Opowieści grozy wuja Mortimera

Tłumaczenie: Barbara Górecka
Cykl: Opowieści grozy (tom 1)
Wydawnictwo: Egmont Polska
Uncle Montague's Tales Of Terror
Ag2S

Wuj Edgara mieszka w starym domu za lasem. Chłopiec jest pewien, że gdy biegnie do niego ścieżką przez zarośla, wiejskie dzieciaki obserwują go ukryte wśród drzew, ale nie zamierza okazywać strachu. Pewnego dnia wuj Edgara opowiada mu kilka niesamowitych historii, a na dowód, że każda z nich zdarzyła się naprawdę, pokazuje niezwykłe eksponaty: maleńką laleczkę, pozłacaną ramę, stary mosiężny...

Pewnego dnia wuj Edgara opowiada mu kilka niesamowitych historii, a na dowód, że każda z nich zdarzyła się naprawdę, pokazuje niezwykłe eksponaty: maleńką laleczkę, pozłacaną ramę, stary mosiężny teleskop… Jak wuj Mortimer wszedł w posiadanie tak ponurej kolekcji przedmiotów, na których ciąży straszliwa klątwa?

Nie ma czasu na odpowiedź. Edgar musi wrócić do domu przed zapadnięciem zmroku… ale może odpowiedzi czają się właśnie w ciemnym lesie???

ilustrator - David Roberts

źródło opisu: http://www.egmont.pl/

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

Alieonora | 2014-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Ta książka musi znaleźć swoich czytelników. Musi opleść się wokół waszych dłoni i skierować kroki do ulubionego czytelniczego kąta. Bo gdy zaczniecie czytać to już nie będziecie mogli przestać. Będziecie czuć niedosyt grozy i historii, których lepiej nie opowiadać po zmroku. Zupełnie jak Edgar-główny bohater. Już samo imię podsuwa pierwszą wskazówkę. Czy ktoś słyszał o chłopcu Edgarze? W książkach dla dzieci nie pojawiają się bynajmniej takie imiona. A średniowieczne demony, duchy utopionych w jeziorze dziewczynek i ślepe podstępne staruszki?

Jeśli szczęście wam dopisze, a ponura atmosfera domu nie odstraszy to dostąpicie zaszczytu wysłuchania kilku opowiadań ekscentrycznego wuja Mortimera-lepiej jednak nie zadawajcie zbyt wielu pytań...

KruczaFiksa | 2013-03-17

Literatura grozy nie musi być przeznaczona tylko dla dorosłego czytelnika. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby i młodsi fani literatury znaleźli swoją niszę w horrorze, ale oczywiście taki horror musi być adekwatny do wieku. Taką właśnie dawkę strachu serwuje nam Chris Priestley z książką dla dzieci „Opowieści grozy wuja Mortimera”.

Młody Edgar w każde ferie odwiedza swojego wuja, który mieszka w samym środku mrocznego lasu. Las nie należy do tych spokojnych, po których lubimy spacerować, jest mroczny i tajemniczy i coś w nim obserwuje naszego bohatera. Nie mniej ponurej atmosfery doświadczymy w domu tytułowego wuja, nie wspominając już o jego historiach. Opowieści, które nam serwuje wuj Mortimer są ciekawe i potrafią przyciągnąć uwagę nawet dorosłego czytelnika. Na dowód, że każda historia jest prawdziwa stryj Edgara pokazuje mu przedmiot związany z opowiadaniem, co powoduje, że każda opowieść staję się jeszcze bardziej intrygująca. Dużym plusem opowiadań jest to, że nie są one...

Freshie | 2014-11-23

Wydawałoby się, że książka zaadresowana tylko do młodszych czytelników - nic bardziej mylnego! To jedna z tych, którą można czytać wiele razy, i nigdy nie będzie jej dość. Mroczna atmosfera, klimat przypominający nieco Edgara Poe... Historie idealne na ponure, jesienno-zimowe wieczory. Zgrabnie odtworzona klasyka. Chciałabym posiadać egzemplarz na swojej półce.

Ania Urbańska | 2012-04-11

Wspaniale klimatyczne, wywołujące dreszcze, przypominające opowiadania Edgara Poe, tylko w wersji dla starszych dzieci., a nie dla dorosłych (zależy kto na ile lat się czuje, czyż nie?). Zachwyciła mnie potęga wyobraźni autora - każda opowieść jest niepowtarzalna, oryginalna i obłędnie wciągająca. Mroczne, niektóre gotyckie, inne trochę ludowe opowiadania przenoszą czytelnika w świat najlepszej miary thrillerów, aż szkoda, że są takie krótkie. Nie polecałabym ich dziesięciolatkom, bo trochę tu śmierci i sporo smutku, potrzebny jest do tego już wyrobiony w miarę umysł, powiedzmy, piętnastoletni.

Czasem zastanawia mnie to, dlaczego tak lubię thrillery, mroczne klimaty, nocne zjawy, upiory drzemiące w drzewach, duchy straszące w starych domach. Ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie. Może tak: niektórzy lubią uciekać od rzeczywistego świata w romanse, inni w pozycje naukowe, ja doskonałą odskocznię od codziennych problemów znalazłam w książkach historycznych, biografiach i powieściach...

Mru | 2015-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Dom wuja Mortimora to miejsce, w którym nie chciałabym się znaleźć po zmroku. Ponury gospodarz spędza dni pośród zamkniętych pokoi, w towarzystwie zbzikowanego służącego i tajemniczych odgłosów rozchodzących się po korytarzach. Jaką tajemnicę ukrywa? Kim są dzieci biegające po ogrodzie?
Edgarowi nie wypada zadawać dociekliwych pytań. Przychodzi do domu wuja, by usiąść z nim przy kominku i słuchać niekończących się historii, a każda z nich jeży włos na głowie.

Połknęłam jednym tchem i mam ochotę na więcej. Jest w tej książce coś zaskakującego, co pozostawia niedosyt. Sięgając po nią byłam pewna, że biorę do rąk opowieść dla dzieci - jakie było moje zaskoczenie. Zwiódł mnie prosty język oraz dziecięca banalność, które w tej książce są narzędziem konstrukcyjnym grozy i dwukrotnie podbijają atmosferę niepokoju.
Myślę, że Chris Priestley ma świetne predyspozycje do tego, by we własnym, oryginalnym stylu stać się następnym przodownikiem gatunku grozy.

Laura | 2014-01-06

Książkę znalazłam pewnego dnia w Empiku, a że nie miałam co czytać pobiegłam z nią do kasy. Jest to pozycja zdecydowanie skierowana dla dzieci, chociaż sądzę, ze warto czasem przeczytać tego typu powieść. Nawet mnie przyprawiła o dreszcze.

katiakate | 2013-10-01
Przeczytana: 30 września 2013

Mhm, dreszczyk, ciekawość. Wspaniały klimat, ilustracje i różnorodność ... śmierci i stracenia zmysłów. Przygotowanie przed oglądaniem horror'ów. Uwaga, książka może stać w dziale dziecięcym, a raczej nie polecam jej młodszym czytelnikom.

katarzynammm | 2015-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2015

Opowiadania wujka Mortimera to groza dla młodszych czytelników. Mały chłopiec nosi imię Edgar (nasuwa to skojarzenia ze słynnym Edgarem A. Poe). Dla mnie osobiście powrót do czasów dzieciństwa w świetnym stylu.

| 2012-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2012

Bajkowa, niebywale wciągająca, tajemnicza, straszna...
Krótkie historie powodujące ciarki na plecach, bogaty język, a do tego rozbrajające zakończenie i fascynujące ilustracje. Polecam!

Czytelnick | 2012-12-19

Ta książka mi się średni podoba. Ale nie chcę zniechęcać.