Ciemność w południe

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Darkness at noon
8306020243
stalinizm, proces, zakłamanie

Powieść ta jest poświęcona wielkiej czystce w ZSRR w latach 1934-1939, wydana w 1940 (polskie wydanie na emigracji w 1949). Stanowi ona próbę analizy psychologicznej samooskarżania się w trakcie moskiewskich procesów pokazowych okresu wielkiego terroru. Jej główny bohater - Rubaszow - wysokiej rangi bolszewik uwięziony w trakcie wielkiej czystki decyduje się na publiczne kłamliwe samooskarżanie się w imię dobra partii komunistycznej i jej dziejowej misji.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Roman Dłużniewski | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

Książka przeraża ? Szokuje ? Nie wiem jakie określenie byłoby tutaj najlepsze. Jak dalece można upodlić, złamać człowieka aby publicznie sam siebie oskarżał o niepopełnione zbrodnie ?? Koniecznie!!

Jedna z najważniejszych książek opisujących system totalitarny, czytana ponownie ostatnio w wersji elektronicznej, niewiele straciła ze swej siły przekazu. Koestler wydał ją w roku 1940, po pokazowych procesach w Rosji Sowieckiej, gdzie czołowych komunistów oskarżano o najwymyślniejsze zbrodnie, a ci się przyznawali i byli rozstrzeliwani. Autor opisuje historię Rubaszowa, czołowego komunisty, który najpierw łamie ludzi zgodnie z wolą partii, a potem sam jest łamany. Mamy tu historię śledztwa przeciwko Rubaszowowi prowadzonego przez dwóch śledczych: Iwanowa, stosującego metody psychologiczne, i brutalnego Gletkina, który twierdzi, że każdego można złamać, potrzebny jest tylko odpowiedni nacisk fizyczny. Ale tak naprawdę to w stosunku do Rubaszowa nacisk nie jest potrzebny, jest to człowiek nowego typu, wyznający moralność klasową: wszystko to co jest zgodne z linią partii jest dobre, wszystko to co jest przeciw tej linii jest złe. Zatem jeśli partia uważa, że Rubaszow popełnił...

Słynna książka, która pozytywnie mnie zaskoczyła. Chciałem po prostu zapoznać się z rzeczą, którą przeżywali intelektualiści kiedyś, która była dużym wydarzeniem. Chciałem poznać przenikliwość Koestlera w obserwacjach komunizmu. Ale nie spodziewałem się, że książka jest tak dobrze napisana.
200 stron pobytu w celi, przy czym całość pod znakiem przesłuchań i dyskusji ideologicznych. Nie wygląda to zbyt zachęcająco, a jednak lektura jest porywająca. Uważam, że sam fakt, że Koestler przewidział wiele rzeczy z przerażającą dokładnością, nie byłby wystarczający dla dzisiejszego czytelnika. Ale styl i wartości literackie zdecydowanie są na wysokim poziomie, więc "Ciemność w południe" na pewno warto czytać. Polecam!

przeklam_literacki | 2014-01-25
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Horror, nie książka. Opowieść od początku do końca przejmująca, a miejscami wręcz mrożąca krew w żyłach. ”Ciemność w południe” to powieść, pokazująca w jaką pułapkę może nas zagnać nasz własny umysł, choćby był najbardziej jasny i idealistyczny. Książka obfituje w sceny porażające: więźniowie wybijający na metalowych drzwiach marsz idącym na śmierć skazańcom, ostatni krzyk towarzysza, którego Rubaszow sam wprowadzał w tajniki ideologii, która miała opanować jego życie, a następnie mu je odebrać, rozdzierająca historia Ripa van Winke, który siedząc w komunistycznym więzieniu, wciąż wierzy, że wsadzono go w nieprawidłowy pociąg, a gdzieś czeka na niego wymarzony komunistyczny raj – ZSRR. Spowiedź Rubaszowa jest tym bardziej przekonująca, że autor książki – Arthur Koestler – przeszedł podobną do swojego bohatera intelektualną drogę – zakochał się w ideałach komunizmu i zaszedł w swoim radykalizmie tak daleko, że usprawiedliwiał Wielki Głód na Ukrainie jako konieczność...

Mateusz | 2014-07-10

Jedno z czołowych dzieł antykomunistycznych, klasyczna - i najbardziej znana - powieść Arthura Koestlera z 1940 roku.

Koestler napisał ta książkę tuż po swoim wystąpieniu z partii komunistycznej w 1938 roku. Jego decyzja była bardzo odważna - duża część intelektualistów zwlekała z tą decyzją aż do końca lat '40 albo połowy lat '50. Oskarżenia o 'wspieranie hitleryzmu' stanowiły realne zagrożenie, ale Koestler się nie przeląkł i swoją decyzją przetarł szlaki dla pozostałych. Ta książka to niejakie rozprawienie się z ideologią ZSRR i usprawiedliwienie swojej decyzji.

Głównym bohaterem jest Rubaszow, wysoko postawiony aparatczyk realno-komunistyczny, jeden z współtwórców Rewolucji Październikowej. Akcja powieści rozpoczyna się wraz z jego aresztowaniem, a cała fabuła to okres towarzyszący trzem przesłuchaniom i jego końcowi. Mamy rok 1938 i jest to wiadomy okres w ZSRR, w którym najbardziej nawet zasłużeni działacze Partii nie mogą czuć się bezpieczni. Rubaszow, pomimo...

Martyna Brzozowska | 2014-05-28
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 27 maja 2014

Książka trochę zapomniana a wielka szkoda, ponieważ przedstawia proces Wielkiej Czystki w ZSRR z innej perspektywy. Przede wszystkim trzeba pochwalić autora za lekkość pióra i umiejętność szafowania zabiegami literackimi, które pozwoliły mu niesamowicie oddać sytuację, w której znajduje się główny bohater. W pewnym momencie ciężko stwierdzić, jako długo Rubaszow jest przesłuchiwany, co z tego co dzieje się wokół niego to jawa czy sen. Czemu wykłóca się momentami o sprawy, które już nie miały wtedy żadnego znaczenia.
Książka ta jest ważna także dla tego, że w sposób literacki, jednakże bardzo dokładny przedstawia sposób formowania człowieka sowieckiego. Rubaszow wydaje się być jednym z ostatnich ze starej gwardii bolszewickiej, ostatni wierzący w ideę postępowania komunistycznego. "Ciemność w południe" pokazuje jak daleko mogła zabrnąć wiara w komunizm, która nawet swoich sprawdzonych działaczy potrafiła zostawić na "ołtarzu rewolucji".

Jonasz | 2013-11-22
Przeczytana: 1985 rok

Czytanie takiej powiesci w czasach glebokiej komuny bylo gleboko mistycznym przezyciem. Gdy wrocilem do lektury w koncu lat dziewiedziesiatych stwierdzilem, ze poza wszystkim jest to dobra literatura.

Tara | 2013-03-17
Przeczytana: 16 marca 2013

Książka ta jest wielkim opisem tego, co widział, odczuwał i myślał Rubaszow kiedy siedział w więzieniu i co tam się działo. Jest w niej sporo powrotów myślami do przeszłości dzięki czemu dowiadujemy się co czynił przed zamknięciem.
Kończy się tak, jak kończyła się historia większości więźniów okresu wielkiego terroru.

VVisienna | 2012-03-25

+ "Koestler: The Literary and Political odyssey of a Twentieth-Century Septic" Michaela Scammella

Hiram | 2012-05-23

Herling -Grudziński nie przepadał za tą pozycją, ale warto wiedzieć co tak uwiodło tak wielu

Półki znanych ludzi

Chyba każdy czytelnik lubi podglądać innego czytelnika – odruchowo sprawdzamy tytuły książek, które czytają współpasażerowie w pociągu lub autobusie, ślizgamy się wzrokiem po półkach znajomych, których odwiedzamy.