Popularne wyszukiwania
Polecamy
Maureen Waller

3
7,0/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,0/10średnia ocena książek autora
150 przeczytało książki autora
276 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Królowe Anglii. Kobiety, które zbudowały potęgę imperium.
Maureen Waller
7,3 z 9 ocen
101 czytelników 2 opinie
2019
Królowe Anglii : Maria I, Elżbieta I, Maria II, Anna, Wiktoria, Elżbieta II
Maureen Waller
7,3 z 15 ocen
96 czytelników 2 opinie
2017
Królowe Anglii. Od krwawej Marii do Elżbiety II
Maureen Waller
6,4 z 54 ocen
242 czytelników 3 opinie
2008
Najnowsze opinie o książkach autora
Królowe Anglii : Maria I, Elżbieta I, Maria II, Anna, Wiktoria, Elżbieta II Maureen Waller 
7,3

Jeśli fascynują Was tematy związane z monarchią oraz historia - książkę połkniecie błyskawicznie. Bardzo dobrze napisana, z dużą dbałością o detale. Owszem, łatwo pogubić się rodach genealogicznych i kto był kim w danej dynastii, ale podejrzewam, że z tym miały problem nawet same królowe :) Zupełnie przypadkiem zaczęłam czytać na krótko przed śmiercią Elżbiety II ... rozdział dotyczący jej panowania nabrał przez to innego znaczenia ...
Królowe Anglii. Od krwawej Marii do Elżbiety II Maureen Waller 
6,4

Książka zawiera biografie sześciu panujących (jak dotąd) królowych Anglii. Z konieczności niezbyt rozbudowane, oświetlają jednak zarówno ogólny obraz danej epoki, jak i osoby samych władczyń. Autorka potrafi przy tym podać wiele informacji, anegdot czy ciekawostek mniej dotąd znanych, i to zarówno dla postaci niekoniecznie popularnych (Maria II czy Anna Stuart),jak i posiadających już liczne biografie (wydane również w języku polskim): Marii Tudor, Elżbiety I, Wiktorii oraz Elżbiety II. Co ciekawe, nie powiela stereotypów. Potrafi wskazać pozytywy nawet u dyżurnego „chłopca do bicia” angielskiej publicystyki i propagandy – czyli u Marii Krwawej (Tudor),a z drugiej strony liczne i to wcale poważne wady władczyń zaliczanych do panteonu narodowej dumy Anglików – Elżbiety I oraz Wiktorii. Nie szczędzi też słów krytyki obecnie panującej królowej, Elżbiecie II. Co prawda, tonuje wymowę tych uwag (co jest zresztą zrozumiałe u poddanej Korony Brytyjskiej),ale zarzutów nie brakuje. Jak mamy okazję przekonać się na kartach książki, Elżbieta I za mniejsze przewinienia wysyłała ludzi pióra do Tower i na szafot.
W tekście pojawiają się akcenty feministyczne, jednak nie w sposób nachalny, który zdominowałby całość opracowania. Można za to wskazać pewne niekonsekwencje, np. Autorka chwali Elżbietę I za w miarę tolerancyjną politykę, co pozwoliło jakoby uniknąć w kraju wojen religijnych (wyniszczających wówczas wiele państw Europy),by już na następnej stronie wspomnieć (jednym zdaniem) o tzw. rebelii północnej czyli największym, motywowanym religijnie, zbrojnym buncie katolików za panowania Elżbiety (zresztą traktowanych w najlepszym razie jako poddani „drugiego sortu” i nieufnie).
Całość czyta się dobrze i z zainteresowaniem, chociaż można mieć uwagi do pracy polskich tłumaczy oraz redakcji, w atrakcyjny sposób poszerzając przy tym wiedzę o dziejach Anglii.