8307019931
Omnikoron

Wstęp: Lech Kurpiewski.
Wybór: Michał Komar i Lech Kurpiewski.

książek: 1989
Wojciech Gołębiewski | 2014-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W 1958 r. moja Mama, wracając z wycieczki na Expo do Brukseli przemyciła, wydane przez Giedroycia, "Cmentarze" i "Następnego do Raju". Dzięki temu pół Saskiej Kępy zabiegało o moje względy. To se ne vrati... Przypominam, że w "Bazie ludzi umarłych", nakręconej na podstawie "Następnego..." pominięto nazwisko uciekiniera Hłaski. Piękne czasy to były, bo młodzi byliśmy.

Katarzyna | 2013-09-23
Przeczytana: 23 września 2013

Hłasko ponury i depresyjny jak zwykle, i dlatego warto przeczytać ten tom.

Oczytany | 2018-06-13
Przeczytana: 09 czerwca 2018

Moja przygoda z twórczością Marka Hłaski rozpoczęła się kilka lat temu od świetnych „Pięknych dwudziestoletnich”. Od tamtej pory, bardzo lubię sięgnąć raz na jakiś czas po książkę tego autora. Tym razem mój wybór padł na pewien zbiór opowiadań.

Marek Jakub Hłasko urodził się 14 stycznia 1934 roku w Warszawie. Gdy miał niespełna trzy lata, jego rodzice rozwiedli się. Wkrótce potem chłopiec przeżył kolejną tragedię – jego ojciec zmarł w wyniku choroby nerek. Hłasko przez kilka lat pracował jako kierowca samochodowy. Był korespondentem „Trybuny Ludu”. Po sukcesie literackim noweli Baza Sokołowska (1954), którą drukował w prasie, poświęcił się twórczości pisarskiej. Pracował krótko w redakcji studenckiego tygodnika „Po prostu” (redaktor działu prozy). W 1958 wyjechał do Berlina Zachodniego, z podróży tej już do Polski nie powrócił. Przebywał w różnych krajach, pracę pisarską łączył z zarobkowymi zajęciami fizycznymi. Współpracował z paryską kulturą. W grudniu 1968 roku wydarzył się...

pomidorowa | 2014-04-27
Przeczytana: 2013 rok

Ponury klimat, piękny język - ogormny plus twórczości Hłaski.
Niestety opowiadania nie zostały na długo w mojej głowie, szybko zapomniałam fabułę i tu twórczość autora trochę traci.
Nadal jednak polecam, nawet jeśli będzie to tylko chwilowa przyjemność obcowania z dziełem świetnego pisarza.

mst | 2017-02-26
Przeczytana: 2016 rok

Hlasko w genialny sposob dostrzega paradoksy PRLu.

Opowiadania wciagaja czytelnika i przenosza do dawnej rzeczywistosci.

Rzeczywiscie, klimat jest szary i ponury i mimo tego

a moze wlasnie dlatego, warto czasem zanurzyc w nim umysl.

Pouczajace.

Szczerze polecam.

Gosia | 2014-06-05

Z tym autorem mam mały problem - schemat goni schemat w jego tekstach. Mam wrażenie jakbym cały czas czytała to samo. Rozumiem jego fenomen w czasach odwilży, bo po socrealizmie coś takiego musiała wstrząsnąć. Ale skoro socrealizm był swoistym schematem, to Hłasko wszedł w kolejny - bardziej pesymistyczny, ciemny klimat.

Cochise | 2013-12-22
Przeczytana: 2000 rok