innych jeńców wywieziony z Kozielska do stacji Gniezdowo koło Katynia, gdzie nieoczekiwanie wycofano go z dalszego transportu i pozostawiono w pociągu, podczas gdy pozostałych oficerów wyprowadzono. Przez mały otwór pod sufitem wagonu obserwował, jak wyprowadzonych umieszczano w autobusach z oknami zasmarowanymi wapnem i wywożono dalej w nieznanym kierunku. Trafił kolejno do więzienia w Smoleńsku i w Moskwie. Po śledztwie został za prowadzenie badań nad gospodarką ZSRR skazany na 8 lat łagru. W 1941 r., w ramach tzw. "amnestii" w wyniku układu Sikorski-Majski zwolniony z obozu, ale jako jedyny żyjący polski pośredni świadek zbrodni katyńskiej natychmiast wyłączony przez NKWD z kategorii "amnestionowanych" i odesłany z powrotem do łagru. Energiczne zabiegi rządu RP i ambasadora Kota doprowadziły do ostatecznego odzyskania przez Swianiewicza wolności. Złożył polskim władzom obszerną relację dotyczącą pobytu w Kozielsku. Pomimo prób uniemożliwienia wyjazdu przez władze radzieckie opuścił ZSRR w lipcu 1942. Po wojnie mieszkał w Londynie, co łączył z pracą i wykładami w Indonezji, Stanach Zjednoczonych (USA) i Kanadzie. Najdłużej był związany z Saint Mary's University w Halifaksie.
- 95 przeczytało książki autora
- 147 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Tradycja - to nie tylko koncepcje i plany polityczne. To więź z dawnymi laty poprzez żywy łańcuch konkretnych istnień ludzkich, wychowania w atmosferze pewnych pojęć, obyczajów i ideałów.
Tradycja - to nie tylko koncepcje i plany polityczne. To więź z dawnymi laty poprzez żywy łańcuch konkretnych istnień ludzkich, wychowania w...
Rozwiń ZwińW Kozielsku jeńcy otrzymali prawo wysyłania listów do rodzin, przy czym musieli podawać swój adres pocztowy jako "dom wypoczynkowy imienia Gorkiego" w Kozielsku (Dom Oddycha imieni Gorkogo). Nie jest wykluczone, że istotnie istniał projekt urządzenia z czasem w budynkach poklasztornych jakiegoś sanatorium, bo ta okolica miała zdrowy klimat. Lecz nazwanie domem wypoczynkowym miejsca, gdzie w pocerkiewnych budynkach zrobiono pięć pięter nar, aby wcisnąć tam setki więźniów, może służyć jako jeden z przykładów tego zakłamania, które stanowi styl życia sowieckiego.
W Kozielsku jeńcy otrzymali prawo wysyłania listów do rodzin, przy czym musieli podawać swój adres pocztowy jako "dom wypoczynkowy imienia G...
Rozwiń Zwiń