A to Polska właśnie? czyli Wesele 2012

2010-01-01
2010-01-01
satyra proza powieść komedia

Okładka książki Moja Wyspa Marzeń Urszula Lemańska, Radosław Lemański
Moja Wyspa Marzeń Urszula Lemańska, R...
Okładka książki Zastosowanie kamieni w życiu codziennym Urszula Lemańska, Radosław Lemański
Zastosowanie k... Urszula Lemańska, R...

Od czasu do czasu potrzebuje całkowicie innej literatury, aniżeli tej, którą czytam nagminnie. Tym samym poszerzam swoje zainteresowania krok po kroku. Zapoznaje się z nowymi gatunkami, które czasem absolutnie mi nie pasują i nigdy do nich nie wracam, albo wręcz przeciwnie, mam zamiar sięgać po nie częściej. Właśnie do tych drugich zalicza się satyra Radosława Lemańskiego, który stworzył genialną opowieść o współczesnych artystach, politykach czy też o tym jaki wpływ na nasze życie mają media i w jaki sposób obecnie zyskuje się popularność. To wszystko w sposób zabawny zawarł w jednej niepozornej książce - "A to Polska właśnie? czyli Wesele 2012".
Głównymi bohaterami opowieści są: super szpieg, niespełniony artysta oraz wysokiej rangi urzędnik.
Spotykają się oni w pewnym pensjonacie, gdzie podczas wspólnego wieczoru wpadają na genialny pomysł, który z sukcesem wprowadzają w życie. W prześmieszny sposób autor prezentuje w książce jakże prawdziwy, kreowany przez media jest obraz naszego kraju i jego mieszkańców.
Lemański świetnie ukazał jaki wpływ na nasze życie, decyzje czy tez spostrzeżenia mają media, które manipulują ludnością jak tylko chcą. Wielu z nas nawet tego nie dostrzega. Media mają ogromną siłę przebicia jak i manipulacji. Mniejszość, mam taką nadzieję, wierzy w każde słowo dziennikarza, który z jednej małej sprawy potrafi zrobić ogromną krajową aferę. Czy tego uczą na uczelniach? Czy to zwyczajnie ludzki charakter trudno określić... Najgorsze jest to, że manipulacja, którą stosują - działa.
Autor idealnie do treści dobrał okładkę, która wyraźnie, lecz w sposób zabawny pokazuję czym są ludzie w rękach mediów. Jesteśmy zwykłymi lalkami - marionetkami.
"A to Polska właśnie? czyli Wesele 2012" to świetna, zabawna i lekka powieść, którą czyta się jednym tchem. Z pewnością nie brakuje w niej humoru i ukrytych podtekstów. Idealna na poprawę humoru ! Lemański z pewnością rozbawi i "pouczy".

Uwaga! Lektura tej książki grozi dzikim i długotrwałym atakiem śmiechu, który utrzymuje się jeszcze długo po odłożeniu książki na półkę!
Jest to niezwykle udana, wyjątkowo trafna i cudownie zjadliwa satyra na polskie społeczeństwo, karykaturalny obraz polskiej rzeczywistości.
Autor z ułańską wręcz fantazją i niebywałym polotem piętnuje współczesne polskie wady narodowe, które - nie łudźmy się - uległy niewielkiej tylko i raczej kosmetycznej zmianie na przestrzeni wieków; przywary, które dosadnie, znacząco i prawdziwie oddają charakter polskiej mentalności: sarmackiego libertynizmu, skłonności do bitki i do wypitki, wciąż pokutującego w polskiej świadomości mitu mesjanizmu przejawiającego się w chronicznej niemocy działania, nieudacznictwie i wiecznym użalaniu się nad swoim losem oraz poniekąd związanych z nim marzeniami o dojściu do sławy, władzy i pieniędzy jak najmniejszym kosztem.
To również kąśliwa krytyka środowisk z założenia opiniotwórczych - a więc Czwartej Władzy, świata polityki i artystów, choć słuszniej byłoby użyć określenia pseudo - artystów, niebezpiecznie zahaczającego o pełen pustoty i blichtru świat celebrytów. Autor ukazuje - co prawda w krzywym zwierciadle, ale i tak jest to obraz przerażająco bliski stanowi faktycznemu - sposoby manipulowania społeczeństwem, mechanizmy rozkręcania medialnej spirali nachalnej autokreacji oraz perspektywiczne skutki takiego działania.

Na weselu wspólnych znajomych, Adama i Ewy, spotykają się: Jan, odnajdujący się w każdym ustroju konformista, głęboko i pewnie osadzony w najróżniejszych układach superszpieg, Onufry - zasiedziały urzędnik skarbówki mający wiele wspólnego z kultowym już Adamem Miauczyńskim (zgadnijcie, dlaczego!) oraz Marek - niespełniony artysta o pisarskich ambicjach.
Zbratani przy polskiej wódeczce snują widowiskowy i diaboliczny plan, którego nie powstydziłby się sam Nikodem Dyzma: postanawiają wykreować prawdziwego współczesnego artystę. Niewielki impuls ze strony operatywnego Jana rozkręca szaleńczą medialną spiralę, której efektem są narodziny nowej artystycznej osobowości; jej kariera opiera się jedynie na rozdmuchanych pogłoskach i niezweryfikowanych plotkach. Cóż, społeczeństwu wystarcza odgórne stwierdzenie rodem z Gombrowicza, że "Słowacki wielkim poetą był", by bezmyślnie ulec aktualnej modzie.
Do czego doprowadzi ta mistyfikacja? Co jeszcze nieprzewidzianego wydarzy się podczas wesela?

Tę zabawną, pełną ironii historię czyta się jednym tchem i ze śmiechem na ustach. Choć jest pełna symboliki i odniesień do realiów społecznych i sytuacji politycznej, w żadnym razie nie jest to lektura nudna, męcząca czy niestrawna - wręcz przeciwnie.
Absurdalny, ale niepokojąco prawdziwy, wielopłaszczyznowy obraz naszego kraju to wyśmienita satyra w najlepszym wydaniu, w której uważny czytelnik znajdzie wiele trafnych nawiązań do klasyki gatunku: "Wesela" Wyspiańskiego, gombrowiczowskiego "Ferdydurke", "Kariery Nikodema Dyzmy" Dołęgi - Mostowicza czy legendarnego już "Dnia świra" Koterskiego, doskonale ubarwionych specyficznym, lekkim, pełnym humoru oraz sarkazmu stylem autora - bezlitosnego, ale sprawiedliwego komentatora - wieszcza rzeczywistości.
"A to Polska właśnie czyli Wesele 2012" to po prostu potężna dawka pierwszorzędnej rozrywki, nieprzeintelektualizowanej, ale - jak na satyrę przystało - zmuszającej do refleksji nad kondycją współczesnego społeczeństwa i specyfiki polskiej mentalności.
Gorąco polecam!

Opublikowane na moim blogu:
zwiedzamwszechswiat.blogspot.com

Świetna satyryczna opowieść o naszych wyobrażeniach na temat artystów, polityków i zdobywania popularności. Autor w zabawny i prześmiewczy sposób ukazuje proces manipulacji społeczeństwa przez media. Lektura "Wesela" to świetna zabawa ale również refleksja jak łatwo poddajemy iluzji... Polecam, czyta się z przyjemnością. Dawka uzdrawiającego śmiechu - gratis:)

• Do kupienia
  • Political Fiction