Wyspa delfinów

Wydawnictwo: ALFA
Dolphin Island
83-7001-112-8
tostaky

16-letni Johnny ucieka z domu i - jako pasażer na gapę - dostaje się na pokład transkontynentalnego poduszkowca. Przed osiągnięciem celu jednak pojazd rozbija się u wybrzeży Australii. Załoga, nieświadoma obecności chłopca, pozostawia go na środku oceanu własnemu losowi. Z nieoczekiwaną pomocą przychodzą mu delfiny, zabierając go na tytułową wyspę. Tam, po dojściu do siebie, Johnny odkrywa nowe życie - działający na wyspie ośrodek badawczy usiłuje nawiązać kontakt z delfinami...

Ewagriusz | 2018-12-12

Bardzo ją lubiłem, kiedy byłem w wieku "wielkiej przygody" i chętnie bym ją polecił tzw. młodemu czytelnikowi, zwłaszcza z żyłką do biologii, alem doszedł do wieku, w którym zaczyna się powtarzać, z przekonaniem, "ach, ta dzisiejsza młodzież"...

SFspace | 2018-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Mimo, iż jesst to jeden z moich ulubionych autorów, to nie oceniam tej książki zbyt wysoko. Jest tam kilka tmatów, które zaledwie zostały zasygnalizowane, a na które liczyłem. Jk dla mnie jest to doskonały wstęp do kolejnych części.
Książka nadawałaby się na lekturę szkolną - jak to u Clarkea, wszystko przedstawione w bardzo spokojny sposób, bez zbednej agresji.
Nie wiem czy są kolejne części, ale będę ich szukał.

czep-czep | 2016-01-10
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 2016 rok

Typowa młodzieżowa przygodowka :-) do pewnego wieku super :-)

Ergo_sum | 2015-09-14
Przeczytana: 1987 rok

Podobała mi się. Młodzieżowa, dydaktyczna nutka ekologiczna i fajnie napisana.

MoznaPrzeczytac | 2014-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2014

Arthur C. Clarke jest autorem którego nie trzeba przedstawiać fanom sci-fi. Osobom nie obeznanym z tym gatunkiem literackim przypomnę tylko, że jest autorem scenariusza do „Odyseji Kosmicznej” którą wyreżyserował Stanley Kubrick, a film ten stał się klasyką kina. Clarke jest jednym z najbardziej płodnych pisarzy, mając w swoim dorobki ponad pięćset opowiadań, które doczekały się licznych publikacji, oraz prawie osiemdziesięciu książek. Jak powiedział kiedyś mądry człowiek: Nie liczy się ile czytasz, ale co czytasz. Clarke zdecydowanie zalicza się do pisarzy których warto przeczytać.

„Wyspa delfinów” opowiada historię młodego chłopca, Johnniego, który postanowił porzucić swoje, dotychczas nędzne życie, na rzecz przygody. Mieszkając z ciotką i kuzynostwem, które nim gardziło, niewiele miał do stracenia. W jednej chwili postanawia wskoczyć na pokład poduszkowca, który udaje się w nieznane. Jako pasażer na gapę, stara się przeżyć kilka najbliższych dni. Pech jednak przypomina o sobie...

Artur | 2014-10-06
Przeczytana: 01 stycznia 1986

Przeczytane w młodości + pamiętam, że ciekawa historia i, że bardzo mi się podobała.

Łukasz Grabowicz | 2014-09-02
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Zabrałem sie za nia z myślą ze jak Clarke to SF. No niestety nie! Jest to przygodówka która skończyła się zaraz po rozkręceniu się akcji. Jak dla mnie brakuje przynajmniej połowy tekstu.

kerio84 | 2014-08-08
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Książeczka wcale nie tylko dla dzieci...Ale również dla miłośników fauny i flory, szczególnie oceanicznej, Australii, wojaży i zdeterminowanych, ale uczciwych naukowców, którzy chcą zmienić świat. Wszystko to połączone w książce wg mnie mało infantylnej przy zestawieniu z taką tematyką. Polecam w celach przeniesienia się w inną, trochę egzotyczną i odległą, ale bardzo przyjemną rzeczywistość :)

sinequanon | 2014-04-01

Czytałam ją będąc w podstawówce - wrażenia jakie mi towarzyszą wspominając ją są wypełnione odczuciem świetnej przygody. Obawiam się przeczytać ją obecnie, żeby nie zatrzeć tego wspomnienia. To faktycznie rewelacyjna pozycja dla dzieciaków. Nawet teraz przy moim monitorze stoi figurka z dwoma delfinami - przypadek? ;)

Wyspana-Fiolka | 2013-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2013

Typowa książka przygodowa. Bardzo prosta, aczkolwiek satysfakcjonująca. Wspaniale czytało się rozdział osiemnasty.