100 najważniejszych książek świata

Tłumaczenie: Jarosław Mikos
Wydawnictwo: Świat Książki
The 100 most influental books ever written
niechcaca

Zbiór esejów omawiających 100 najważniejszych książek w historii literatury. Według opinii autora znalazły się wśród nich między innymi: Księga Przemian, Stary Testament, Dzieła Arystotelesa, Kandyd Woltera, Wojna i pokój Tołstoja, Typy psychologiczne Junga, Byt i nicość Sartra oraz wiele innych.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki

źródło okładki: Wydawnictwo Świat Książki

Sto najważniejszych książek nie jest listą stu najsłynniejszych czy najbardziej ekscytujących, ani nawet najlepszych książek w dziejach świata. Jeśli chodzi o książki "największe", w poszczególnych esejach wielokrotnie wraca się do pytania: co właściwie mamy na mysli, kiedy mówimy, że jakiś utwór jest "wielki"?

Tina | 2011-08-14
Przeczytana: sierpień 2011

Bardziej "100 najważniejszych książek w rozwoju myśli ludzkiej" niż "najważniejszych książek świata", jednak nie jest to wadą. Można nie zgadzać się z przyjętymi przez autora kryteriami, na liście prawie nie ma powieści, dominują traktaty naukowe i filozoficzne, ale mimo to ciekawie jest poczytać o tych wybranych pozycjach. Autor nie plącze się w naukowo-filozoficzym żargonie, wręcz przeciwnie, pisze lekko i prosto. Eseje nie są schematyczne, mimo iż z reguły podejmuje w nich podobne kwestie - krótki życiorys autora, ogólny zarys założeń dzieła i wpływ jaki miało ono na społeczeństwo. Pobieżnie i w przystępnej formie można się zapoznać z najważniejszymi założeniami poszczególnych epok. Choć nie jest to raczej lektura na dwa wieczory.

tytuswalus | 2014-10-03
Przeczytana: grudzień 2001

Książka, której nie trzeba czytać jednym ciągiem ani nie trzeba czytać według kolejności rozdziałów. Można podzielić sobie np na trzy rozdziały dziennie, wedle uznania. O ile dobrze pamiętam, a nie mam tej książki obecnie 'pod ręką', rozdziały ułożone są chronologicznie według daty powstania poszczególnego dzieła. Znajdziemy tu eseje o książkach literatury pięknej, książkach naukowych, traktatach filozoficznych i politycznych. Zdecydowanie polecam dla osób zainteresowanych nie tylko samym czytaniem, ale i historią literatury.

Iza | 2016-04-14
Przeczytana: 2014 rok