Lodowa pułapka

2006-01-01
83-7359-195-8
Piotr Roman
literatura amerykańska

Książkę można streścić jednym wyrazem, przygoda. Przygoda z domieszką czegoś nadnaturalnego, tajemniczego, mrocznego, do tego dochodzą teorie spiskowe, czego chcieć więcej od tego typu książek a jednak czegoś jej brakuje. Powieść ma też fajny klimat, klimat ciasnych tuneli i otaczającego nas zewsząd zimna. Autor na końcu książki objaśnia co jest fikcją a co prawdą i to jest super ale nie stety smutne i przerażające. Rządzący tym światem niby w imię nauki posuną się do wszystkiego nawet do najbardziej ohydnych rzeczy. Książka mogłaby być troszkę krótsza.

Akcja "Lodowej pułapki" dzieje się na biegunie północnym w Stacji Polarnej Grendel, gdzie sowieci przed laty prowadzili tajne eksperymenty. Eksperyment, który pozwoli zatrzeć granicę między życiem a śmiercią. Gdy amerykański statek badawczy przypadkiem odkrywa stacje, Rosjanie za wszelką cenę nie mogą dopuścić by ich tajemnice ujrzały światło dzienne. Jednak jest pewien świadek, który wie za dużo. On i mężczyzna, którego uratował z wypadku zostają w plątani w krąg wydarzeń rozgrywających się wokół tajemniczej stacji. Ratując życie muszą uciekać przez bezlitosnymi zabójcami.

Uwielbiam autora za jego pióro, pomysł na książki i dopracowanie szczegółów. Nie tylko ciekawa i wartka fabuła mnie przyciągnęły, ale i też zagadnienia naukowe i nie tylko, które autor zawiera w swoich książkach. Na końcu każdej książki są uwagi od autora w postaci faktów i mitów, wyjaśniających co w danej książce było prawdziwe, a co wymyślone. Bardzo fajne i intrygujące, można się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy oraz skłania do pogłębienia swojej wiedzy.

Zapraszam na mojego bloga :) https://bookslikeroses.blogspot.com/

Już sam pomysł na fabułę jest niezwykle intrygujący, a historia skonstruowana tak by przyciągnąć uwagę czytelnika i skutecznie uwięzić ją na kartach; Co następuje niemalże już na samym początku. Swobodnemu i ciekawemu stylowi "dobrego opowiadacza" jakim jest autor, towarzyszy tajemniczość i odrobina osobliwego napięcia, co jest kolejnym powodem dla którego ma się ochotę brnąć dalej w treść, z poczuciem niemal obezwładniającej ciekawości ciągu dalszego. Historia nie jest przewidywalna i monotonna, wręcz przeciwnie! Akcja goni akcję w równym tempie co tajemnica tajemnicę, a plot twistów jest w niej całkiem sporo. Bohaterowie to postaci z krwi i kości, do bólu ludzcy, niezwykle prawdziwi w swoich emocjach, doświadczeniach, dramatach i radosnych momentach; Co ułatwia Czytelnikowi wczucie się w ich położenie i określenie się w kwestii sympatii co do nich. Natomiast świat przedstawiony ujęty świetnymi opisami jakie pobudzają wyobraźnię, które nie są jednak nad to rozwlekłe i nudne. Obrazy miejsc nie są na kartach szczególnie dominujące, a stanowią dobrze zbudowane tło do rozgrywających się wydarzeń, nie opisanych oględnie a bogatych w detale, do tego stopnia że czytając ma się wrażenie, że jest się w ich centrum. Ta mroźna powieść nie jest pozbawiona także humoru, zarówno postaci, jak i tego sytuacyjnego. Zawiera polski akcent, oddający chwilami kwintesencję narodu, co dla mnie było powodem do wygięcia ust w uśmiechu :) W zasadzie jest to książka wzbudzająca szeroką gamę uczuć, od zadowolenia któremu towarzyszy szeroki uśmiech, przez dreszcze niepokoju, trwogę, ulgę, rozczarowanie, aż do niedowierzania i ułamkami sekund sięgającej trzewi, irytacji. Emocje i uczucia, które wzbudza jakaś książka to znak, że była naprawdę dobra.

Zapraszam na mojego bloga :) https://bookslikeroses.blogspot.com/

W swojej kategorii, pozycja godna polecenia. Wartka akcja, arktyczny klimat z dodatkiem wątku sci-fi to świetne połącznie w książce przygodowej.

Czyta się szybko, akcja wciąga i do samego końca czekamy z zapartym tchem na wynik, a autor rzuca czasami ogromną ilość kłód pod nogi bohaterów.

Mieszanka powieści sensacyjnej , naukowej i fantastycznej . Akcja rozgrywa się na wyspie lodowej w odnalezionej przez amerykanów bazie naukowej Rosji , zamkniętej pod koniec lat czterdziestych . Wybuchowa mieszanka trzech gatunków stworzona przez Rollinsa wciąga nas kompletnie . Akcja powieści jest dobrze poprowadzona , bohaterzy wyrazisci , a zwroty akcji zaskakują . Prawie do końca nie wiemy czy z pozoru pozytywni bohaterowie są nimi tak naprawdę. Kawał dobrej literatury

Jeśli lubisz czytać książki przygodowe połączone z odrobiną nutki naukowej fikcji i ubóstwiasz sobie postacie takie jak Indiana Jones, czy bohaterowie książek Juliusza Verne’a bądź Cliver Cusslera to warto sięgnąć po coś z dorobku Jamesa Rollinsa.

James Rollins wszedł już na ,,Amen” do Kanonu literatury przygodowo – naukowej. Jego charakterystyczną cechą, może tylko jeszcze spotykaną u M.Crichtona jest to, że w swoich powieściach kreuje nam świat oparty na prawdziwej nauce i na fikcyjnej nauce, po prostu mówiąc krótko: jego książki aż kipią od naukowych pojęć zagadek, tajemniczych symboli, najnowszych technologii, oraz technologii z zagłębia futuryzmu. Autor nie jest pisarzem sci – fi, ale patrzy w przyszłość okiem naukowca, a nie pisarza czy dziennikarza pochłoniętego tematyką sci – fi – a to stanowi wielką różnicę. Co ciekawe fabuła w książkach J.Rollinsa jest często umieszczana w dzikich, niezbadanych zakątkach globu np. w Amazonii, Arktyce itp., gdzie główni bohaterowie albo są przedstawicielami mieszkających tam tubylców, albo zapuszczają się w te tereny z ramienia naukowej ekspedycji i z takimi endemicznymi kulturami się stykają. Dodatkowo dochodzi do tego co jest fajne w Autorze, że pojawia się tajemniczy wymarły dialekt lub często dziwne pradawne symbole, zwoje, księgi. To i inne elementy to typowy James Rollins, a trudno o takie zestawienie jak przedstawiłem u innych ,,Krzewicieli” literatury przygodowo – naukowej.

,,Lodowa Pułapka” Jamesa Rollinsa to właśnie taka ,,przygodówka” z elementami naukowej fikcji i rzeczywistej ,,nauki”. Pełna i symboli i tajemniczych kultur, języków i rodzimych rzadkich dialektów – wszystko o czym wspominałem wyżej. Sam tytuł tej powieści już na początku daje nam do zrozumienia, że będziemy mieli do czynienia z dobrą Intrygą i konfliktem, którego skutki mogą objąć cały świat, będzie się dziać coś co może wywołać konflikt na niewyobrażalną skalę i na pewno będzie to związane z którymś z ,,mroźnych biegunów”. I tak rzeczywiście jest. W ,,Lodowej Pułapce” specyficzne jest to, że akcja rozgrywa się tylko i wyłącznie na obszarach podbiegunowych i okołobiegunowych : na skraju Alaski – jednym z ostatnich obszarów zamieszkiwanych przez Inuitów i na stacjach badawczych Arktyki. Postaci jest tu wiele, nawet autor na początku książki zapisał nam w formie tabelki wszystkie najważniejsze osoby występujące w książce. ,,Moim” głównym, bohaterem jest Matt Pike – strażnik Parku Narodowego Alaski, były komandos i badacz zwyczajów Niedźwiedzi. To wokół niego zaciśnia się cała akcja powieści oprócz Prologu i pojedynczych wątków. Matt ma dość burzliwą przeszłość – śmierć syna na mroźnych terenach Alaski, rozstanie z żoną, krótka i bolesna służba w Zielonych Beretach i śmierć matki przez, którą porzucił studia i udał się do Wojska. Ale i studia w końcu dokończył. Zrobił Magisterkę z Przyrody i potem postanowił oddać się swojej pasji: pracy z dzikimi zwierzętami Alaski i ochronę – oddanie się przyrodzie, przebywanie w nieskażonym popkulturą i Cywilizacją dziewiczym obszarze. Przez jego postać książka nabiera momentami charakter Survivalowy: m.in na początku gdy Matthew ratuje rzekomego dziennikarza Politycznego Craiga, który okazuje się być Agentem Sił Specjalnych USA Delta Force i chroni go przed wściekłymi zabójcami, którzy zakamuflowani polują na nich w śnieżnych terenach Alaski. Bez środków do życia , z rozbitym samolotem i poturbowani muszą jakoś się ogarnąć i dotrzeć do ruchomej stacji badawczej OMEGA, która miała być celem Craiga. I tu się ujawnia natura Matthew – taki Bear Grylls.

,,Lodowa Pułapka” to powieść, w której główny wątek: do walka mocarstw USA i Rosji o wpływy i pierwszeństwo w dominacji nad światem i naukowymi technologiami. To odwieczny ,,Wyścig Szczurów” i ,,Wyścig Zbrojeń”, który swój początek miał od II Wojny Światowej, przez Zimną Wojnę i ma miejsce aż do dziś. A miejscem tego konfliktu staje się ukrywana przed światem zdaje się od wieków: Rosyjska Stacja Badawcza ,,Grendel” i Amerykańska Ruchoma Stacja ,,Omega”. Rosyjska Stacja Badawcza została ukrywana ze względu na jej mroczną naukową przeszłość i tajemnicze istoty, które tu pomieszkiwały i ewoluowały od tysiącleci. Od nich wzięła się też jej nazwa: ,,Grendel”.
,,Grendle” były krzyżówką Walenia bądź delfina z Niedźwiedziem Polarnym – stworzenie to było ważnym ogniwem ewolucyjnym jeśli chodzi o wyjście ssaków na ląd. Ale Stację założono tu nie ze względu na ich krwiożerczą i dziką naturę, ale ze względu na niesamowite zdolności adaptacyjne i hibernacyjne: Potrafiły one poprzez naturalny hormon kontrolować tak poziom cukru we krwi, że gdy zapadały w hibernację to ich ciała nie zamarzały i nie pokrywały się w większości kryształkami lodu bo nie umożliwiała im to właśnie glukoza. Pod koniec książki okazało się – co się lekko zdziwiłem, że stacji tej nie założyli Rosjanie, ale USA, która finansowała badania Rosjan nad ,,Grendlami”.

Książka ta została napisana z pewnym przesłaniem: Ludzie lubią się bawić w Boga – decydować kiedy i kto umrze. Kuszeni możliwością życia wiecznie i przedłużania życia - są w stanie zrobić wszystko – posunąć się do najgorszych zbrodni – zbrodni na ludziach. Żeby uzyskać prawidłowe serum umożliwiające hibernację i nienaruszenie w niej ciała człowieka – Rosjanie przeprowadzali badania od dziesiątek lat na tysiącach Inuitów mieszkających na Alasce – to jak obóz zagłady, to jak kuszenie Adama jabłkiem przez Ewę – kuszenie rajem, którego i tak by nie było. Eksperyment się powiódł, ale Rosjanie z rozkazu USA musieli stację zamknąć ze względu na zbrodnicze działania na ludności i w obawie o ,,Grendle” które przejęły stację.

,,Czarną Owcą” w ,,Lodowej Pułapce” J.Rollinsa okazał się Wiktor Petkow- Admirał okrętu podwodnego ,,Drakona” – który początkowo chciał zatuszować ludobójcze eksperymenty Ojca na stacji i chciał, żeby jego zapiski nie dostały się w ręce USA, bo któż nie chciałby żyć wiecznie? Każda ze stron pragnęła ,,serum” nieśmiertelności, które dałoby nieograniczone możliwości w Armii. Poruszony sumieniem i błędami ojca, Wiktor Petkow ostatecznie nie powoduje zagłady świata, która tak miała pojawić się w książce. Czapy lodowe Arktyki częściowo zostały stopione, dzięki czemu zimą reszta znowu uzyska dawną objętość. Dobroć zwyciężyła!!!

Jeden z moich ulubionych autorów,tym razem też nie zawiódł.Akcja toczy się za kołem Północnym.Mamy,tu dziwne stwory,które okażą się przodkami pewnych obecnych ssaków.
Mamy też tam Rosjan,jak zwykle dużo przygody i przyrody.

Akcja leci szybko,czasem chyba za bardzo.Bo nie nadążyłem z zapamiętywaniem wszystkich ludzi.
Książka ma chyba pewną wadę,szybko o niej zapomnę.
Cóż to tylko dobra rozrywka.

Mamy też tam Rosjan,jak zwykle dużo przygody i przyrody.

Książka ma chyba pewną wadę,szybko o niej zapomnę.
Cóż to...

Pierwsze kilka stron takie sobie, ale później tak wciągnęła, że musiałem natychmiast dobrnąć do kónca :)

Z czystym sumieniem polecam.

Z czystym sumieniem polecam.

To było moje pierwsze spotkanie z tym autorem, po którym jestem absolutnie zachwycona!

• James Rollins
  • Przygodowe
  • Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Lodowa pułapka