Żebracy nie mają wyboru

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Beggars and Choosers
Kress, science fiction, genetyka
Calebornia

Żebracy nie mają wyboru to dalszy ciąg Hiszpańskich żebraków. Nancy Kress powraca do stworzonego przez siebie świata - do Stanów Zjednoczonych odmienionych przez powszechne stosowanie modyfikacji genetycznych. Genomodyfikowani utrzymują zwykłych ludzi w zamian za przyzwolenie na swoje rządy. W zaciszu stworzonej przez siebie wyspy opracowują własny porządek świata, od czasu do czasu...

Genomodyfikowani utrzymują zwykłych ludzi w zamian za przyzwolenie na swoje rządy. W zaciszu stworzonej przez siebie wyspy opracowują własny porządek świata, od czasu do czasu zadziwiając ludzkość wynalazkami. Ameryka, przytłoczona ciężarem wielomilionowej populacji bezczynnych trutni, wstrząsana nieodpowiedzialnymi eksperymentami genetyków i nanotechników, pogrąża się w chaosie i chyli ku upadkowi.

Jola | 2015-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2015

Jestem chyba w mniejszości, gdyż powieść "Żebracy nie mają wyboru" podobała mi się bardziej, niż jej poprzedniczka - "Hiszpańscy Żebracy".

Pierwsza część miała genialny koncept, ale wg mnie zbyt łatwo malowała świat w czarno-białych barwach. Bezsenni (a potem ich potomkowie, Superbystrzy), byli przedstawieni jako ci inteligentni, racjonalni, z wizją i ambicjami. Pomimo wprowadzenia do fabuły kilku liczących się w fabule Śpiących, reszta świata była dla Bezsennych tak naprawdę tłem.

"Żebracy nie mają wyboru" mają tę przewagę, że autorka starała się przedstawić różne punkty widzenia osób z obu stron "barykady" w wewnętrznych konfliktach Stanów Zjednoczonych. Mamy możliwość przyjrzenia się zarówno Amatorom Życia (niepracującej większości społeczeństwa, która za swój obowiązek uważa jedynie chodzenie na wybory), Wołom (wykształconej i pracującej kaście, która jednocześnie dzierży władzę) oraz Bezsennym i Superbystrym (którzy wydają się pozostałym tak naprawdę inną rasą człowieka,...

jatymyoni | 2014-02-18
Przeczytana: luty 2014

Czasami łatwiej o życiu pisać w konfencji Fantazy, po krytyce jego fenomenalnej książki "Cmętarz na Pradze". Jak to jest i dlaczego, że ludzie ciągle siebie dzielą na nadludzi i podludzi? Dlaczego jeżeli jest ktoś inny wywołuje to w nas agresję lub litość? Dlaczego gardzimy Innym gdyż tylko jest Inny? Nie staramy się go zrozumię, poznać, dać mu prawo do życia. Działa to w obie strony, ci co czują się słabsi w stronę tych co czują się silniejsi i na odwrót. Ci którzy się wyłamują traktowani są jak wariaci. Ciekawa książka opowiadająca i Sennych, Bezsennych i Superbesennych i jaki wpływ na życie mają modyfikacje genetyczne.

Pablos | 2010-07-06
Przeczytana: 1998 rok

W drugim tomie cyklu "Bezsenni" zmienia się sposób prowadzenia narracji. Brakuje klasycznego narratora, a opowieść jest przedstawiana z poziomu pierwszej osoby, przez głównego bohatera. Co więcej owych bohaterów jest troje, a każdy z nich posiada innych pogląd na otaczającą go rzeczywistość. Po pierwsze mamy tu kobietę, należącą do klasy Wołów, czyli pracującej i rządzącej inteligencji. Dalej jest typowy, podstarzały Amator Życia oraz znany nam z tomu pierwszego, osoba o wyjątkowym talencie, Śniący na jawie, czyli Dan Arlen.

Okazuje się, że Superbystrzy żyją na osobiście stworzonej wyspie La Isla leżącej u wybrzeży Meksyku. Podstawą powieści jest filozoficzna dysputa dotycząca konsekwencji (zarówno biologicznych, jak i moralnych) wprowadzenia do obiegu pewnego specyfiku, zwanego Czyścicielem Komórek - regenerującego ciało danej osoby, jej komórki. W praktyce nie oznacza to jedynie odmłodzenia i pozbawienia się wszelakich chorób, ale totalnej zmiany, wręcz stworzenia odrębnego...

bartelec | 2016-04-17
Janusz Szewczyk | 2016-01-10