Zbiór esejów, poświęconych kulturom Czarnej Afryki, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, poruszających problematykę oddziaływania na siebie kultur światowych. Autorzy analizują wzajemny wpływ koncepcji życia (filozoficznych, religijnych, politycznych itd.), pochodzących z różnych kręgów kulturowych. Próbują odpowiedzieć na pytanie, czego Zachód nauczył się od Wschodu w XX wieku, przybliżają podstawy muzułmańskiego fundamentalizmu i chińskiego konfucjanizmu, ale także, na przykład, zastanawiają się nad polisemizmem japońskim, czy buntem w kulturze i literaturze Iranu. Artykuły stawiają czytelnika w obliczu zagadnień jak najbardziej aktualnych, związanych z globalizacją, problemów, których rozwiązanie staje się koniecznością cywilizacyjną.

SPIS TREŚCI

Janusz Danecki, Andrzej Flis
Słowo wstępne

Andrzej Flis
Czego się Zachód nauczył od Wschodu w XX wieku?

Janusz Danecki
Antywesternizm muzułmańskich fundamentalistów

Przemysław Piekarski
Wojna Ramy z Allahem. Konflikt hindusko-muzułmański we współczesnych Indiach

Stanisław Piłaszewicz
Etos ludu Hausa a przejawy fanatyzmu religijnego w północnej Nigerii

Anna Krasnowolska
Konformizm i bunt w kulturze i literaturze Iranu

Mieczysław Jerzy Kunstler
Konfucjonizm jako podstawa moralności w Chinach

Mikołaj Melanowicz
Polisystemowość i polisemizm w cywilizacji i kulturze japońskiej

Maciej Tomal
Europejskie źródła współczesnej kultury hebrajskiej

Agata Świerzowska
Joga na Zachodzie czy zachodnia joga?

busceros | 2015-02-28
Przeczytana: 03 kwietnia 2015