Latająca góra

Christoph Ransmayr Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
Der Fliegende Berg
Jacek Buras
Państwowy Instytut Wydawniczy
podróż bracia miłość poemat narracyjny; powieść wierszem; biały wiersz; alegoria filozofia literatura austriacka
Der Fliegende Berg
literatura piękna
Jacek Buras

Książka niezwykła, trudna do opisania.
Tytułowa "Latająca góra" to właściwie tylko tło do opisu bogactwa wewnętrznych przeżyć, opisów międzyludzkich relacji, miłości braterskiej, miłości do kobiety i wielu innych odcieni miłości.
Aż trudno uwierzyć, że tyle można o tym napisać - a jednak można. I do tego przepięknym, bogatym językiem.
"Latająca góra" to - moim zdaniem -...

Opowieść o dwóch braciach, którzy są sobie obcy,są zupełnie różni. Zbliża ich do siebie wyprawa na nieznany szczyt.

Kiedyś zapytano Reinholda Messnera - jednego z najwybitniejszych alpinistów wszech czasów - o jego ulubioną książkę o górach. Odrzekł bez wahania, że to powieść "Latająca góra" Christopha Ransmayra. "Nie interesuje mnie typowa literatura górska. Jeśli ktoś opowiada mi, jak się wspinał, a potem schodził, a potem znów trochę się wspinał, to to jest dla mnie nudne. [...]...

„Latająca góra" to jedna z najpiękniejszych książek, jakie czytałam. Powiedzieć, że porusza trzewia i nie popuszcza, to mało. To książka z tych, które trzyma się na półce jak skarb, by od czasu do czasu zajrzeć do niej i przeczytać kilka linijek.

W centrum tej poetyckiej prozy nie tkwi tak naprawdę góra, lecz bracia i ich wzajemne relacje. Bo podróż przez Tybet jest...

„Latająca Góra” była moim książkowym Graalem, szukałam jej długo więc kiedy przypadkowe pytanie sprawiło, iż w końcu do mnie trafiła (aż z Warszawy, jeszcze raz dziękuję!) wiedziałam, że warto było czekać cały ten czas.
Piękna i niezwykle, niezwykle emocjonalna. Te słowa najpełniej oddają charakter książki - począwszy od przedstawionej historii, a na konstrukcji kończąc....

Dyskusje

• Za grosze
  • Górskie
  • 2013
  • Górsko/na szlaku
  • Mam, ale jeszcze nie przeczytałam
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Latająca góra