Dzieci umarłych

Die Kinder der Toten
978-83-7414-672-2
Austria, faszyzm, Jelinek
Agnieszka

Żyjemy na górze trupów i bólu. Elfriede Jelinek "Dzieci umarłych" pokazują nieznane dotychczas w Polsce oblicze pisarki jako wielkiej moralistki, tej, która zmusza do niemal psychoanalitycznej pracy nad historią. Powieść ukazuje wyparte aspekty austriackiej przeszłości i zadaje pytanie o odpowiedzialność za faszyzm, za udział w ludobójstwie. W krajobrazie pięknej styryjskiej prowincji, w...

Żyjemy na górze trupów i bólu.

Elfriede Jelinek

"Dzieci umarłych" pokazują nieznane dotychczas w Polsce oblicze pisarki jako wielkiej moralistki, tej, która zmusza do niemal psychoanalitycznej pracy nad historią. Powieść ukazuje wyparte aspekty austriackiej przeszłości i zadaje pytanie o odpowiedzialność za faszyzm, za udział w ludobójstwie. W krajobrazie pięknej styryjskiej prowincji, w sielskim alpejskim pensjonacie, trudno dostrzec jakikolwiek ślad zbrodni. Jednak historia powróci w przerażających okolicznościach, bo prawdy nie zdołają ukryć ani ziemia, ani czas. Raz popełnione morderstwo krąży w krwiobiegu świata. Duchy umarłych są stale obecne pośród żywych, nawet jeśli ci ostatni zdają się tego nie dostrzegać. Austria okazuje się w tej perspektywie wielkim cmentarzem, domem umarłych, krajem, który nigdy nie uporał się z nazistowską przeszłością, również dziś pełnym nieodpowiedzialnych szaleńców, niemających poszanowania dla różnych form życia. Jelinek w mistrzowski sposób porusza temat obecny stale w twórczości innych wybitnych współczesnych austriackich autorów: Martin Pollacka, Roberta Menassego, Roberta Schindla, Josepha Haslingera. To oni piszą w imieniu wszystkich wymordowanych, a także ich dzieci, tytułowych dzieci umarłych, tych, którzy nie mogą już dać świadectwa. Jedna z najważniejszych powieści Jelinek.

"Dzieci umarłych" to jedna z najważniejszych powieści niemieckojęzycznych XX wieku.

Der Standard

Akolita | 2013-09-19
Przeczytana: 19 września 2013

Powieść z pewnością nie należy do lekkostrawnych lektur. Rzeczywistość sielankowego austriackiego uzdrowiska przenika się z koszmarem wspomnień z II wojny światowej. Bohaterowie książki egzystują w zawieszeniu pomiędzy światem żywych i umarłych. Niełatwo nadążyć za fabułą. Nietypowa narracja sprawia, że czytelnik gubi się w labiryncie wymieszanych czasów i przestrzeni, podobnie jak bohaterowie - samobójcy, ofiary zbrodni i wypadków. Postaci umierają i odradzają się wielokrotnie, spotykają na swej drodze własnych sobowtórów, są zarówno istotami cielesnymi, jak zjawami, są zarazem młodzi i starzy, ludzcy i zezwierzęceni. Jelinek z niezwykłą wirtuozerią kreuje słowami świat który jest zarazem piękny i zmysłowy, jak też przerażający, pełen abiektu, bólu, hipokryzji i wstrętu. Tym, co zadziwiło mnie najbardziej, jest umiejętność pisarki do tworzenia opisów obrzydliwych, wyuzdanych zdarzeń językiem, który zachwyca pięknem metafor i zaskakujących porównań. Jeszcze długo po odłożeniu...

To jedna z tych niewielu książek, które naprawdę ciężko mi się czytało. Coś dla tych, co to lubią cierpieć i chwalić się potem czego to nie czytali.

marianna | 2014-07-17

Kto zna nazwisko pisarki, ten wie, czego się spodziewać.
W tej książce Jelinek daje nam tego więcej. Dużo więcej.

Streszczenie fabuły: to książka o zombie.
Jelinek próbuje tu ugryźć popkulturowy mit. Tak, jak Jarmusch próbuje pokazać wampiry przez pryzmat tego, co to znaczy żyć setki lat (i przeczytać więcej niż normalnemu człowiekowi się śni, móc więcej tworzyć, więcej się tym nudzić, etc...), tak Jelniek próbuje zbadać, co to znaczy być między życiem a śmiercią.

W tej przestrzeni "pomiędzy" jest głównie język. Język jak z horroru: pełen nagłych zwrotów akcji, brutalny, o szybkim, rwanym tempie. Ten język wywołuje najprzedziwniejsze obrazy, parodiuje, cały czas zaskakuje.

Po 100 stronach porzuciłam nadzieję na to, że uda mi się ułożyć w jakąś całość losy bohaterów. Skupiłam się tylko na rozkoszy języka (niektóre partie przelatywałam wzrokiem, innymi się delektowałam). Lektura była wyczerpująca. Ta książka brzmi jak słowa, które mógłby wypowiedzieć do Ciebie żywy trup. To...

Tomek Kolczyński | 2015-01-21

Moim zdaniem najlepsza książka Jelinek, taka co wyprasuje wszystkie fałdki w mózgu oraz dostarczy masochistycznej przyjemności z lektury.

Dotka76 | 2010-06-04
Przeczytana: 02 czerwca 2010

Przeczytana w 1/3,dalej nie dam rady. Trudna lektura, napisana męczącym językiem - styl trochę podobny jak w "wojnie polsko - ruskiej".
Ale dla cierpliwych i z dużą ilością wolnego czasu - na pewno warto.
"Jedna łza rusza w podróż... " takich perełek tam pełno.

Rafał | 2014-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2014

Chyba nie do końca zrozumiałem o co chodzi :(

irmina1990 | 2016-11-21
marteczka123 | 2016-09-16