Morze Mieczy

Tłumaczenie: Piotr Kucharski
Cykl: Legenda Drizzta (tom 13)
Wydawnictwo: ISA
Sea of Swords
8374182024

Pozostają oczywiście zmartwienia i obawy. Wulfgar od nas odszedł, nie wiem dokąd, i boję się o jego głowę, jego serce oraz jego ciało. zaakceptowałem jednak, że wybór jego drogi zależy od niego samego i że dla dobra całej trójki – głowy, serca oraz ciała – musiał się od nas odsunąć. Modlę się, aby nasze ścieżki znów się spotkały, aby znalazł drogę do domu. Modlę się, aby doszły do nas jakieś wieści o nim, albo uspokajające nasze obawy, albo ponaglające nas do działania, aby go odzyskać. Mogę jednak być cierpliwy i przekonywać się, co jest najlepsze. Bowiem, pielęgnując moje obawy o niego, zaprzeczam całemu sensowi mojego własnego życia. Tego nie uczynię. Jest zbyt wiele piękna. Jest zbyt wiele potworów i zbyt wiele łotrów. Jest zbyt wiele zabawy Drizzt Do&Urden.

Dreddenoth | 2014-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Podoba mi się końcówką dopiero tam się akcja rozkręca dochodzi wreszcie do starcia, gdzie sama walka jest zajedwabista... wraca wulfgar chyba wreszcie będzie się zachowywać "normalnie", płaczliwy Wulfgar doprowadzał do szału. Jak dla mnie ostanie rozdziały uratowały książkę która trzeba było przemęczyć

MatiOti | 2016-07-17
Przeczytana: lipiec 2016

Ścieżki Mroku (trylogia, bądź tetralogia, zależy jak liczyć) to pozycje dla fanów Drizzta, którzy jeszcze nimi są po przebrnięciu przez wszystkie poprzednie cykle :)

Na plus przeniesienie uwagi na postaci poboczne, zwłaszcza historia upadku społecznego Wulfgara oraz perypetie nietypowych sojuszników: Jarlaxle'a i Artemisa Entreri w Słudze Reliktu (która to książka początkowo kończyła trylogię). Dla wielu plusem będzie także ostateczny pojedynek Artemisa z Drizztem, zakończony śmiercią jednego z nich.

Świeżość wprowadzają także nowe postaci, jak np. Morik Łotr (budzący moje skojarzenia z Szarym Kocurem czy Szarlejem) czy Sheila Kree - piratka, która zawładnęła Aegis Fangiem.

Na minus to co zwykle, czyli dość dużo moralizatorstwa i częste powtórzenia. Mój top trzy najczęściej występujących słów to: "dekadzień", "podbrzusze" i "pewien" - ale trudno wnioskować czy odpowiedzialny jest Autor czy Tłumacze, bez znajomości oryginału.

Generalnie jak zwykle polecam, jeśli ktoś polubił...

wojtek.wysocki | 2013-09-03
Przeczytana: 2009 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

XIII księga legend Drizzta. No i można powiedzieć, że tym razem faktycznie, może nie jest to już książka tak skoncentrowana na elfie, jak pierwsze księgi, ale mimo wszystko, chłopak (jak na warunki ludzkie to już dziadek) występuje tu już znacznie więcej. Autor nadal ciągnie tutaj absurdalny wątek miłosny na "serialowej" zasadzie, dobrze puentuje to krasnolud w jednej ze scen "niechże ją w końcu pocałuje ten głupi drow".

Trochę dziwaczny motyw zemsty, prowadzący do autodestrukcji, walka z ogrami i piratami, kolejny etap odradzania się "wielkiego Wulfgara", zresztą praktycznie cała akcja koncentruje się na wyprawie mającej na celu odzyskanie młota. Dodatkowym nowych motywem jest ukazywanie niezływkłej odwagi halflinga, co w zasadzie nie zostało w żaden sposób wytłumaczone, autor jedynie zwraca uwagę na jego "niestandardowe" zachowanie i rzucanie się w wir walki.

Dużo czarów, zaklęć, wieszczenia, teleportacji, lewitacji, niewidzialności itp. nieczystych sztuczek. Chociaż drow...

Robevil | 2014-11-23

Drizzt i jego niesamowite pamiętniki.
Z całego cyklu niestety do tej pory jedyna przeczytana.
Forgotten Realms jako niesamowity i rozległy świat kreowany na wiele sposobów przez wielu autorów, gdzie Salvatore odnajduje się doskonale, kreaujac postaci zgodne z kanonami świata.
Brutalnych barbarzyńców z wątpliwosciami, niziołków straszliwie spietranych,
czy też długowieczny "dark" elf potrafiący zachwycać się pięknem świata i wyrażać zachwyt nad przemijająca chwilą.
"CARPE DIEM" - człowieku

Kornel Tymcio | 2016-07-08

Sprawy ponownie zmieniają bieg. Wulfgar postanawia odzyskać swą moc i godność. Jednocześnie w innej części Zapomnianych Krain, Drizzt wraz z Catie'brie dowiadują się, że wspaniały młot barbarzyńcy Aegis'fang zaczyna działać po stronie zła i obawiają się najgorszego.
Jest to ostatni tom o towarzyszach, ale na szczęście Salvatore nie porzucił ich całkowicie.

Babuk1888 | 2015-12-30

ścieżki mroku są słabą trylogią :( Książka jest po prostu nudnawa, a może miałem za duże spoilery...

Dariusz | 2012-04-08
Przeczytana: czerwiec 2011

Nie za bardzo mi się podobało.

Krystian Bas | 2015-06-16
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Zakończenie Legendy Drizzta bez wątpienia zostało wykonane w dobrym stylu. Większość wątków zostaje zamknięta i to nie w byle jaki sposób. Sama historia - ciekawa, sporo podróży, sporo nawiązań do poprzednich książek, dużo szczęścia i radości wśród pozytywnych bohaterów. Książka zdecydowanie na plus

13bpm | 2012-12-19
Przeczytana: listopad 2012

Świetny rozwój i niespodziewane zwroty akcji. Konkretnie i ciekawie przedstawione tło. Naturalne dialogi wzbogacone opisem wyrażanych emocji. Całość trzyma w napięciu.

Urko88 | 2015-07-23

Takie sobie średnie... Bardzo zawiodłem się na tej trylogii. Może powinienembył odpocząć trochę od Drizzta po 10 częściach. Ta walka jest już taka nudna