Klucz odwagi

Okładka książki Klucz odwagi Nora Roberts
Okładka książki Klucz odwagi
Nora Roberts Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Trylogia kluczy (tom 3) Seria: Biblioteczka pod Różą literatura piękna
Trylogia kluczy (tom 3)
Biblioteczka pod Różą
Key of Valor
Prószyński i S-ka
2004-04-15
2004-04-15
Ewa Horodyska
klucz przyjaźń nora roberts

Nie ukrywam, że czekałam na tę część od samego początku. Mam wielką słabość do takich par. On bogaty, lekko wychuchany, dobry chłopiec z dobrego domu. Ona z mniej dobrego, ale pazurami walcząca o prawo do szczęścia, do pójścia swoją drogą. Samodzielna i w większości samowystarczalna. Nieziemska odskocznia od idiotek przewijających się po kartach literatury kobiecej. No i moment kiedy to ona przenosi ich znajomość na inny wymiar. Przyznaję, że uśmiechałam się przez większość tej książki. Dobrze zrobiła mojemu poszukiwaniu sensu w bohaterach i ich relacjach. Cudne są poszukiwania Zoe, jej cofanie się, odszukiwanie ścieżek, szukanie swojej drogi, wędrówki śladami przeszłości. I jej walka z niedźwiedziem. Nie ucieczka, ale walka. Czyż nie jest cudna?
No a Simon? I jego rozmowa z Bradem? Moja ulubiona. I oni, i psy, i ich przyjaciele. Jak dla mnie znakomite zakończenie tej serii. Często to części początkowe wzbudzają moją sympatię, ale tutaj zakończenie jest z mocnym przytupem. Oby takich więcej. No i to Zoe poprosiła Brada o rękę. Czułam się kupiona na amen.
I jeszcze na zakończenie przyznam, że albo nie pamiętam, albo w innych trójkącikach w poszczególnych tomach/częściach mniejszy nacisk położony był na inne pary. Tutaj choć każda z nich ma swój tom, to jednak mocno osadzeni są w historii pozostali bohaterowie. Na zasadzie aktywnych uczestników, a nie tylko elementów pobocznych, przestawianych w miarę zapotrzebowania. A może wszędzie tak było, a tutaj akurat jakoś szczególnie rzuciło mi się w oczy.
Polecam całą serię. Warto poznać kolejną serię Nory Roberts.

Kolejna część przygód trzech przyjaciółek Malory, Dany i Zoe.
Po tym jak Malory i Dana wykonały swoje zadania, czyli odnalazły klucze, przychodzi czas na Zoe.
Zoe to kobieta po przejściach, nie miała łatwego dzieciństwa, dodatkowo w wieku szesnastu lat zaszła w ciążę. Po rozstaniu z ojcem syna, nie jest jej łatwo zaufać innym mężczyzną. Tym bardziej jest nieufna z stosunku do Bradleya, który jest zakochany w dziewczynie.
Zoe nauczona doświadczeniami swoich przyjaciółek, zdaje sobie sprawę, że w odnalezieniu brakującego klucza musi liczyć na pomoc Brada.
Dodatkowo wiedząc, że misja jest niebezpieczna, zgadza się na nią, pod warunkiem, że Rowena i Pitte ochronią jej syna.
Jak potoczą się losy naszej trójki bohaterów? Czy uda się odnaleźć brakujący klucz i uwolnić szklane córy? Tego wszystkiego dowiecie się z książki, którą gorąco polecam.

Kolejna część przygód trzech przyjaciółek Malory, Dany i Zoe.

W trzecim tomie poszukiwaniami klucza zajmuje się Zoe McCourt, fryzjerka i samotna matka dziewięcioletniego Simona. Towarzyszą jej bohaterowie poprzednich części, w tym zauroczony nią Bradley Vane - przyjaciel z dzieciństwa Flynna i Jordana.
Jej zadanie jest wyjątkowo trudne, bo przystępuje do działania jako ostatnia, świadoma tego, co może się stać i najbardziej zagrożona przez Kane'a, który musi ją powstrzymać, jeśli nie chce przegrać wszystkiego.
Poznajemy historię jej życia, jej spojrzenie na świat i wybory, których dokonywała, gdyż jej droga ma być wskazówką do odnalezienia klucza. Oczywiście i tym razem przeplatają się wątki magiczne i miłosne, a zakończenie po prostu MUSI być odpowiednie, ale ogólnie cykl jest udany i relaksujący.

Trzecia część trylogii o trzech kobietach, trzech mężczyznach, dziecku i psie którzy poszukują magicznego klucza.
Książka wciąga bezmiary. Mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że jest to jedna z najlepszych trylogii Nory, którą czytałam.

Na półkach: , , , , , , ,

„Klucz odwagi” to ostatni tom trylogii „Klucze”, w którym miłośnicy twórczości Nory Roberts poznają finał przygód trzech przyjaciółek, których zadaniem było uwolnienie dusz córek celtyckiego boga. Do walki z Kane’m staje Zoe. Bohaterka jest już bogatsza o doświadczenia swoich przyjaciółek, więc wie, że przeciwnik nie cofnie się przed niczym by ją powstrzymać. Trzy kobiety są o krok od wypełnienia powierzonego im zadania, niebezpieczeństwo związane z poszukiwaniami wzrasta. Na szczęście główna bohaterka, podobnie jak jej poprzedniczki, nie będzie pozostawiona samej sobie - Zoe będzie mogła liczyć na wsparcie fascynującego ją mężczyzny oraz kobiet, z którymi połączyła ją wspólna misja i prawdziwa, głęboka przyjaźń.

Główną bohaterka tej części trylogii jest samotną matką, kobietą której brak obycia i wiedzy, które posiadały jej poprzedniczki, a jednak posiada ona coś wyjątkowego. Prostą fryzjerkę cechuje ogromna odwaga. Zoe walczy jak lwica w obronie tych, których kocha. Choć początek poszukiwań nie napawa optymizmem, czytelnik wie, jak zakończy się ta opowieść – w tym aspekcie zaskoczenia raczej nie ma.

Podobnie jak w poprzednich częściach „Kluczy” autorka położyła nacisk na wątek romantyczny, który wypadł bardzo dobrze. Bohaterowie „Klucza odwagi” są dojrzali i nie piętrzą przed sobą wyimaginowanych problemów. Największą bolączką romansów jest to, że autorki bardzo często mnożą bezsensowne problemy i stawiają przed swymi bohaterami równie absurdalne przeszkody, Roberts jest chlubnym wyjątkiem. Pisarka kreuje realistyczne wątki miłosne, w których nie uświadczymy raczej wymyślnych, sztucznych dramatów – przynajmniej ja to tak odbieram.

Wątek romantyczny został dobrze pokazany, natomiast wątek fantastyczny budził we mnie takie same odczucia, jak podczas czytania dwóch poprzednich tomów – jest to uatrakcyjniające romans tło, które akurat we mnie nie wywołało nadmiernych emocji. Pomysł był ciekawy, ale wątek nie został dostatecznie rozwinięty i dopracowany. Oczywiście mamy kilka strasznych i magicznych scen, ale mnie one nie przekonały. Pisarka wypada zdecydowanie lepiej w powieściach, w których łączy romanse z wątkami sensacyjnymi i obyczajowymi. Na niekorzyść wątku fantastycznego działa również fakt, że jego rozwiązanie nie stanowi raczej zbytniej tajemnicy i czytelnik jest w stanie je przewidzieć.

Trylogia „Klucze” to seria dla czytelników lubiących romanse z nutą magii, którzy szukają przede wszystkim dobrze opowiedzianej, romantycznej historii miłosnej.

Wciągająca książka. Polecam

Wciągająca książka. Polecam

Cudowna trylogia!
Książka zapadła w mojej pamięci i już na zawsze w niej pozostanie.

Cudowna trylogia!
Książka zapadła w mojej pamięci i już na zawsze w niej pozostanie.

jak zwykle, Nora mnie nie zawiodła, książka tak samo świetna jak pozostałe części tej trylogii

Bardzo mi sie podobaly te historie.Swietnie sie czyta .Polecam z calego serca

Bardzo mi sie podobaly te historie.Swietnie sie czyta .Polecam z calego serca