Północ-Południe

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Europa
historia
kashka

Przeciwstawienie krain Północy i Południa jest jednym z głównych motywów historii Europy; fascynowało myślicieli Renesansu i Oświecenia. Henryk Samsonowicz ujmuje to zagadnienie wielostronnie. Pokazuje mianowicie, że w każdej epoce - od starożytności poczynając - współdziałanie więzi, a także kontrasty i konflikty regionów Europy miały odmienny charakter i znaczenie w zakresie gospodarki, władzy i kultury. Północ i Południe nie są ściśle określonymi regionami; oznaczają raczej odmienne style życia i organizacji społecznej, nie mniej ważne niż częściej dostrzegany podział na Wschód i Zachód Europy.
Książka została wydana w serii "Zrozumieć Europę".

| 2015-08-17

Wręcz genialne. Można odnieść też do dziejów najnowszych.

rybka | 2016-01-12
Rafał | 2015-07-27