Pożegnalny blues

Wydawnictwo: Albatros, Ringer Axel Springer Polska
Exit Music
Rebus, Rankin,
Marczewek

John Rebus, nadużywający alkoholu, zgorzkniały inspektor policji z Edynburga, to bohater serii książek Iana Rankina, najpopularniejszego autora kryminałów w Wielkiej Brytanii. Późna jesień w Edynburgu zbiega się w czasie z końcem kariery policyjnej zasłużonego inspektora Rebusa. Kilka dni dzielących go od przejścia na emeryturę zostaje zakłóconych przez brutalne morderstwo. Ofiarą jest rosyjski poeta i opozycjonista Aleksander Todorow znany z niepochlebnych opinii na temat polityki swojego kraju. Do zbrodni dochodzi w momencie, gdy w mieście przebywa delegacja wpływowych biznesmenów z Rosji. Wszyscy bez wyjątku są zainteresowani błyskawicznym zakończeniem śledztwa – nim sprawa zaszkodzi relacjom szkocko-rosyjskim. Rebus i jego koleżanka, detektyw Siobhan Clarke, stopniowo uświadamiają sobie, że zabójstwo poety ma drugie dno. Utwierdza ich w tym kolejne morderstwo.

źródło opisu: https://literia.pl/pozegnalny-blues

źródło okładki: https://literia.pl/pozegnalny-blues

wiejskifilozof | 2016-10-30

Moim skromnym zdaniem to bardzo dobry kryminał.Pokazujący mroczne oblicza Edynburga.Komisarz już 30 łapie przestępców,czas już na emeryturkę.
A jednak dochodzi do zbrodnie,gdzie polityka zmierzy się z warstwą kryminalną.
Ofiara to Rosjanin,Rebus musi uruchomić swe wszystkie kontakty i ująć sprawcę.
Kryminał bardzo dobry.

charu | 2014-09-05

Najwyraźniej mam słabość do takich "książkowych" sylwetek jak inspektor John Rebus czy komisarz Kurt Wallander: zgorzkniałych, pełnych ironii, nadużywających alkoholu ale za to z jakim charakterem.
Tym razem Rebus wraz z koleżanką Siobhan Clarke rozwiązuje zagadkową śmierć rosyjskiego poety Aleksandra Todorowa. Nie do końca pasował mi wątek polityczny za którym nie do końca przepadam, ale...

| 2014-06-14

I znowu postać z charakterem, sarkazmem, z nieudanym życiem prywatnym, sięgająca po alkohol.. Uwielbiam ten typ policjanta w książkach. Tym razem inspektor Rebus wraz ze swoją partnerką z pracy mają do rozwikłania zagadkę zabójstwa rosyjskiego poety Todorowa..
Książki Rankina czytam zawsze z największą przyjemnością.

Kinga | 2011-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2011

Nie przepadam za kryminałami z polityką w tle. Toteż nie wciągnęła mnie cała ta sprawa niepodległości Szkocji, układów i układzików pomiędzy Rosjanami a innymi mafiozami, czy waśni między poetą a jego ojczyzną. Spodobał mi się za to motyw pornografii rodem z "Big Brothera". No i znów spodobał mi się John Rebus, ze swoją małą paranoją imieniem Duży Ger, whisky z wodą i unoszącą się za nim wonią papierosów.

kkrzysztof | 2015-06-30

Smętne bardzo te zagadki Rankina