Mój dzielny tata

Tłumaczenie: Maria Ochab
Wydawnictwo: Czytelnik
La Gloire de mon père
Kamulka84

"Mój dzielny tata" pierwsza część cyklu wspomnień autora, to opowieść o szczęśliwym dzieciństwie spędzonym w słonecznej Prowansji

Pogodna powieść, w której świat prowansalskiej prowincji ukazany jest oczyma dziecka. Narrator wspomina dzieciństwo jako niepowtarzalny okres w życiu, pełen zadziwiających sytuacji, przygód, fascynujących lektur, przyjaźni i rywalizacji, podziwu dla ojca, który jest dla niego autorytetem.

Nie ma tu oszałamiającej akcji. Wydarzenia snują się powoli, chociaż jest sporo fragmentów, w których dzieje się wiele i w życiu narratora , i jego rodziny.

Ujmujący jest sposób postrzegania świata przez Marcela, który na własny użytek tworzy różne teorie (np. rozważa, czy dzieci mogą być wyjmowane z brzuchów matek przez pępek - wnioski, do jakich dochodzi, są rozbrajające, ale nie brak im rzetelnej logiki).

W powieści jest miejsce na humor, wzruszenia, dziecięce lęki i radości, sentyment i tęsknotę za beztroskim dzieciństwem.

Przeczytałam z prawdziwą przyjemnością. A ponieważ było to moje pierwsze spotkanie z prozą M. Pagnola, na pewno sięgnę jeszcze po inne tytuły.

| 2013-06-25
HovevSefer | 2013-06-14