Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy

Okładka książki Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy
Małgorzata Gutowska-Adamczyk Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Cukiernia pod Amorem (tom 1) literatura obyczajowa, romans
472 str. 7 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura obyczajowa, romans
Cykl:
Cukiernia pod Amorem (tom 1)
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
2010-04-21
Data 1. wyd. pol.:
2010-04-21
Liczba stron:
472
Czas czytania
7 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788310116031
Tagi:
rodzina tajemnica literatura polska saga rodzinna

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
4059 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
138
67

Na półkach:

W końcu i ja, nie mogąc w żaden sposób zaspokoić swojej ciekawości, postanowiłam wstąpić do osławionej Cukierni pod Amorem. Jednak zamiast kremowego cappuccino i ciastka z bitą śmietaną, zamówiłam opasły tom pierwszej części niezapomnianej sagi rodzinnej. Było pysznie.

W powieści przeplatają się ze sobą dwie historie rozgrywające się na odrębnych płaszczyznach czasowych. W roku 1995 poznajemy państwa Hryciów – mieszkańców niewielkiego Gutowa będących właścicielami tytułowej cukierni, natomiast cofając się o ponad sto lat wstecz, w roku 1894, trafiamy do pałacu Zajezierskich zamieszkiwanego przez zamożną szlachecką rodzinę o wielopokoleniowej tradycji. Iga Hryć, zaintrygowana niebywałym znaleziskiem archeologicznym na gutowskim rynku, podejmuje się odkrycia pewnej niewyjaśnionej tajemnicy związanej z zaginionym przed laty, drogocennym skarbem rodowym. Śledząc żmudne śledztwo Igi, przenosimy się jednocześnie do Zajezierzyc, gdzie w dziewiętnastowiecznej scenerii wiejskiego zacisza, poznajemy losy rodzin zamieszkujących pobliskie majątki. Jeśli jesteście ciekawi jaki związek istnieje pomiędzy niepozorną Igą, a bogatym dziedzicem Zajezierzyc, koniecznie sięgnijcie po Cukiernię pod Amorem.

Powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk wyraźnie wyróżnia się na tle polskiej literatury popularnej, nie jest to bowiem kolejna sielankowa bajeczka o życiu małomiasteczkowej społeczności. Opisując XIX-wieczne realia, autorka demonstruje rozległą wiedzę na tematy prowincjonalnej codzienności, zwyczajów, zabobonów oraz tradycji. Z niebywałą skrupulatnością odmalowuje ówczesną rzeczywistość tworząc szkic skomplikowanych relacji międzyludzkich, których kierunek wyznaczany jest przez wyraźnie skodyfikowaną etykietę. Nieudane małżeństwa, zdrady i niechciane dzieci są gorzkim owocem nieujarzmionych namiętności zamkniętych w klatce sztywnych konwenansów i obowiązujących norm towarzyskich. Cukiernia pod Amorem pozbawiona jest jednak cech charakterystycznych dla ckliwych romansideł, których akcja rozgrywa się gdzieś w przestrzeni historycznej, pośród jakiś kiczowatych dekoracji. Mnogość wątków, dynamiczna fabuła obfitująca w liczne nieprzewidziane wydarzenia, złożone i ciekawe portrety psychologiczne bohaterów sprawiają, że powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk wychodzi poza schematyczną kompozycję typową dla zwykłych czytadeł.

Autorka sprawnie radzi sobie także z wątkiem kryminalnym rozpoczętym w związku z detektywistycznymi poczynaniami Igi Hryć. Jednak zakończenie powieści pozostawia po sobie znaczny niedosyt nie dając żadnych, konkretnych odpowiedzi i rozwiązań. Mimo że jedną z głównych zalet Cukierni pod Amorem jest ciekawa, przeplatana i zróżnicowana pod względem czasoprzestrzeni kompozycja, akcja niejednokrotnie wydaje się być urwana w decydującym momencie, co znacznie osłabia zainteresowanie ze strony czytelnika, który oczekuje kontynuacji interesującego go wątku. Niedogodności zostają jednak zrekompensowane przez kwiecisty język obfitujący w rozbudowane porównania i wysublimowane epitety tworzące niemalże teatralne dekoracje dla rozgrywającej się akcji.

Pisząc Cukiernię pod Amorem Małgorzata Gutowska-Adamczyk dała doskonałe świadectwo umiejętności snucia wspaniałych opowieści. To dobry kawałek polskiej literatury popularnej.

W końcu i ja, nie mogąc w żaden sposób zaspokoić swojej ciekawości, postanowiłam wstąpić do osławionej Cukierni pod Amorem. Jednak zamiast kremowego cappuccino i ciastka z bitą śmietaną, zamówiłam opasły tom pierwszej części niezapomnianej sagi rodzinnej. Było pysznie.

W powieści przeplatają się ze sobą dwie historie rozgrywające się na odrębnych płaszczyznach czasowych....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 394
  • Chcę przeczytać
    2 428
  • Posiadam
    1 358
  • Ulubione
    292
  • Teraz czytam
    113
  • 2012
    73
  • 2013
    62
  • 2011
    52
  • Chcę w prezencie
    51
  • Literatura polska
    47

Cytaty

Więcej
Małgorzata Gutowska-Adamczyk Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy Zobacz więcej
Małgorzata Gutowska-Adamczyk Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy Zobacz więcej
Małgorzata Gutowska-Adamczyk Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także