Zaraza

Wydawnictwo: Rebis
Contagion
8371205392
dona

Na stół sekcyjny Johna Stapletona trafiają zwłoki pacjenta jednego z nowojorskich szpitali. Patolog ze zdumieniem stwierdza, że pacjent umarł na dżumę. Wkrótce podobne przypadki zaczynają się mnożyć, a choroby, z którymi styka się Stapleton, są coraz dziwaczniejsze. Zaniepokojony patolog wszczyna prywatne śledztwo. Wpada na trop iście makiawelicznej intrygi, w której istotną rolę odgrywa niezwykła, piękna kobieta.

gwiazdka | 2015-03-29
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 29 marca 2015

Całkiem udana powieść, śledztwo prowadzone przez Jacka powoli odsłania nowe tajemnice, ale na szczęście nie zdradza zakończenia. A to mnie osobiście lekko zaskoczyło, nawet przez chwilę nie podejrzewałam, kto stoi za całą intrygą. Zakończenie za to już lekko schematyczne. Poza tym nadmiar trupów- szczególnie osób świeżo poznanych- chwilami pozbawiał mnie apetytu. Akcja ma równomierne tempo, zachęca do przewracania kolejnych stron.

Co mam Cookowi do zarzucenia, to niezbyt umiejętnie wykreowanie postaci kobiet- głównych bohaterek, są jakieś sztuczne i przerysowane.

denudatio_pulpae | 2015-08-08
Przeczytana: lipiec 2009

Przeglądając kiedyś tytuły w antykwariacie natrafiłam na książkę, która w opisie miała kilka moich słów-kluczy: "patolog", "dżuma", "sekcja" - już wiedziałam, że to na pewno coś dla mnie :)
Było to pierwsze moje spotkanie z panem Cookiem i oczywiście nie ostatnie, a wręcz rozpoczęło lawinę - nagle we wszystkich bibliotekach w okolicy zabrakło książek tego autora. A ja odpłynęłam w świat medycyny, która nie do końca była zgodna z zasadą "Primum non nocere".
Niestety w pewnym momencie zauważyłam pewien schemat w jego książkach i postanowiłam czytać go bardziej "na receptę".

"Zaraza" jednak nadal pozostaje jedną z moich ulubionych książek tego autora. Bardzo podobał mi się pomysł na fabułę i zakończenie. I oczywiście duża ilość ciekawych chorób zakaźnych :)

Polecam wszystkim fanom thrillerów medycznych!

Majka | 2015-12-21
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 20 grudnia 2015

"Zaraza" na pewno podobała mi się o wiele bardziej od pierwszej części cyklu o Laurie i Jacku (o tytule: "Oślepienie"). Ciekawa zagadka, sprawnie i interesująco poprowadzona akcja, wreszcie - Jack jako główny bohater wypada znacznie lepiej niż irytująca Laurie. Nawet jeśli też ma dziwną tendencję do zgrywania bohatera, niepotrzebnego ryzykowania i niewiarygodne szczęście jeśli chodzi o unikanie śmierci, która zdaje się nieuchronna. Zakończenie także może wbić niejedną osobę w fotel. Muszę przyznać, że choć czytam sporo kryminałów, to tym razem straciłam czujność i miałam przyjemność zaskoczyć się rozwiązaniem zagadki ;)
"Zaraza" to thriller medyczny z prawdziwego zdarzenia - z medycznym żargonem, tajnikami chorób, postępowania i naprawdę szczegółowymi kwestiami sekcji czy mikrobiologii. Jak dla mnie - bomba, jednak jeśli medycyna Cię czytelniku nie kręci, a chcesz sięgnąć po Cooka dla walorów kryminalno-sensacyjnych, to myślę, że możesz się zawieźć lub zwyczajnie znudzić. Wyraźnie...

Thomas886 | 2015-03-05
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Jak wszystkie książki Cooka czytane do tej pory bardzo mi sie podobała.

ElViento | 2016-02-03
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 03 lutego 2016

Wciągająca i interesująca, można się troszkę dowiedzieć o zakaźnych chorobach retro. Końcówka w pewnym stopniu zaskakująca. Bardzo ciekawe zróżnicowanie wątków i charakterów postaci. Polecam :)

karpatkadobra | 2015-10-05
Przeczytana: 01 października 2015

Kiedy wszedłem do księgarni a mianowicie była to losowo wybrana , jedna z wielu księgarni w Galerii Krakowskiej, moją uwagę przykuła książka pod tytułem ,,Zaraza". Nie patrząc się na autora, tylko lekko czytając streszczenie, postanowiłem sięgnąć po owy tytuł. Mam słabość do takich tytułów, a raczej nazw książek jak opisywana przeze mnie ,,Zaraza". Gdy zorientowałem się, że autorem jest Robin Cook, doszedłem do wniosku, że powieść ta będzie niezłym smaczkiem, kąskiem, jak zwał tak zwał, a tytuł przysłowiową wisienką na torcie. A absolutnej dla mnie pikanterii dodaje to, iż głównym bohaterem wokół, którego kręci się fabuła będzie Jack Stapleton. Gdy zacząłem czytać ,,Zarazę" na prawdę nie miałem pojęcia, że czytam jedną z pierwszych książek Cooka, dopiero zorientowałem się w czasie, w fabule, gdy okazało się ,że Jack inaczej wcześniej miał na imię i nazwisko, dopiero co zaczął pracę w Zakładzie Medycyny Sądowej w NY po przejściu z okulistyki na anatomopatologię, i w końcu ledwo co...

paprotkowa | 2017-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Dotąd znałam Cooka tylko ze słyszenia. Wiedziałam, że jego thrillery oscylują wokół tematów medyczno-szpitalnych, zresztą znaczna część tytułów jego książek mówi sama za siebie. "Zaraza" nie powaliła mnie na kolana, jednak czytało się ją dobrze i z zaciekawieniem. Rozwiązanie zagadki mnie zaskoczyło, a ostatnio nie zdarza się to często...Tak jak sięgam po Grishama kiedy mam ochotę na thriller prawniczy, tak od tej pory będę czytać Cooka, jeśli zatęsknię za thrillerami medycznymi.

Bzibzioh | 2016-09-17
Na półkach: Niedokończone, Przeczytane
Przeczytana: 17 września 2016

Nie wciągnęła mnie. Natłok postaci, zbyt długie przygotowywanie gruntu pod właściwą akcję. Poza tym typowo amerykańska.

rose11 | 2011-08-02

To mój pierwszy thriller medyczny jaki miałam przyjemność czytać. Jeśli chodzi o sam gatunek to musze przyznać, że podobało mi się, na początku był to dla mnie szok kiedy krojono ciała itp. ale z kolejnymi stronami do tego przywykłam. Jeśli chodzi o samą książkę to naprawdę mi się podobała. Bardzo polubiłam doktora Stapletona i chyba dzięki niemu tak bardzo spodobała mi się ta książka, ponieważ nie było tutaj zbyt wiele akcji, jakiś emocji, przynajmniej dla mnie. No cóż jeśli chodzi o zakończenie no to jakieś zaskoczenie było, ale musze przyznać że brałam wcześniej taką opcję pod uwagę.NIe mniej jednak tak bardzo polubiłam Jacka i ogólnie całą książkę czytało mi się bardzo dobrze, więc daje ocenę bardzo dobrą:)

Magda | 2014-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2014

Jedną gwiazdkę odejmuję za błędy w książce. Nie jestem pewna czy to wina autora (który jest lekarzem, więc powinien znać dobrze temat), czy tłumacza który może nie zna tematu wcale, ale nazwanie dżumy - wirusem (dżuma to choroba bakteryjna), a meningokoków "Meningococcusem" (nazwa prawidłowa: Neisseria meningitidis) trochę mnie zniesmaczyła.
Ogólnie książkę bardzo szybko się czyta, miła i lekka lektura.