Ciemność w południe

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Darkness at noon
8306020243
stalinizm, proces, zakłamanie

Powieść ta jest poświęcona wielkiej czystce w ZSRR w latach 1934-1939, wydana w 1940 (polskie wydanie na emigracji w 1949). Stanowi ona próbę analizy psychologicznej samooskarżania się w trakcie moskiewskich procesów pokazowych okresu wielkiego terroru. Jej główny bohater - Rubaszow - wysokiej rangi bolszewik uwięziony w trakcie wielkiej czystki decyduje się na publiczne kłamliwe samooskarżanie się w imię dobra partii komunistycznej i jej dziejowej misji.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Roman Dłużniewski | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

Książka przeraża ? Szokuje ? Nie wiem jakie określenie byłoby tutaj najlepsze. Jak dalece można upodlić, złamać człowieka aby publicznie sam siebie oskarżał o niepopełnione zbrodnie ?? Koniecznie!!

Mirko1981 | 2018-04-08
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Książka polityczna co mi za bardzo nie wpadło w gust. Ciekawy byłem tej lektury lecz niestety chyba nie wszystko było dla mnie do zrozumienia mimo uważnego czytania. Szkoda.Coś jednak z książki wyniosłem.
Płynnie się czyta. Lubie tego typu książki gdzie dowiadujemy się również o myślach głównego bohatera.

Jedna z najważniejszych książek opisujących system totalitarny, czytana ponownie ostatnio w wersji elektronicznej, niewiele straciła ze swej siły przekazu. Koestler wydał ją w roku 1940, po pokazowych procesach w Rosji Sowieckiej, gdzie czołowych komunistów oskarżano o najwymyślniejsze zbrodnie, a ci się przyznawali i byli rozstrzeliwani. Autor opisuje historię Rubaszowa, czołowego komunisty, który najpierw łamie ludzi zgodnie z wolą partii, a potem sam jest łamany. Mamy tu historię śledztwa przeciwko Rubaszowowi prowadzonego przez dwóch śledczych: Iwanowa, stosującego metody psychologiczne, i brutalnego Gletkina, który twierdzi, że każdego można złamać, potrzebny jest tylko odpowiedni nacisk fizyczny. Ale tak naprawdę to w stosunku do Rubaszowa nacisk nie jest potrzebny, jest to człowiek nowego typu, wyznający moralność klasową: wszystko to co jest zgodne z linią partii jest dobre, wszystko to co jest przeciw tej linii jest złe. Zatem jeśli partia uważa, że Rubaszow popełnił...

przeklam_literacki | 2014-01-25
Na półkach: Przeczytane, Komunizm, 2014
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Horror, nie książka. Opowieść od początku do końca przejmująca, a miejscami wręcz mrożąca krew w żyłach. ”Ciemność w południe” to powieść, pokazująca w jaką pułapkę może nas zagnać nasz własny umysł, choćby był najbardziej jasny i idealistyczny. Książka obfituje w sceny porażające: więźniowie wybijający na metalowych drzwiach marsz idącym na śmierć skazańcom, ostatni krzyk towarzysza, którego Rubaszow sam wprowadzał w tajniki ideologii, która miała opanować jego życie, a następnie mu je odebrać, rozdzierająca historia Ripa van Winke, który siedząc w komunistycznym więzieniu, wciąż wierzy, że wsadzono go w nieprawidłowy pociąg, a gdzieś czeka na niego wymarzony komunistyczny raj – ZSRR. Spowiedź Rubaszowa jest tym bardziej przekonująca, że autor książki – Arthur Koestler – przeszedł podobną do swojego bohatera intelektualną drogę – zakochał się w ideałach komunizmu i zaszedł w swoim radykalizmie tak daleko, że usprawiedliwiał Wielki Głód na Ukrainie jako konieczność...

Słynna książka, która pozytywnie mnie zaskoczyła. Chciałem po prostu zapoznać się z rzeczą, którą przeżywali intelektualiści kiedyś, która była dużym wydarzeniem. Chciałem poznać przenikliwość Koestlera w obserwacjach komunizmu. Ale nie spodziewałem się, że książka jest tak dobrze napisana.
200 stron pobytu w celi, przy czym całość pod znakiem przesłuchań i dyskusji ideologicznych. Nie wygląda to zbyt zachęcająco, a jednak lektura jest porywająca. Uważam, że sam fakt, że Koestler przewidział wiele rzeczy z przerażającą dokładnością, nie byłby wystarczający dla dzisiejszego czytelnika. Ale styl i wartości literackie zdecydowanie są na wysokim poziomie, więc "Ciemność w południe" na pewno warto czytać. Polecam!

Jonasz | 2013-11-22
Przeczytana: 1985 rok

Czytanie takiej powiesci w czasach glebokiej komuny bylo gleboko mistycznym przezyciem. Gdy wrocilem do lektury w koncu lat dziewiedziesiatych stwierdzilem, ze poza wszystkim jest to dobra literatura.

Mateusz | 2014-07-10

Jedno z czołowych dzieł antykomunistycznych, klasyczna - i najbardziej znana - powieść Arthura Koestlera z 1940 roku.

Koestler napisał ta książkę tuż po swoim wystąpieniu z partii komunistycznej w 1938 roku. Jego decyzja była bardzo odważna - duża część intelektualistów zwlekała z tą decyzją aż do końca lat '40 albo połowy lat '50. Oskarżenia o 'wspieranie hitleryzmu' stanowiły realne zagrożenie, ale Koestler się nie przeląkł i swoją decyzją przetarł szlaki dla pozostałych. Ta książka to niejakie rozprawienie się z ideologią ZSRR i usprawiedliwienie swojej decyzji.

Głównym bohaterem jest Rubaszow, wysoko postawiony aparatczyk realno-komunistyczny, jeden z współtwórców Rewolucji Październikowej. Akcja powieści rozpoczyna się wraz z jego aresztowaniem, a cała fabuła to okres towarzyszący trzem przesłuchaniom i jego końcowi. Mamy rok 1938 i jest to wiadomy okres w ZSRR, w którym najbardziej nawet zasłużeni działacze Partii nie mogą czuć się bezpieczni. Rubaszow, pomimo...

Martyna | 2014-05-28
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 27 maja 2014

Książka trochę zapomniana a wielka szkoda, ponieważ przedstawia proces Wielkiej Czystki w ZSRR z innej perspektywy. Przede wszystkim trzeba pochwalić autora za lekkość pióra i umiejętność szafowania zabiegami literackimi, które pozwoliły mu niesamowicie oddać sytuację, w której znajduje się główny bohater. W pewnym momencie ciężko stwierdzić, jako długo Rubaszow jest przesłuchiwany, co z tego co dzieje się wokół niego to jawa czy sen. Czemu wykłóca się momentami o sprawy, które już nie miały wtedy żadnego znaczenia.
Książka ta jest ważna także dla tego, że w sposób literacki, jednakże bardzo dokładny przedstawia sposób formowania człowieka sowieckiego. Rubaszow wydaje się być jednym z ostatnich ze starej gwardii bolszewickiej, ostatni wierzący w ideę postępowania komunistycznego. "Ciemność w południe" pokazuje jak daleko mogła zabrnąć wiara w komunizm, która nawet swoich sprawdzonych działaczy potrafiła zostawić na "ołtarzu rewolucji".

Karaś | 2018-04-23
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

Nie jestem przekonany co do psychologicznego aspekt książki; tego rodzaju przemiany więźniów i pójście na szafot "dla dobra Partii" raczej nie należały do częstych, a nawet jeśli, to sam proces przemiany nie został zbyt dobrze przeprowadzony, jest nieprzekonujący.

Ale nie szkodzi, bo to tylko tło i pretekst dla czegoś o wiele ważniejszego niż oś fabularna - do wiwisekcji mechanizmów działania komunistycznego totalitaryzmu. Autor sam nam z resztą wskazuje na to używając tego słowa.

Szczególnie podobało mi się odejście (a może raczej jeszcze nie dojście? w końcu powieść powstała w latach '40) od przedstawiania komunizmu jako czegoś wręcz mistycznie złego. Wprost przeciwnie, autor postawił na próbę pokazania mechanizmu z perspektywy komunistów. Co więcej, udało się nie popadać w żadne samousprawiedliwianie się ani relatywizowanie komunizmu - w końcu autor sam był kiedyś komunistą i zapewne spora część przemyśleń Rubaszowa to jego własne przemyślenia - a wprost przeciwnie. Całość...

Anna Koniec | 2017-01-28
Przeczytana: 2007 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kiedy przeczytałam tę książkę kończyłam liceum. Poznawałam ją gdzieś między Dżumą a Nowym wspaniałym światem. Ogromne wrażenie, jakie na mnie zrobiła pozostało trwałe, mimo, że potem dowiadywałam się, ze prawdziwe ofiary represji podważały jej psychologiczne tezy. Przesluchania Rubaszowa i stojąca za nimi pokretna logika zawładnęły moją wyobraźnią i nie potrafię uwolnic sie spod zaklęcia Koestlera.