Skrawek ziemi

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Day no pigs would die
83-7150-904-9
kamk

Trzynastoletni Rob mieszka wraz z rodzicami na farmie, a jego życie toczy się zgodnie z rytmem pór roku i wypełnione jest ciężką pracą, małymi radościami i smutkami. Kiedy ojciec, mądry i bogobojny szejker, przed śmiercią powierza Robowi swą tajemnicę, chłopiec składa ofiarę i dzięki temu ostatecznie wkracza w dorosłe życie.

darek_lask | 2016-11-06
Przeczytana: 12 marca 2008

Piękna i smutna historia. Rob wzrusza swoją naiwnością, ale imponuje również godnością, pracowitością, zaradnością.
Bieda jest surową nauczycielką ale wśród życzliwych, taktownych ludzi łatwiej jest żyć. Bo i o tym jest ta książka

Molly | 2011-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2011

Tym razem wybrałam się na krótką podróż na Zachód. Krótką, bo zaledwie stu kilkustronicową, ale za to jakże głęboką i jak wiele mówiącą o życiu i człowieku. "Skrawek ziemi" to rzeczywiście piękna historia o więzach rodzinnych i o tym, co się naprawdę w życiu liczy. O wartościach duchowych i ich prymacie nad materialnymi i o ciężkim, ale oczyszczającym zdaniu się na los i pogodzeniu z tym, co dla nas przygotował.
Narratorem i głównym bohaterem powieści Pecka jest Rob, dwunastoletni chłopiec mieszkający z rodzicami i ciotką na farmie w stanie Vermont. Życie upływa mu na zabawach, obcowaniu z naturą, ale przede wszystkim pamiętać musi o wypełnianiu obowiązków. Nie brak w powieści zabawnych perypetii chłopca, jego prześmiesznego dziecinnego spojrzenia na świat, ewenementów dziecięcego światopoglądu wynikających z niezrozumienia spraw świata dorosłych (uważał na przykład, ze zboczeniec to bardzo ciekawa postać i chciał wypytywać o takowych podczas wizyty w jarmarcznej toalecie).
...

Julia | 2013-01-17
Przeczytana: styczeń 2013

Opowieść bardzo krótka, a jednak zapadająca w pamięć i dająca do myślenia. Historia Roberta, jego rodziny i najbliższego otoczenia - sąsiadów, hodowanych zwierząt i przyrody. Z jednej strony historia dość surowa, życie na farmie zdeterminowane jest zmieniającymi się porami roku, ciężką pracą, a przede wszystkim prawem religii. Nie ma tu miejsca na kaprysy, marudzenie i konsumpcjonizm. Bohater, choć ma 13 lat wie co może i co musi robić w życiu. Nikt się nad nim nie rozczula, nie kontroluje każdego jego ruchu, a on nic nie wymaga od świata. Czy współcześni rodzice pozwolili by spać swojemu dziecku w chlewiku z najlepszą przyjaciółką - świnką??? Nie ma tu też miejsca na analizowanie porządku świata, jest tak i już. Drapieżnik zabija słabszego, a młody zastępuje starego i tak jest, po prostu. Wdg mne książka ta nadawałaby się na lekturę.

Rewolwerowiec | 2011-09-11
Przeczytana: 11 września 2011

Niezwykła opowieść o zwykłych rzeczach.Smutne zakończenie a jednak całość bardzo podnosi na duchu.Daje do myślenia.

margit | 2010-09-02

moja ulubiona! :)