Historia ciała w średniowieczu

Une histoire du corps au Moyen Age
830703051X
popularnonaukowa
jusola

Silnie zakorzenione jest w nas stereotypowe postrzeganie wieków średnich. Negatywna ocena średniowiecza, w wielu epokach podtrzymywana, funkcjonuje w naszej świadomości do dziś, mimo prób rehabilitacji tego okresu. Wydawać by się mogło, że w historii średniowiecza nie ma miejsca na ciało i na fizyczność. „W średniowieczu nie istnieje ciało jako takie. Zawsze przenika je dusza”. Ale również w tej najbardziej chyba odcieleśnionej epoce da się znaleźć wiele przykładów na rolę anatomii, obecność „odzienia duszy”. Znakomitym dowodem może być esej „Historia ciała w średniowieczu”. Książka Le Goffa i Truonga jest opowieścią o człowieku wieków średnich. Rozpoczyna się od dosyć szczegółowego przeglądu stanu badań, co gwarantuje rzetelność i wiarygodność przekazu. Le Goff i Truong roztaczają barwną opowieść o człowieku – od poczęcia po śmierć.

źródło opisu: Czytelnik, 2006

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 2045
Feanor | 2010-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2010

Genialnie napisana pozycja. Historia ciała ukazuje aspekty dziejów zapominane przez historyków głównego nurtu. Le Goff pokazuje kontrasty w świecie negowania u uwielbienia ciała, niejako mimochodem obalając kilka mitów na temat średniowiecza.
Fascynująca wędrówka przez średniowieczną "Walkę postu z karnawałem", którą polecam nie tylko historykom.

Apfelbaum | 2013-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2013

Dobra publikacja trochę pobieżnie zajmuje się licznymi tematami, które porusza, ale przynajmniej rozprawia się z powszechnym i błędnym mniemaniu o tej epoce. Warto się z nią zapoznać szczególnie, że nie jest to wielki wysiłek.

comafan | 2013-05-24
Przeczytana: 03 lutego 2013

Jeden z napiękniejszych przykładów antropologii historycznej w działaniu. Kapitalna książka.

TeeN | 2012-07-03

Świetna książka, którą czyta się bardzo szybko, polecam wszystkim, bez wyjątków!

Heroinphrodyt | 2018-06-12
Leszczu | 2018-05-11