Magiczne miejsce

Cykl: Magiczne miejsce (tom 1) | Seria: Monika Szwaja poleca!
Wydawnictwo: Sol
literatura polska
Ag2S

Któż z nas nie marzył o ucieczce z pełnego zgiełku, hałaśliwego miasta na cudowną wieś, gdzie czas płynie innym trybem i można spotkać niezwykłych ludzi? Nowa powieść „Magiczne miejsce” opowiada historię życia na prowincji, w małej, ale za to bardzo malowniczej wiosce. Jej mieszkańcy są niezwykle oryginalnymi osobami: ktoś po amatorsku zajmuje się astronomią, inna osoba wytwarza perfumy...

Nowa powieść „Magiczne miejsce” opowiada historię życia na prowincji, w małej, ale za to bardzo malowniczej wiosce. Jej mieszkańcy są niezwykle oryginalnymi osobami: ktoś po amatorsku zajmuje się astronomią, inna osoba wytwarza perfumy dawnymi metodami, jest pasjonat piractwa i literatury marynistycznej.

W książce pojawia się wątek miłosny, jest też historia przygodowo-kryminalna.

źródło opisu: http://wydawnictwosol.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwosol.pl/

allison | 2015-12-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 20 grudnia 2015

"Magiczne miejsce" to powieść ciepła, optymistycznie nastrajająca, ale niczym szczególnym nie wyróżnia się z masy tego typu czytadeł, którymi w ostatnich latach nasz rodzimy rynek jest zalewany.

Autorka stworzyła przyjazny ludziom świat - do idealnej prowincjonalnej wioski chciałoby się wyprowadzić, by żyć tam sobie sielsko i anielsko, w otoczeniu pięknej przyrody i sąsiedztwie inteligentnych, wrażliwych, oryginalnych mieszkańców. W takim środowisku niestraszni są nawet biurokratyczni, ograniczeni urzędnicy z gminy i powiatu, gdyż z góry wiadomo, że muszą zostać pokonani, ośmieszeni i nauczeni rozumu przez pozytywnych aż do bólu bohaterów.

Postacie pokazane są tu szablonowo, ale ich plusem jest humorystyczny rys. Konwencja ta w pewnym momencie zaczyna jednak nużyć, podobnie jak naszpikowanie fabuły różnymi kontekstami kulturowymi. Autorka często przywołuje różne cytaty, książki, dzieła sztuki, doktryny filozoficzne i historyczne wydarzenia, jednak w zderzeniu z leciutką, błahą...

Kolejna bajka dla dużych dziewczynek- tym razem jednak całkiem fajna bajka! Czytałam ją, jak zaczarowana - cóż, jest ona odzwierciedleniem moich marzeń. Od dziecka chciałam (i nadal są to jedne z moich ulubionych marzeń) być cząstką wspaniałej, przyjaźnie do świata nastawionej społeczności, w jakimś urokliwym miejscu. A tu właśnie tak jest: malownicza wioska gdzieś w Bieszczadach, podupadły pałac, którego nowym właścicielem zostaje samotny, dobrze wyglądający, dobrze - ba, nawet baaaardzo dobrze sytuowany,urzędnik wysokiego szczebla w średnim wieku. Na dodatek wioskę zamieszkują sami uprzejmi, sympatyczni, pełni pasji ludzie, prowadzący dalekie od wiejskiej sztampy interesujące życie, okraszone inteligentnymi i sielskimi rozrywkami. Idylla? No jasne, że tak! Nazwa wioski zresztą też nasuwa takie skojarzenia - wieś nazywa się Ida! Jeżeli do tego dodamy, że pałac skrywa swoje tajemnice, jego poprzednia właścicielka sama wyrabia, a właściwie destyluje perfumy w iście paryskim stylu, ...

smallangel | 2017-09-25
Przeczytana: 25 września 2017

Słyszałam o "Magicznym miejscu" Agnieszki Krawczyk, że jest piekielnie nudne. Notka o samej autorce tak bardzo przypadła mi jednak do gustu (szczególnie informacja, że jest teoretykiem literatury),iż bardzo trudno było mi w yo uwierzyć i postanowiłam przeczytać chociaż pierwszych sto stron.
Oczywiście, miałam rację. Nie jest nudna, tylko przeznaczona dla specyficznego czytelnika. Myślę tu o osobach, które mają pojęcie o literaturze,ale tej na przestrzeni wieków, a nie ostatniego roku:-)
Pełno tu czytelniczych smaczków i odniesień do cudownych lektur z przeszłości. Główny wątek nie jest powalający, jednak klimat sielskiej i anielskiej wsi oraz jej mieszkańców (szczególnie miejscowych nauczycieli) wynagrodził mi wszystkie inne braki. Chętnie sięgnę po kolejny tom.

Pola | 2016-10-19
Przeczytana: październik 2016

„Magiczne miejsce” jest naprawdę magiczne i aż chciałoby się tam przenieść i zostać na zawsze.
Piękna idylliczna wieś, wspaniali mieszkańcy bardzo przyjaźni i życzliwi oraz Witold, który poszukuje swojego miejsca na ziemi.
Ta powieść to bajka, całkiem przyjemna bajka, bo kto nie chciał by mieszkać w takiej wsi i pośród tak wspaniałych ludzi jak w wielkiej kochającej się rodzinie.
Cóż…szkoda, że to tylko bajka…

To kolejna powieść z gatunku tych lekkich i przyjemnych, jak znalazł na jeden jesienny słotny wieczór.
Polecam

wiejskifilozof | 2016-01-10

Oto prawdziwe magiczne miejsce.Miejsce,do którego chce się wracać.I czytać o nim.Bo,cóż może być piękniejszego w takiej nieco,infantylnej historii.
Pełnej idealistycznych ludzi.
Ja tu skupie się,na kilku kwestiach.
Na pewno czytanie książek.Jak wiemy,nie ma bardziej przyjemniej rzeczy.Ale,tu oczytani są właściwie wszyscy.A przypominam,że to były PGR.
Ale,oprócz jednej pani.Nikt,za tym nie tęskni.Polityk z MSZ,czy są tacy mili prywatnie.
Trudno powiedzieć, w końcu to też ludzie.Mają pewnie jakieś dobre cechy.
Co mi się bardzo podobało w tej książce ? Ano,ten dworek.Te poszukiwania skarbów.
Lubię takie historię.I chętnie poczytam też inne książki autorki.

Jolka | 2018-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2018

"Magiczne miejsce" to lekka lektura w której odnalazłam spokój,ciszę i uroki małego miasteczka,które być może jest zapomniane ale ma swoje magiczne miejsce.Tym miejscem jest odrestaurowywany pałac,to zapach łąk,zapach niesamowitych perfum produkowanych w domku myśliwskim i miejsce,gdzie pojawiają się miejscowe duchy, które w momentach ważnych wydarzeń i zmian ukazywały się wybranym mieszkańcom wsi nad pałacową łąką.
Barwny styl autorki sprawia,że czytając pozwala czytelnikowi zamieszkać razem z bohaterami gdzieś na końcu świata i być szczęśliwym wśród przyjaciół.

Gosia | 2016-06-25
Na półkach: Przeczytane, ROK 2016
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Witold - dyplomata z Warszawy kupuje dworek w zacisznej wsi. Przystępuje do remontu budynku, poznaje jego historię i ciekawych ludzi, znajduje miłość. Postanawia z dworku zrobić hotel i przyciągnąć na wieś turystów. Bardzo fajnie czyta się tą książkę, wciąga i czekam na ciąg dalszy :)

boziaczek | 2017-04-05
Na półkach: Przeczytane, E-booki

Sielankowe, optymistyczne i relaksujące czytadełko na jeden wieczór - tak w skrócie określiłabym "Magiczne miejsce" Agnieszki Krawczyk. Przyznaję, że jestem urzeczona trylogią tej samej autorki o siostrach Niemirskich, ale to nie ta sama półka.
"Magiczne miejsce" nie wyróżnia się niczym niezwykłych na tle innych książek o tej samej tematyce. Wiceminister przyjeżdża do zakupionego dworku na wieś, odkrywa tam spokój, sposób na inne życie, no i oczywiście miłość. Wszystko w tej książce jest cukierkowe, idylliczne, nie ma problemów nie do rozwiązania. Bardzo irytował mnie fakt naszpikowania tej książki cytatami, nazwami dzieł literackich. Moim zdaniem był to zabieg zupełnie niepotrzebny i przesadny, przez co dialogi wydawały się niewiarygodne i po prostu sztuczne. Nikt przecież nie rozmawia z sobą w taki sposób, jak to zaprezentowała autorka.
Mimo to, sięgnę po następną część.

basik | 2016-05-15

"Magiczne miejsce" dla mnie wcale nie było magiczne.Raczej szalone, zwariowane,nierealne.
A najgorzej, że humor autorki wcale mnie nie bawił, tylko denerwował.Tu nic nie jest na poważnie, wszystko takie przesłodzone, wyidealizowane, zbiorowisko dziwaków i oryginałów. Nawet dzieciaki w tej malutkiej wiosce, są mądrzejsze od dorosłych.
Niby dużo się tu dzieje, ale autorka wszystkie pomysły jakie przyszły jej do głowy, upchnęła do jednego worka, a co za dużo to nie zdrowo.
Mamy więc ukryte skarby, święty grall, tajemnicze labirynty
a nawet ducha.
Do tego mnóstwo cytatów z książek, doktryny polityczne i wydarzenia historyczne. No i dialogi, długie, sztuczne i nużące nieraz o niczym interesującym, byle gadać.
Autorka sama pisze, że jej mistrzem był Kornel Makuszyński. I tak właśnie się czułam czytając jej powieść, jak bym czytała powieść dla dzieci....bo u Makuszyńskiego nawet "ukradli księżyc"
To taka bajka dla dziewczynek...ale to kompletnie nie moja bajka.
Może dalsze części będą...

"Magiczne miejsce" nazwane jest Idą przyjeżdża do tego magicznego miejsca trzydziestokilkuletni mężczyzna młody pracownik Ministerstwa Witold Mossakowski chcąc kupić ten podupadający pałac pragnie wyremontować dworek. Poznaje tam niezwykłych, wspaniałych mieszkańców to piękne miejsce skradło jego serce na zawsze. Nie tylko to miejsce zafascynowało go, ale i ludzie o niespotykanych, niesamowitych pasjach, o wspaniałych zainteresowaniach, którymi są obdarzeni.
A w życiu mężczyzny również pojawia się piękna, urocza młoda dziewczyna o imieniu Mila Bielak, jest ona wielbicielką, miłośniczką kotów, a także astronomii, którą się interesuje przy tym bardzo skrywa jej przeszłość pewna tajemnica.
Historia ujmująca, magiczna przepełniona magią, ciepłem, czarodziejska po prostu wspaniała postacie bardzo dobre, świetne, jest to też opowieść o poszukiwaniu własnego szczęścia i konieczności pogodzenia się ze swoimi wspomnieniami.
To książka o marzeniach, które na pewno się spełnią wkrótce, dojdą...