Rudy wariat

Ginger, You're barmy
83-7120-069-2
wojsko, satyra, krytyka
Olala

Oto ARMIA - niezwykła mieszanina grozy i farsy. Mistrz powieści uniwersyteckiej prezentuje tym razem czytelnikowi oparty na własnych doświadczeniach pastisz: to pełen dowcipu i satyry, ale jednocześnie i zjadliwej krytyki obraz stosunków panujących w wojsku. Bohaterom powieści zdaje się ono istnym piekłem, wciąż tylko alarmy, ćwiczenia i zaostrzona dyscyplina. Lodge opisuje dwie zupełnie...

Oto ARMIA - niezwykła mieszanina grozy i farsy.

Lodge opisuje dwie zupełnie różne reakcje na dwuletni okres "niewoli", której poddani są bohaterowie: reakcje, które powodują wciąż nowe dramatyczne sytuacje.

Powieść ta to kolejny znakomity przykład błyskotliwego stylu Lodge'a, który przyniósł mu w ostatnich paru latach w Polsce tak wielu zagorzałych wielbicieli.

Arek | 2015-10-20
Przeczytana: 20 października 2015

Czytając "Rudego wariata" po raz pierwszy spotkałem się z twórczością Davida Lodge'a. Muszę przyznać że jest to spotkanie średnio udane. W polskim przekładzie powieści, obcujemy z pięknym kwiecistym językiem. Akcja toczy się w miarę jednostajnym, trochę leniwym tempie. Autor za pomocą lekkiego pastiszu zaznajamia nas rzeczywistością wojska. Przede wszystkim z tym jak poszczególni żołnierze odnajdują się lub nie w tych trudnych i poniekąd uwłaczających okolicznościach. Mam wrażenie że autor w wielu miejscach wykazał się dużą spostrzegawczością i mądrością życiową.

Natomiast jeśli chodzi o słabe punkty "Rudego wariata" to przede wszystkim to że pan Lodge nie umiał przykuć naszej uwagi. Brakuje tu kropki nad i. Czegoś co by nas wsadziło w fotel i pozwoliło odejść od książki, po przeczytaniu ostatniego zdania.

Biorąc to wszystko pod uwagę, stawiam subiektywnie ocenę 7.

Kaliber48 | 2014-08-10

O czym jest książka? O przeżyciach i przygodach rudego intelektualisty (autora?) w wojsku. Zastanawiam się, na ile to wszystko co znajdujemy w książce jest opowieścią z życia rekruta Lodge'a wzięte, a na ile jest to czysta fantazja autora. Jeśli jest to opowieść po części autobiograficzna, jak napisano na okładce, to jest ona cholernie nudna, bez fajerwerków, z ciężkimi dowcipami rodem z wojska (pod tym względem wojsko angielskie, jak się okazało, niczym nie różni się od naszego). Reasumując, ani to pastisz, ani to dowcipne, ani błyskotliwe jak napisano w przedmowie. W każdym razie ja nie znalazłem niczego co by mnie "wzięło". A jedynym chyba usprawiedliwieniem dla wpadki Lodge'a jest fakt, że jest to jego "dopiero" druga książka (przedtem byli "Kinomani"), zatem chyba nie było dość czasu żeby doszlifować warsztat. Bardziej "zmęczyłem" niż przeczytałem i nie polecam.

Paweł | 2013-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

" - No więc? - powiedział, gdy usiedliśmy - Jakie jest to wojskowe życie?
- Wydatek energii w zmarnowanym czasie."

"Rudy wariat" jest książką, która prezentuje wczesny okres twórczości Davida Lodge`a. To druga po debiutanckich "Kinomanach" powieść, a zarazem nieprzystająca wiernie do biograficznych etykiet jakimi opatrzono autora tu i ówdzie. Nie jest to przedstawienie środowiska typowo akademickiego, pieleszy uniwersyteckich, studenckiej codzienności. W dużej mierze treścią utworu są przeżycia Lodge`a z czasu odbywania służby wojskowej. Cierpienie intelektualisty wtłoczonego w przestrzeń porządkowaną rozkazami i regulaminem oraz rewidującą dotychczasowy system wartości zamyka się w opowieści, której przybrano tylko tyle fikcji, ile potrzeba dla uniknięcia naddatku niezrozumiałych napięć, wrażenia zubożenia leksyki, dostosowania konstrukcji literackiej do zobrazowania wewnętrznego życia, którego tempo jest nadrzędnym wyznacznikiem jakiemu zostali podporządkowani wszyscy...

joan-na | 2015-12-12
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 12 grudnia 2015

Jak wielu moich przedmówców wspominało, ciężko się przez „Rudego wariata” przedziera, przynajmniej na początku, potem jest lepiej, kiedy przyzwyczajamy się min. do pewnego „rozrzucenia treści” autora.

Wolałabym się jednak skupić na tym , co dostałam od tej książki. Do wojska i do samej służby wojskowej (przynajmniej przez pewien okres swojego życia) podchodziłam idealistycznie. „Instytucja” ta była dla mnie, jak się mi wydawało - pewną okazją do trenowania samodyscypliny, a przede wszystkim walką o coś, w co się wierzy, ale nie tylko w swojej głowie czy pustym słowem, ale tak fizycznie, naprawdę - narażając własne życie. Z drugiej strony życie pokazuje mi, że ono samo w sobie wystarczająco „utwardza” naszą skórę.

Książka „Rudy wariat” natomiast przedstawił mi drugą stronę medalu - perspektywę, z którą muszą zmierzyć się osoby, które faktycznie z taką sytuacja mają do czynienia i na domiar tego, wcale jej nie chcą, muszą poświęcić kawałek swego życia, a czasem i je stracić, w...

Black | 2015-09-06

Książka naprawdę dobra, kilka wzorców do rozprawek mi wpadło i polecam miłośnikom książek wojennych.

kropka | 2016-10-17
Przeczytana: 16 października 2016