Zaraza

Wydawnictwo: Rebis
Contagion
8371205392
dona

Na stół sekcyjny Johna Stapletona trafiają zwłoki pacjenta jednego z nowojorskich szpitali. Patolog ze zdumieniem stwierdza, że pacjent umarł na dżumę. Wkrótce podobne przypadki zaczynają się mnożyć, a choroby, z którymi styka się Stapleton, są coraz dziwaczniejsze. Zaniepokojony patolog wszczyna prywatne śledztwo. Wpada na trop iście makiawelicznej intrygi, w której istotną rolę odgrywa niezwykła, piękna kobieta.

gwiazdka | 2015-03-29
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 29 marca 2015

Całkiem udana powieść, śledztwo prowadzone przez Jacka powoli odsłania nowe tajemnice, ale na szczęście nie zdradza zakończenia. A to mnie osobiście lekko zaskoczyło, nawet przez chwilę nie podejrzewałam, kto stoi za całą intrygą. Zakończenie za to już lekko schematyczne. Poza tym nadmiar trupów- szczególnie osób świeżo poznanych- chwilami pozbawiał mnie apetytu. Akcja ma równomierne tempo, zachęca do przewracania kolejnych stron.

Co mam Cookowi do zarzucenia, to niezbyt umiejętnie wykreowanie postaci kobiet- głównych bohaterek, są jakieś sztuczne i przerysowane.

denudatio_pulpae | 2015-08-08
Przeczytana: lipiec 2009

Przeglądając kiedyś tytuły w antykwariacie natrafiłam na książkę, która w opisie miała kilka moich słów-kluczy: "patolog", "dżuma", "sekcja" - już wiedziałam, że to na pewno coś dla mnie :)
Było to pierwsze moje spotkanie z panem Cookiem i oczywiście nie ostatnie, a wręcz rozpoczęło lawinę - nagle we wszystkich bibliotekach w okolicy zabrakło książek tego autora. A ja odpłynęłam w świat medycyny, która nie do końca była zgodna z zasadą "Primum non nocere".
Niestety w pewnym momencie zauważyłam pewien schemat w jego książkach i postanowiłam czytać go bardziej "na receptę".

"Zaraza" jednak nadal pozostaje jedną z moich ulubionych książek tego autora. Bardzo podobał mi się pomysł na fabułę i zakończenie. I oczywiście duża ilość ciekawych chorób zakaźnych :)

Polecam wszystkim fanom thrillerów medycznych!

Majka | 2015-12-21
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 20 grudnia 2015

"Zaraza" na pewno podobała mi się o wiele bardziej od pierwszej części cyklu o Laurie i Jacku (o tytule: "Oślepienie"). Ciekawa zagadka, sprawnie i interesująco poprowadzona akcja, wreszcie - Jack jako główny bohater wypada znacznie lepiej niż irytująca Laurie. Nawet jeśli też ma dziwną tendencję do zgrywania bohatera, niepotrzebnego ryzykowania i niewiarygodne szczęście jeśli chodzi o unikanie śmierci, która zdaje się nieuchronna. Zakończenie także może wbić niejedną osobę w fotel. Muszę przyznać, że choć czytam sporo kryminałów, to tym razem straciłam czujność i miałam przyjemność zaskoczyć się rozwiązaniem zagadki ;)
"Zaraza" to thriller medyczny z prawdziwego zdarzenia - z medycznym żargonem, tajnikami chorób, postępowania i naprawdę szczegółowymi kwestiami sekcji czy mikrobiologii. Jak dla mnie - bomba, jednak jeśli medycyna Cię czytelniku nie kręci, a chcesz sięgnąć po Cooka dla walorów kryminalno-sensacyjnych, to myślę, że możesz się zawieźć lub zwyczajnie znudzić. Wyraźnie...

Thomas886 | 2015-03-05
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Jak wszystkie książki Cooka czytane do tej pory bardzo mi sie podobała.

ElViento | 2016-02-03
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 lutego 2016

Wciągająca i interesująca, można się troszkę dowiedzieć o zakaźnych chorobach retro. Końcówka w pewnym stopniu zaskakująca. Bardzo ciekawe zróżnicowanie wątków i charakterów postaci. Polecam :)

karpatkadobra | 2015-10-05
Przeczytana: 01 października 2015

Kiedy wszedłem do księgarni a mianowicie była to losowo wybrana , jedna z wielu księgarni w Galerii Krakowskiej, moją uwagę przykuła książka pod tytułem ,,Zaraza". Nie patrząc się na autora, tylko lekko czytając streszczenie, postanowiłem sięgnąć po owy tytuł. Mam słabość do takich tytułów, a raczej nazw książek jak opisywana przeze mnie ,,Zaraza". Gdy zorientowałem się, że autorem jest Robin Cook, doszedłem do wniosku, że powieść ta będzie niezłym smaczkiem, kąskiem, jak zwał tak zwał, a tytuł przysłowiową wisienką na torcie. A absolutnej dla mnie pikanterii dodaje to, iż głównym bohaterem wokół, którego kręci się fabuła będzie Jack Stapleton. Gdy zacząłem czytać ,,Zarazę" na prawdę nie miałem pojęcia, że czytam jedną z pierwszych książek Cooka, dopiero zorientowałem się w czasie, w fabule, gdy okazało się ,że Jack inaczej wcześniej miał na imię i nazwisko, dopiero co zaczął pracę w Zakładzie Medycyny Sądowej w NY po przejściu z okulistyki na anatomopatologię, i w końcu ledwo co...

Bzibzioh | 2016-09-17
Na półkach: Niedokończone, Przeczytane
Przeczytana: 17 września 2016

Nie wciągnęła mnie. Natłok postaci, zbyt długie przygotowywanie gruntu pod właściwą akcję. Poza tym typowo amerykańska.

rose11 | 2011-08-02

To mój pierwszy thriller medyczny jaki miałam przyjemność czytać. Jeśli chodzi o sam gatunek to musze przyznać, że podobało mi się, na początku był to dla mnie szok kiedy krojono ciała itp. ale z kolejnymi stronami do tego przywykłam. Jeśli chodzi o samą książkę to naprawdę mi się podobała. Bardzo polubiłam doktora Stapletona i chyba dzięki niemu tak bardzo spodobała mi się ta książka, ponieważ nie było tutaj zbyt wiele akcji, jakiś emocji, przynajmniej dla mnie. No cóż jeśli chodzi o zakończenie no to jakieś zaskoczenie było, ale musze przyznać że brałam wcześniej taką opcję pod uwagę.NIe mniej jednak tak bardzo polubiłam Jacka i ogólnie całą książkę czytało mi się bardzo dobrze, więc daje ocenę bardzo dobrą:)

Magda | 2014-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2014

Jedną gwiazdkę odejmuję za błędy w książce. Nie jestem pewna czy to wina autora (który jest lekarzem, więc powinien znać dobrze temat), czy tłumacza który może nie zna tematu wcale, ale nazwanie dżumy - wirusem (dżuma to choroba bakteryjna), a meningokoków "Meningococcusem" (nazwa prawidłowa: Neisseria meningitidis) trochę mnie zniesmaczyła.
Ogólnie książkę bardzo szybko się czyta, miła i lekka lektura.

Forrest | 2014-09-27

Jack Stapleton diagnozuje u zmarłego pacjenta dżumę, jednak choroba znika, mimo jego obaw wybuchu epidemii. Podobnie dzieję się z kolejnymi przypadkami tularemii i gorączki Gór Skalistych. W międzyczasie poznaje kobietę, która zajmuje się reklamą w sieci szpitali. Przeprowadza śledztwo, odkrywa intrygę która wyjaśnia wszystkie zarażenia. Jak dla mnie ta książka była nieco długa, wydaje mi się, że całą fabułę można było zmieścić na nieco mniejszej liczbie stron. Akcja zaczyna wciągać dopiero tak mniej więcej od połowy, ale całość czyta się dosyć szybko, w miarę przyjemnie. Kwestie medyczne są raczej dobrze wyjaśnione, nie powinny stanowić problemu nawet dla osób nie mających na co dzień do czynienia z medycyną. Ja osobiście liczyłem na bardziej dokładny opis sekcji zwłok, które główny bohater wykonywał ;) Postać doktora Stapleton'a wzbudziła we mnie same pozytywne emocje, chętnie przeczytam następne książki Cook'a które opisują jego dalsze losy.
Fabuła jest nieco przewidywalna,...