rozwiń zwiń

Ewa Lipska laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.03.2019

Decyzją jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius Ewa Lipska, wybitna poetka, ale też felietonistka i redaktorka, będzie kolejną autorką, której dorobek poetycki miasto Wrocław uhonoruje Silesiusem za całokształt pracy twórczej. Tym samym dołączy ona do zacnego grona, w którym znaleźli się już m.in. Tadeusz Różewicz, Urszula Kozioł, Stanisław Barańczak czy nagrodzony w roku ubiegłym Bohdan Zadura.

Ewa Lipska laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius

Oprócz nazwiska laureatki nagrody za całokształt pracy twórczej jury, pracujące pod przewodnictwem prof. Andrzeja Zawady, ogłosiło także listę siedmiu tomików, które powalczą o Silesiusa w kategorii książka roku, oraz trzech, których autorzy ubiegać się będą o Silesiusa za najlepszy debiut. Wszystkich laureatów poznamy 18 maja podczas 4. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. W ramach festiwalu odbędą się także spotkania z laureatką Silesiusa za całokształt twórczości,a także ze wszystkimi nominowanymi poetkami i poetami.

Lista finalistek i finalistów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius wygląda następująco.

Książka roku:


Debiut roku:

Lipska – poetka osobna

Ewa Lipska (ur. 1945 w Krakowie) jest bezdyskusyjnie jedną z najwybitniejszych współczesnych poetek, zaliczaną, nieco wbrew własnej woli, do generacji Nowej Fali. Debiutowała książką poetycką pt. „Wiersze” w 1967 roku, od tego momentu wydała ponad trzydzieści książek poetyckich, z których za najważniejsze uznaje się tomiki: „Czwarty zbiór wierszy” (1974), „Piąty zbiór wierszy” (1978), „Dom Spokojnej Młodości. Wiersze wybrane” (1979), „Przechowalnia ciemności” (1985), „Strefa ograniczonego postoju” (1990), „Stypendyści czasu” (1994), „1999” (1999), „Sklepy zoologiczne” (2001), „Gdzie indziej” (2005), „Czytnik linii papilarnych” (2015) i „Pamięć operacyjna” (2017). Jest ponadto autorką powieści „Sefer” (2009). W roku 2018 nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się publikacja „Boli tylko, gdy się śmieję. Listy i rozmowy”, stanowiąca wybór listów do i od Stanisława Lema i Tomasza Lema. Lipska uhonorowana została ponadto wieloma nagrodami literackimi, w tym Nagrodą im. Kościelskich, Nagrodą Miasta Krakowa, Nagrodą Literacką Gdynia czy – w tym roku – Nagrodą im. Jerzego Turowicza.

Poezja Lipskiej doceniana jest m.in. za niespotykaną ironię, w czym wielu przez lata doszukiwało się wpływu jej przyjaciółki, Wisławy Szymborskiej. Nie ulega jednak wątpliwości, że Ewa Lipska bardzo szybko wybiła się na poetycką samodzielność, wypracowując niepowtarzalny język, a także skupiając się w swojej twórczości na wnikliwej analizie otaczającej ją rzeczywistości i celnym społecznym krytycyzmie (sprawdzającym się tak w PRL-u, jak i w cyfrowej rzeczywistości drugiej dekady XXI wieku).

Wyboru laureata oraz finalistów dokonało jury w składzie: Andrzej Zawada (przewodniczący), Anna Kałuża, Piotr Kępiński, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa i Justyna Sobolewska.

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, przyznawana od 2008 roku, ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców rodzimej poezji. Fundatorem nagrody jest miasto Wrocław, a jej nazwa pochodzi od śląskiego poety barokowego Angelusa Silesiusa. Od początku istnienia Nagroda Poetycka Silesius przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt pracy twórczej, książkę roku i debiut roku. W 2008 roku jako pierwsi statuetki Silesiusa otrzymali Tadeusz Różewicz (całokształt twórczości), Andrzej Sosnowski (książka roku) oraz Julia Szychowiak (debiut). Za całokształt pracy twórczej w kolejnych latach nagradzani byli także: Stanisław Barańczak (2009), Piotr Sommer (2010), Urszula Kozioł (2011), Marcin Świetlicki (2012), Krystyna Miłobędzka (2013), Darek Foks (2014), Jacek Podsiadło (2015), Julian Kornhauser (2016), Andrzej Sosnowski (2017) i Bohdan Zadura (2018).

Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius stanowią statuetka Silesiusa oraz nagroda pieniężna ufundowana przez miasto Wrocław w wysokości 100 tysięcy zł (całokształt twórczości), 50 tysięcy zł (książka roku) i 20 tysięcy zł (debiut roku).

Fundatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest miasto Wrocław. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Od 2016 roku Nagrodzie towarzyszy Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, którego czwarta edycja odbędzie się w dniach 14–19 maja 2019 roku. Gościem honorowym tegorocznej edycji będą Czechy. Patronat nad Międzynarodowym Festiwalem Poezji Silesius objął serwis lubimyczytać.pl.


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Airain 20.03.2019 13:37
Czytelniczka

Cóż można powiedzieć - nagroda w pełni zasłużona, gratulujemy! *rzęsiste oklaski*

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 19.03.2019 15:44
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post