Piękna pokora

83-86181-55-9
student, wojsko, kobieta, uczucie
Wiola-M

Inne wydania

Powieść, której bohaterem jest uzdolniony student Akademii Sztuk Pięknych. Jego świetnie zapowiadającą się przyszłość artystyczną oddala przymusowa służba w Marynarce Wojennej. Twarda rzeczywistość w wojsku i kończący się niepowodzeniem romans z piękną cudzoziemką hartują bohatera, uczą go pokory wobec rzeczywistości, wywierają w efekcie pozytywny wpływ na rozwój młodego artysty.

Agata | 2015-10-07
Na półkach: 2015, Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwszy rozdział tej książki mnie nie zachwycił, a przez początek drugiego zaczęłam się zastanawiać, czy jednak nie odpuścić sobie tej książki. Na szczęście tego nie zrobiłam. Z szczerością stwierdzam, że "Piękna pokora" jest naprawdę piękna.
Wewnętrzna przemiana bohatera najwyraźniej nigdy nie pozostanie zapomnianym motywem, ale nie można przejść obok niej obojętnie, kiedy dotyczy zmagań artysty - malarza, którego los rzucił 'na pożarcie' wojsku. To mógł być każdy z nas, przechodzień na ulicy, mężczyzna z kawiarni czy pasażer autobusy, siedzący dwa miejsca przede mną. Każdy z nich mógł mieć własne plany na życie, które stanęły pod znakiem zapytania, kiedy na ich drodze stanęła służba wojskowa. Postać Rafała zmienia się powoli, z uporem i żalem oddając to co chciał mieć na rzecz tego, co mu dano. Jego wewnętrzny sprzeciw walczy z narzuconą wolą, który to (wewnętrzny przeciw) rozpoznaję często u siebie. Być może właśnie dlatego tak łatwo przyszło mi wczuć się w bohatera tej...

Jagoda | 2013-03-16
Przeczytana: 16 marca 2013

Jakie to niedzisiejsze. Nie wierzę, że wtedy, kiedy ta powieść powstawała służba w wojsku była tak idealna, jak opisana przez Fleszarową-Muskat. Była jednak wciąż żywa pamięć wojny, ówcześni młodzi ludzie żyli wojennymi wspomnieniami rodziców, stąd służba w wojsku, a zwłaszcza w marynarce ("nie zna życia, kto nie służył w marynarce") zdawała się mieć większy sens niż dzisiaj. Dlatego, choć momentami przewidywalna do bólu, powieść wydaje mi się bardziej wiarygodna niż gdyby ją dziś napisać.

Ciżemka | 2012-06-11
Przeczytana: 16 czerwca 2012

Najmniej ciekawa z dotychczas przeze mnie przeczytanych książek tej autorki. W skrócie jest to książka o miłości do LWP :). Myślę, że wielu pamiętających tamte czasy uzna tą ksiązkę "za wierutne bzdury". Jak to od jednej kropeczki na ekranie można pokochać LWP, mimo że zniszczyło ono głównemu bohaterowi karierę malarza, miłość (wujek weteran podebrał bratankowi dziewczynę)i przyjaciół. Wcisnęło człowieka kochającego przestrzeń, życie w ciasne wojskowe ramy na 3 lata zapomnienia i to niby wszystko dla Jego dobra.

truta1 | 2016-08-31
kasiakonin | 2016-07-10