68 pokojów

Cykl: Przygoda w 68 pokojach
Wydawnictwo: Akapit Press
68 Rooms
lullaby

Wyobraź sobie, że podczas szkolnej wycieczki do muzeum znajdujesz zaczarowany klucz i – jak Alicja w Krainie Czarów – wchodzisz do miniaturowych 68 Pokojów pani Thorne. Zdumiony odkrywasz, że z otwartego na ogród okna dobiegają odgłosy rozmów ludzi z innej epoki, a w zupełne osłupienie wprawia cię zwyczajny ołówek, taki jakiego używasz codziennie w szkole. Tylko jak on się znalazł w...

Zdumiony odkrywasz, że z otwartego na ogród okna dobiegają odgłosy rozmów ludzi z innej epoki, a w zupełne osłupienie wprawia cię zwyczajny ołówek, taki jakiego używasz codziennie w szkole. Tylko jak on się znalazł w XVII-wiecznej miniaturowej komodzie?

Niemal każdy, kto wychował się w Chicago, wie, czym są Pokoje pani Thorne. Wyeksponowane w Instytucie Sztuki, stanowią kolekcję 68 przepięknych, niezwykle realistycznych miniaturowych wnętrz. Każde z nich zaprojektowano w stylu innej epoki i dopracowano w najdrobniejszych szczegółach – od klamek przy drzwiach po świece w lichtarzach. Niektórzy mówią, że to pokoje czarodziejskie, ukrywające niejedną tajemnicę.

źródło opisu: opis wydawcy

violabu Toczytam | 2015-01-16
Na półkach: 2015, Przeczytane, Syna
Przeczytana: 16 stycznia 2015

68 pokojów istnieje naprawdę. Są to miniaturowe pomieszczenia stworzone na początku XX wieku przez Narcissę Niblack Thorne. Największa wystawa pokojów (znanych jest w sumie około 100) jest zainstalowana w Instytucie Sztuki w Chicago.

Akcję swej powieści dla młodszej młodzieży pod tytułem „68 pokojów” Marianne Malone umieściła właśnie we wnętrzu miniatur, gdzie dostają się normalnych rozmiarów Jack i Ruthie.

Książka jest ciekawa, a przygody bohaterów fascynujące, jednak na pewno bardziej dla młodych ludzi niż dla mnie ;-)

Isadora | 2011-05-20
Przeczytana: 20 maja 2011

Tytuł książki odnosi się do pewnego wyjątkowego eksponatu, który znalazł godne miejsce na wystawie w chicagowskim Instytucie Sztuki.
Mowa o tak zwanych Pokojach pani Thorne - kolekcji sześćdziesięciu ośmiu przepięknych miniaturowych wnętrz wykonanych z wyszukanym smakiem i dopracowanych w najdrobniejszych szczegółach. Kolekcja dzieli się na część amerykańską i europejską; można w niej odnaleźć zarówno średniowieczne zamkowe komnaty jak i luksusowe pokoje plantatorów z Południa - wszystkie one stanowią doskonale odwzorowane repliki historycznych pomieszczeń, wszystkie charakteryzują się zdumiewającą dokładnością oraz bogactwem detali - od klamek u drzwi po meble.
Nierealność tych cudownych miniatur sprawia, że niejednemu wydają się być otoczone nimbem tajemnicy, należeć do innego świata ukrytego przed naszymi oczami.

Podczas szkolnej wycieczki do Instytutu Sztuki Ruthie i Jack znajdują w korytarzu prowadzącym na zaplecze wystawy Pokojów pani Thorne magiczny kluczyk, który w krótkim...

Ania | 2011-12-18
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 18 grudnia 2011

Książka to ukazuje nam wspaniały zabytek kultury znajdujący się w Instytucie Sztuki, w Chicago. Mowa o wspaniałych miniaturowych pokojach pani Thorne. Każdy z 68 pokojów przedstawia wnętrze pochodzące z różnych epok.
Wykończenie wnętrz jest doskonałe pod każdym calem - od klamek u drzwi po meble.

Fabuła dotyczy dwójki przyjaciół - Ruthie i Jacka. Podczas wycieczki do Instytutu Sztuki Jack znajduje tajemniczy klucz. Kiedy Ruthie bierze go do ręki zaczyna dziać się coś dziwnego. Zmniejsza się do rozmiarów, które pozwalają jej wejść do wspaniałych pokoji.
Wkrótce po tym odkrywają coś równie niesamowitego. Będąc w pokojach mogą przenieść się w czasie do epoki, z której jest dane wnętrze. Jak skończy się ta przygoda? Jakie tajemnice tak naprawdę skrywają pokoje pani Thorne?

Historia opisana w książce może na prawdę zaciekawić. Wnętrza miniaturowych pokoji skrywające tyle tajemnic sprawiają, że ta książka bardzo wciąga. Do tego można powiedzieć, że jest to mała, przyjemna lekcja...

Kanakuji | 2012-01-20

Fantastyczna książka to chyba jedyna książka którą dotąd przeczytałam i która była fajna i jakichś prawdziwych informacji uczących dowiedziałam się jednocześnie przez to ta książka między innymi mi się tak podobała, serdecznie polecam,

Kanakuji ;)

Wycieczki szkolne to coś za czym uczniowie zwykle przepadają – oderwanie się od szkolnej rzeczywistości, chwila wytchnienia, a przy okazji zobaczenia czegoś nowego i świeżego w miłym towarzystwie przyjaciół z klasy. Jednak czasami (a zwłaszcza w literaturze!) na wycieczkach zdarzają się naprawdę dziwne rzeczy…

Marianne Malone jest malarką, nauczycielką sztuk plastycznych, współzałożycielką Campus Middle School for Girls w Urbanie, w stanie Illinois. „68 pokojów” jest jej debiutem literackim.

Tytułowe 68 pokojów to kolekcja przepięknych miniaturowych pokoików zaprojektowanych przez panią Thorne, z których każdy pochodzi z innego okresu i innej epoki. Każdy jest dopracowany w najdrobniejszych szczegółach – nawet po klamki do drzwi, lampy czy instrumenty. Pokoje wystawione są w Chicago.

Ruthie i Jack są najlepszymi przyjaciółmi. Pewnego popołudnia idą na klasową wycieczkę do Insytytu Sztuki aby zobaczyć ekspozycję Pokojów Pani Thorne. Pokoje okazują się naprawdę piękne i wspaniałe,...

manet110 | 2013-04-25
Przeczytana: 11 listopada 2012

Super książka opowiadająca o przygodach dwóch dzieciach, którzy znaleźli zaczarowany klucz. Przez niego mogą zmniejszać się i wchodzić do małych pokoików, a one wtedy ożywiają.

zaczarowana | 2012-11-16

Nie miałam w planach tej książki. Pomysł po sięgnięcie po nią był raczej spontaniczny i niezbyt przemyślany. Czy mnie oczarowało 68 pokojów?

Sam pomysł na napisanie powieści o 68 pokojach pani Thorne, wydaje się całkiem niezły. Wizja kilkudziesięciu miniaturowych pomieszczeń z różnych epok, zdaje się być nowością. Autorka pięknie opowiadała nam o wnętrzach poszczególnych pomieszczeń. O meblach wykonanych z wielką precyzją i o przedmiotach charakterystycznych dla danego nam wystroju pokoju.

Książka pisana jest lekkim i przyjemnym językiem. Zawiera wiele faktów historycznych, które są miłym dodatkiem do powieści, ale też małą lekcją dla czytelnika. Autorka stara się utrzymać akcje na wysokim poziomie tak byśmy nie nudzili się podczas czytania. Mimo, że książka nie jest fenomenem miło się ją czyta.

Mimo, że lektura była całkiem przyjemna nie jestem do końca usatysfakcjonowana. Były momenty, w których po prostu się nudziłam. Zabrakło mi też tajemniczości, ale myślę, że książka...

Lena | 2015-07-14
Przeczytana: 10 lipca 2015

Książka dosyć ciekawa,lecz mnie nie zainteresowała.

DoXxil | 2013-05-04
Przeczytana: 03 maja 2013

Ruthie i Jack to zwykli uczniowie chicagowskiej szkoły. Kiedy razem z klasą odwiedzają Pokoje Pani Thorne znajdują tajemniczy klucz.
Wkrótce staje sie jasne, ze jest on zaczarowany i pozwala wniknąć do świata z pokojów. Razem, przeżywaja wspaniałą przygode w świecie miniatórowych pokoi.
Książkę miło się czyta, jest wciągająca. Żałuje tylko, że autorka nie umieściła więcej zdjęc pokoi.

Marta | 2011-01-20
Przeczytana: 19 stycznia 2011

Świetna książka. Baśniowa tematyka, fajne postacie i super nastrój. Po prostu sama się czyta. Nie mogę doczekać się następnej części i już zamówiłam sobie album ze zdjęciami pokojów pani Thorne.