Ofiary lata

The Dead of Summer
978-83-245-8618-9
literatura angielska, dziecko
Marta

Powieść dotyka spraw, które trapią cały współczesny świat. Ukazuje emocje i uczucia dziecka, które nie ma skrupułów, by zabijać, a jednocześnie uważane jest za efemeryczną, empatyczną i kruchą istotę. Na ile to możliwe - buduje "profil mordercy", o którym tak często można usłyszeć, że "to przecież było dobre dziecko".

książek: 2050
Edyta Zawiła | 2017-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2017

Debiut Camilli Way porusza kwestię przemocy wśród dzieci i jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, które wstrząsnęły Wielką Brytanią.
Rok 1993 Liverpool, dwóch dziesięciolatków uprowadziło dwuletniego Jamesa Bulgera z centrum handlowego, doprowadzając do makabrycznej zbrodni...
Takich dziecięcych zbrodni historia wiele zapisała, obnażając dwoistość natury okrutnej małego mordercy kontra "niewinne, dobre dziecko"...
Debiut może nie powala, ale rokuje nadzieję na przyszłość.

książek: 2021
anya | 2013-05-26
Przeczytana: 26 maja 2013

Mam mieszane uczucia co do tej książki.
Czułam takie ciach, ciach... szybko postawione fakty, mało akcji, opisów choć ich nie lubie bardzo rozległych tu jakoś mi brakowało. Brakowało mi opisu wszystkich bohaterów ich przezyć ich strony widzenia...

Autorka opisuje dzieciaki nie lubiane w grupie rówieśników z problemami, z rodzin "patologicznych", rodzin z problemami. Opisuje dziecięcą przyjaźń za wszelką cenę, która stała się brutalna, przerażająca.

Zakończenie mało wyjaśnia no czegoś mi tu brakuje, ale jednak daje do myślenia i może o to chodziło autorce:)

korcia | 2012-05-25
Przeczytana: 25 maja 2012

Sama nie wiem, co mam napisać o tej książce.

Nie powaliła mnie ona na kolana, ale nie była też zła.
Czuć, że to debiut autorki, bo chociaż pomysł na książkę spodobał mi się, to jednak nie czytałam jej z zapartym tchem.
Napisana jest ona z perspektywy chorej psychicznie dziewczynki i jej problemy niestety mnie nie pochłonęły. Napięcie ginęło gdzieś między wierszami... ale ogólnie jest ok, psychologicznie pozytywnie pokręcona.

Agnieszka Śniady | 2016-02-17
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 17 lutego 2016

Sięgnęłam po tę książkę z myślą, że mam przed sobą thriller. Lekką lekturę na jeden wieczór... więc kipiący emocjami dramat społeczny, który otrzymałam był dla mnie nie lada niespodzianką.

Historia przedstawiona w tekście na pozór jest prosta. Osią wydarzeń jest "przyjaźń" trzech 13-letnich dziwaków. Lato, które miało upłynąć na błogim lenistwie okazało się horrorem. Gdyby spojrzeć szerzej - żyje tych trojga, które miało być przepełnione miłością i radością - okazało się horrorem. Tę perspektywiczną analogię można dostrzec także w innych aspektach tekstu. To stanowi wartość tej książki - czyli jej uniwersalność.

Prosta w formie, trudna w przekazie lektura. Interesująca, wciągająca, bulwersująca i odważna...
"Władca much" w wersji "light".

Dominica | 2012-06-25

Ciekawie napisana powieść, która pokazuje inną twarz Londynu i jego przedmieść. To mroczne,brudne miasto pełne ciemnych zaułków. W tym świecie nie ma miejsca na szczęśliwe beztroskie dzieciństwo. Bohaterowie są szczelnie zamknięci pod tą ciemną miejską skorupą - można powiedzieć, że brak im tlenu, by pełną piersią wdychać raz dane dzieciństwo. Od początku wiemy, że są przegrani i lato będzie miało dla nich tragiczny finał. Jest to także powieść o silnej potrzebie miłości i uwagi, której bohaterowie zostają w brutalny sposób pozbawieni.

Henioo | 2016-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2016

Jak wielu moich poprzedników, nie wiem, co mam napisać o tej książce.
Większość powieści to opis życia "bezpańskich" nastolatków w Londynie w latach 80'tych. Jest troszeczkę pedofilii, jest opis beznadziei w egzystencji dorosłych ludzi, których nic nie interesuje poza gapieniem się bezmyślnym w TV. I na koniec jest coś co jest przerażające - te ostatnie 10 stron to szok!
Na pewno nie dla ludzi wrażliwych!!!

Jagna | 2012-09-10
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: listopad 2012

Świetna książka! Tym bardziej, że to debiut.

Historia przybrudzonych życiem dzieciaków, które dziwnym trafem i wbrew wszystkiemu, znalazły między sobą nić porozumienia. Niestety, ta przyjaźń będzie je drogo kosztować.

ptysiek | 2014-02-26
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Nie mogąc zdecydować się, którą książkę wybrać, po krótkich przemyśleniach padło właśnie na tą. Cóż... myślę, że powstałaby z tego całkiem dobra historia, gdyby bardziej ją rozwinąć. Mam wrażenie, że autorka poskracała i zbyt uprościła wiele wątków, jakże istotnych w tej opowieści. Po przeczytaniu czułam ogromny niedosyt i było mi przykro, że debiut Camilli Way okazał się tak słaby. Spodziewałam się czegoś lepszego, a przecież zapowiadała się tak ciekawie.

Seszat | 2017-08-20

Wstrząsająca, jak każda książka dotycząca problemu przemocy wobec dzieci...

nella | 2013-04-02
Na półkach: Przeczytane, Wymienione
Przeczytana: 02 kwietnia 2013

Książka bardzo wciągająca, aczkolwiek spodziewałam się innego zakończenia.