Zadziwiające i niezwykłe przygody Horacego Lyle'a

Okładka książki Zadziwiające i niezwykłe przygody Horacego Lyle'a Catherine Webb
Okładka książki Zadziwiające i niezwykłe przygody Horacego Lyle'a
2006-01-01
978-83-10-11336-8
Hanna Pustuła-Lewicka
Londyn Horacy Lyle

Nietypowe postacie i zagadka oraz spiek, które może zagrozić koronie. Przystepnie napisana historia o przygodach młodych mieszkańców Londynu pomagających ekscentrycznemu wynalazcy ocalić Zjednoczone Królestwo. Sympatyczna przygodówka w podkrolowanych czasach wiktoriańskich. Chętnie poznała bym dalsze losy bohaterów.

Mało jest książek, które wciągają od pierwszej do ostatniej strony i potrafią bezbłednie poprowadzić historię i przedstawić świat.
Opowieść o przygodach Horacego Lyla i jego przyjaciół może nie dociąga tego do perfekcji, za to pochłonęłam ją niczym wyśmienitą pizzę za wykreowane postacie. Żywe, plastyczne, niemal cielesne o wyrazistych cechach charakteru i każde z inną osobowośćią. Nie potrafiłam tutaj nikogo nie polubić do końca.
Fabuła nie powala, aura XIX-wiecznego Londynu nie jest tak dobrze wyczuwalna i przy niektórych opisach zaczynałam tracić koncentrację nad tekstem, ale wciąż jestem szczęśliwa, że ją przeczytałam.
Już nie mówiąć o tym, że finałowa scena jest powalająca.

2029

Londyn w moim ulubionym okresie,czyli wiktoriańskie klimaty,detektyw przywodzący na myśl Holmes'a przez swoją zdolność do dedukcji i błyskawicznego rozwiązywania spraw wszelakich.
Kradzież z Banku Anglii,morderstwo,pożar,wątki fantastyczne,bawiłem się nieźle,polecam.

Catherine Webb napisała swoją powieść detektywistyczna Zadziwiające i niezwykłe przygody Horacego Lyle'a w wieku 20 lat i nie był to wcale jej debiut literacki. Pierwszą powieść napisała bowiem w wieku 14 lat i została ona opublikowana dwa lata później.

Tak jak napisałam jest to powieść detektywistyczna, ale gdzieś tak w połowie książki pojawiają się wątki fantastyczne, których wcześniej nic nie zapowiadało. Osobiście wolę od początku wiedzieć z jakim rodzajem literatury mam do czynienia. Poczepiam się jeszcze samego bohatera Horacego. Nie da się ukryć, że postać ta była wzorowana na Sherlocku, ta sama niewiarygodna zdolność dedukcji, opanowanie i pewność siebie. Pani Webb dodała jeszcze materiały wybuchowe, które Horacy zawsze ma na podorędziu, ale moim zdaniem to za mało, żeby stworzyć wiarygodną postać. Biednemu Horacemu brakuje trochę osobowości. To już ciekawsi są jego pomocnicy, dwója dzieciaków: młody arystokrata Tomasz i mała złodziejka Teresa.

Pisząc w skrócie można przeczytać, ale nie trzeba.

Super książka, polecam!

Super książka, polecam!

Muszę przyznać, że zawiodłam się na książce. Spodziewałam się czegoś na miarę Holmesa albo Lupina, a znalazłam tanią podróbę czerpiącą z Doyle'a, ale napisaną amerykańsko-komediowym stylem filmowym.

Na początku nie mogłam jakoś przebrnąć przez kilka pierwszych rozdziałów i odkładałam książkę na później. Potem książka tak mnie wciągnęła, że musiałam skończyć ją od razu.

• 52 książki (2012)
  • Na mym regale