Gujana. Spotkałem szczęśliwych Indian

Wydawnictwo: Poznaj Świat
Łukasz Kuć

Inne wydania

Ja też byłem w Gujanie, tyle że prawie pół wieku po Arkadym Fiedlerze. I też spotkałem tam szczęśliwych Indian, lecz... byli to Indianie ostatni, nieliczni, zanikający. Była to podróż do ostatniej wioski plemienia Wai Wai - daleko na południe, w dżunglę na pograniczu Gujany i Brazylii. (Opisałem tę wyprawę w książce "Gringo wśród dzikich plemion" wydanej w tej samej serii). Świata opisanego przez Arkadego Fiedlera już nie ma. Świata opisanego przeze mnie kilkadziesiąt lat po Fiedlerze też już nie ma. Coraz trudniej spotkać szczęśliwych Indian. Coraz rzadziej udaje się spotkać Indian w ogóle..."

[Wojciech Cejrowski]

źródło opisu: Wydawnictwo Poznaj Świat, 2010

chrispu | 2014-02-16

Książka podróżnicza? No, powiedzmy. Jest nią fragmentarycznie. Szczególnie na początku, gdy autor przemieszcza się szybko do celu swej podróży. Potem tempo narracji wyraźnie słabnie i książka staje się czymś w rodzaju encyklopedii etnograficznej. Mniej mamy tu opisów otoczenia, przyrody i zwierząt a autor skupia się prawie wyłącznie na ludziach, ich zachowaniu i zwyczajach. Jest to nawet ciekawie opisane ale jednak to nie jest to czego bym oczekiwał od książki wydanej w serii podróżniczej. Całość opowieści ratują jednak interesujące wstawki o charakterze historycznym, przybliżające nam, ten prawie nieznany teren. Dużo jest tu też tematyki religijnej pokazanej okiem - tak mi się zdaje - w miarę obiektywnego obserwatora. Nie potępia ale i nie chwali postępowania misjonarzy różnej maści działających wśród Indian.
I co mnie jeszcze zaskoczyło - nie wiedziałem, że z autora był taki "babiarz" :)
Reasumując - świetna, miejscami humorystyczna książka o Gujanie, chociaż nie da się jej...

Aleksandra | 2014-03-10

Czy była o podróży? Chyba tak. Chociaż więcej w niej było wydarzeń historycznych. Czyta się ją lekko i przyjemnie, chcąc nie chcąc wynosi się z niej coś. Czy do niej wrócę? Nie wiem. Była to moja pierwsza przeczytana książka tego autora. Na szczęście kolejna już była lepsza.
Jeśli miałabym polecić komuś do czytania tą książkę, to skierowałabym to do takich samych fanatyków dżungli jak ja. Może nie dżungli, a Indian.
Dzięki książce jeszcze bardziej znienawidziłam misjonarzy.

Renata | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

Analiza ludzkich zachowań, często żartobliwa i uszczypliwa, lecz wyrozumiała..
Opisy przyrody, pełne achów i ochów nad jej niezwykłością..
Romantyczne porównania i metafory..
Przegląd historyczny i nawiązania do wcześniejszych podróżników i badaczy..
Analiza społeczno-polityczna Gujany, podana lekko i z odrobiną ironii..
Wrażenia, skojarzenia i emocje opisane tą wyjątkową polszczyzną z przełomu XIX/XX, której już próżno dziś szukać w literaturze..
Wszystko to składa się na kolejną bardzo udaną pozycję podróżniczą Arkadego Fiedlera.

Katarzyna Paluch | 2015-09-20
Przeczytana: 20 września 2015

To opowieść o plemionach gujańskich Indian "najeżdżanych" przez białych ludzi. Najbardziej poruszyły mnie opisy tłumienia naturalnego, dziko radosnego ducha Indian przez misjonarzy.

Krzem88 | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Zachęcony tematyką życia Indian, dorzucam do kolekcji kolejną książkę- Gujana.Spotkałem Szczęśliwych Indian- Arkady Fiedler. O to, też moja pierwsza przygoda z tym Pisarzem, w którą to zabrał mnie do ciepłych a zarazem pięknych i fascynujących krajów Ameryki Południowej. Książka pisana z dużym pietyzmem i jeszcze większą dokładnością, pisana jest w formie dzienniku, gdzie Pan Arkady opisuje wszystko co go otacza. Krajobraz jest nacechowany sporą ilością smaku i zapachu, jest to coś czego niestety nie dotkniemy ani nie zobaczymy na własne oczy... Książka zawiera rewelacyjne fotografie z życia tytułowych Szczęśliwych Indian, których to już pewnie nie ma wśród nas, a których to umiłował i szanował Pan Fiedler. Ciekawe historie i ciekawostki tworzą spójną całość, z całą szczerością polecam każdemu. Myślę, że i wy, wybierzecie się w doskonałą podróż, która to otwiera oczy i umysł na świat otaczający.

Pozdrawiam

Eljot | 2014-11-11
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 10 listopada 2014

Niestety nie spełniła moich oczekiwań. Abym mogła jej się w pełni oddać, w domu musiała zalegać kompletna cisza. Nawet najmniejszy szmer zwracał moją uwagę. I problemem nie jest tu brak skupienia wynikający z mojej winy. Książka po prostu mnie nie wciągnęła.
Zdecydowanie dla mnie nie jest to pozycja podróżnicza. Więcej autor opowiada o przyrodzie, nawiązuje do historii.
Niby język przystępny, czasami humorystyczny... a jednak zadowolenia brak z jej przeczytania.

Książkozaur | 2012-01-14

Książka została wydana po raz pierwszy w 1968 roku, po podróży do Ameryki Południowej w latach 1963-1964. Autor opisuje spotkania z kolejnymi indiańskimi plemionami, aż dociera do tych ostatnich, jeszcze broniących się przed naporem cywilizacji - Wajwajów. Nie mogłam jednak oprzeć się wrażeniu, że książka jest bardziej o podróżującym Fiedlerze niż o tych, których na swojej drodze spotyka - a nie tego oczekiwałam. Sięgając po książkę podróżniczą chcę poznać odmienną kulturę, odwiedzić miejsca i ludzi, których w rzeczywistości nigdy nie będzie dane mi zobaczyć. Znacznie mniej interesuje mnie sam podróżujący, który tutaj starał się być chyba w centrum opowieści. Dowiadujemy się, co jadł na obiad (przy czym jest to mało egzotyczny łosoś z ryżem i ziemniakami), jak spał i co robił, i jakoś cały czas brakuje skupienia na świecie zewnętrznym. A gdy już się pojawi, to raczej w postaci opisu flory i fauny (z naciskiem na motyle) - trudno mieć to za złe przyrodnikowi, niemniej jednak taka...

Magda | 2015-11-16

Książka idealna dla podróżników, szczególnie iż autorem jest taki klasyk jak Fiedler.

Maniek | 2011-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2011

oj tak, dobra książka, uczy dużo o Indianach, ale przypomnijmy sobie że to miało miejsce 50 lat temu. Jestem ciekaw jak się zmieniły te plemiona, szczególnie Wajwajów. Adwentyści zrobili niezłe spustoszenie u Indian, nie to co misje katolickie, oni nie przekonują do zaprzestania praktyk szamańskich jako że szamani są czasem lepszymi lekarzami niż Biali.

Asder | 2012-02-07

Książka, niestety ale jest nudna, nie wytrwałem do końca, ponieważ tak jak osoba powyżej napisała, autor skupia się za bardzo na sobie niż na świecie zewnętrznym. Plusem można uznać, że prawie wszystko opisuje bardzo szczegółowo powracając się do podróżników, którzy, byli przed nim, odkrywali, opisywali.