Punkt widokowy

Tłumaczenie: Łukasz Praski
Cykl: Harry Bosch (tom 13)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The overlook
kamk

W punkcie widokowym przy Mulholland Drive patrol policji znajduje zwłoki zastrzelonego mężczyzny. Ofiarą zabójstwa jest doktor Stanley Kent, mający dostęp do niebezpiecznych izotopów promieniotwórczych w większości szpitali w Los Angeles. Prowadząc swoje pierwsze od kilku miesięcy dochodzenie, Harry Bosch odkrywa, że tuż przed śmiercią lekarza skradziono dużą ilość radioaktywnego cezu, który w rękach terrorystów może się stać potężną bronią zagrażającą całemu miastu. W obawie przed zamachem do akcji wkraczają służby federalne. Detektyw nie zamierza rezygnować ze śledztwa, choć wyjaśnienie zagadki morderstwa utrudniają mu agenci FBI przekonani, że sprawa jest zbyt poważna, by mogła sobie z nią poradzić policja Los Angeles. Bosch, kierując się instynktem i nie zważając na przeszkody, pragnie wyprowadzić ich z błędu.

Roland | 2014-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2014

Króciutka powieść, w której tempo akcji jest ekstremalnie szybkie. Micheal Connelly nie pozwala odetchnąć czytelnikowi nawet na chwilę. Naturalne dialogi oraz świetnie wykreowane postaci pod względem psychologicznym sprawiają, że książkę czyta się naprawdę szybko. Powieść Michelly Connelly’ego napisana jest tzw. lekkim piórem, dzięki czemu czytelnik nie poczuje znużenia. „Punkt widokowy” jest nie co odmienną powieścią od pozostałych pozycji autora, i to bynajmniej nie z powodu jej małej objętości. Zakończenie obiecujące, chociaż szkoda, że autor nie postanowił rozwinąć fabuły zgodnie z pierwotnym planem.

W punkcie widokowym przy Mulholland Drive patrol policji znajduje zwłoki doktora Kenta, mającego dostęp do izotopów promieniotwórczych. Prowadzący dochodzenie Harry Bosch odkrywa, że tuż przed śmiercią lekarza skradziono dużo radioaktywnego cezu. Do akcji wkraczają służby federalne, ale detektyw nie zamierza zrezygnować ze śledztwa. Wyjaśnienie zagadki morderstwa utrudniają...

Reckless Bastard | 2013-04-24
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

6/10 – DOBRA

Punkt widokowy na Mulholland Drive jest miejscem zuchwałej zbrodni, której ofiarą pada doktor Stanley Kent. Jak się później okazuje z jednego ze szpitali zniknęła spora ilość radioaktywnego izotopu cezu, do którego denat miał wyłączny dostęp. Promieniotwórczy materiał w rękach niepowołanych ludzi może posłużyć do groźnego ataku terrorystycznego i poważnie zagrozić całemu miastu. Sprawę przejmuje FBI, ale prowadzący ją do tej pory detektyw Harry Bosch nie chce z niej tak łatwo zrezygnować. Mimo wielu przeszkód i wręcz wrogiego nastawienia służb federalnych postanawia doprowadzić śledztwo do końca.

"Punkt widokowy" jest moim drugim (pierwszym było "Cmentarzysko") kontaktem zarówno z Michaelem Connelly’m jak i stworzoną przez niego osobą charyzmatycznego policyjnego detektywa Harry'ego Boscha. Amerykański pisarz potwierdził tą książką wszystkie swoje atuty, umiejętność kreowania złożonych i naturalnych postaci (z głównym bohaterem na czele), zmysł do generowania...

Piotr | 2015-01-05

Akcja książki początkowo długo się rozwija, a potem spada na nas zalew szybkich wydarzeń.
Cała akcja książki przebiega w ciągu niecałych 24 godzin i jest pełna niespodzianek i zaskoczeń.

Polecam

gwiazdka | 2012-12-01
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 01 grudnia 2012

Książka nie należy do najlepszych z dorobku Connelly'ego. Do połowy to rozgrywki między policją a FBI, dopiero pod koniec coś zaczyna się dziać i już wtedy jest OK. Tylko brakowało mi typowego dla Boscha śledztwa, powolnego dochodzenia do sedna, takiej układanki, gdzie na każdej stronie do obrazka wskakuje kolejny klocek.

Michal Zacharzewski | 2014-04-30
Przeczytana: 26 marca 2014

Connelly znów się nie spieszy, czytamy kilkadziesiąt stron, a w powieści nie minął jeszcze ani jeden dzień. Fajne to. Polubiłem ten styl opowiadania.

Szkoda tylko, że ta akurat powieść kończy się niezwykle szybko. Jest o połowę krótsza od innych tomów z przygodami Boscha i w efekcie historia kończy się zdecydowanie zbyt szybko.

AkaDatchi | 2014-02-04

Zachęcony niską ceną zakupiłem egzemplarz owej powieści z nadzieją iż będzie to jeden z lepszych kryminałów jakie kiedykolwiek czytałem. Muszę przyznać iż pierwszy raz czytałem coś autorstwa M. Connelly i sam nie wiedziałem czego mam się spodziewać. Ale jak zawsze wygrała ciekawość, tytuł oraz cena.

Muszę przyznać iż cała powieść jest na prawdę stworzona w fajnym klimacie, który wciąga człowieka od pierwszej strony.

Jeśli byśmy chcieli dokładnie skupić się na głównym bohaterze dowiemy się iż jest to pięćdziesięciokilkuletni detektyw, który musi rozwiązać sprawę brutalnego morderstwa. Harry Bosch jest lekko ekscentryczny ale przykuwa uwagę czytelnika i nie jak prawie każdy detektyw w takich książkach jest super.

Sama narracja jest trzecioosobowa co pozwala czytelnikowi na większe wczucie się w rolę detektywa czy też innego bohatera. Książka jest krótka co sprawia iż autor nie miał zbyt wiele miejsca na długie opisy oraz spore dialogi. Muszę przyznać iż brakuje mi tego, uwielbiam...

Piotr | 2012-02-13

Lubię Connelly'ego za umiejętność tworzenia postaci z krwi i kości oraz pisania przekonujących dialogów, w których nie nie grają niemal żadne fałszywe nuty. "Punkt widokowy" nieco zawodzi. Przede wszystkim książka jest króciutka, to niemal opowiadanie, gdzie zanim zdążymy na dobre wkręcić się w historię, na horyzoncie majaczy już finał.Sama fabuła oparta na ogranych schematach, ale to cały czas dosyć przyjemna lektura. A że na jedno-dwa podejścia...cóż, w sam raz dla cierpiących na chroniczny brak czasu :)

terenaa | 2015-01-10
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Świetna książka o przygodach detektywa Boscha. Choć dosyć krótka, autorowi udało się zmieścić w niej niebanalną historię, a nawet wspomnienia bohatera z przeszłości. Jeden z lepszych kryminałów jakie czytałem. Akcja trzyma w napięciu od pierwszej aż po ostatnią stronę. Zdecydowanie polecam!

robertowa | 2013-09-14
Przeczytana: 07 września 2013

Trochę przez wzgląd na całość dorobku tego autora moja opinia. Lektura mimo wszystko wciągająca, choć mafijne porachunki w walce o środki chemiczne średnio mnie interesują. Ale koniec zaskakujący.

Kasiunia | 2015-08-31

Fajna książka- tak mogę powiedzieć bez zastanowienia. Nie jest to moim zdaniem największy hit, ale nie jest to też jakiś chłam. Polecam wszystkim, którzy chcą krótką, lekką książkę.