Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy

Okładka książki Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy
Małgorzata Gutowska-Adamczyk Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Cukiernia pod Amorem (tom 1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Cukiernia pod Amorem (tom 1)
Nasza Księgarnia
2010-04-21
2010-04-21
rodzina tajemnica literatura polska saga rodzinna

Choć nie miałam okazji wcześniej przeczytać serii książek „Cukiernia pod Amorem” to z racji jej wznowienia - uległam. Dodatkowo oczarowana zostałam szatą graficzną okładek, która co tu dużo mówić – przyciąga wzrok.

Na kartach książki poznajemy Igę, córkę właściciela tytułowej „Cukierni pod Amorem”, która podczas wykopaliska w samym centrum gutowskiego rynku odnajduje wstęp do zagadki, którą zamierza rozwiązać. Czy pogmatwane tajemnice rodzinne dadzą się rozwikłać?? Czy dostarczą kobiecie informacji o przeszłości rodziny i skrywanych głęboko sekretach??

Zachęcając Was do lektury wspomnę, że ta seria to nic innego jak saga pewnego szlacheckiego rodu i osób, które poprzez różne wydarzenia zostały z nimi powiązane.
Poszukując odpowiedzi na nurtujące Igę pytania, na kartach książki przeczytamy o silnych kobiecych sylwetkach i o ich marzeniach. Ponad to poznamy realia życia w samym centrum XIX wieku. Zagłębiając się w lekturę otrzymamy całą paletę emocji, których zwieńczeniem okaże się pobyt na weselu i ogromne dylematy do rozwiązania…

Oczywiście nie wszystkie tajemnice ujrzą światło dzienne więc tym bardziej cieszę się, że mam pod ręką drugi tom tej serii…

RECENZJA
”Cukiernię pod amorem"czytałam lata temu i byłam wówczas bardzo nią oczarowana, dlatego tym chętniej wracam do tej książki która teraz nakładem wydawnictwa @proszynski_wydawnictwo ukazała się w nowej szacie graficznej.
Na kartach tej powieści spotykamy się w Gutowie, w uroczej cukierni Pod Amorem gdzie pachnie słodyczą pieczonych świeżo jagodzianek. Tutaj też poznajemy Igę która próbuje rozwikłać tajemnicę pewnego pierścienia. Iga jest córką właściciela cukierni i jej postać osadzona jest w wielowątkowej historia przedstawionej na wielu płaszczyznach czasowych. Przeplatające się ze sobą epoki oraz bohaterowie którzy wiele doświadczają a ich życie potrafi być zarówno piekielnie trudne jak i słodkie jak bułeczki z tytułowej cukierni, są dość trudną jak dla mnie opowieścią. Niezmiernie skomplikowane i zagmatwane koligacje skłaniają do wnikliwego zagłębienia się w lekturze i przyznać muszę że do zrozumienia potrzebowałam drzewa genealogicznego które umieszczone jest w poprzednim wydaniu a którego niestety nad tym ubolewam, brakuje w tej wersji.
Cała jednak, ta historia , obraz minionej epoki oraz teraźniejszość, która jest poniekąd kontynuacją przeszłości oraz rodziny które miałam okazję poznać są tak pasjonujące,że z przyjemnością sięgnę po kolejną część.
Współpraca @proszynski_wydawnictwo
#cukierniapodamorem
#cukiernia #cieślakowie #saga #książki #recenzujęksiążki #recenzja #współpraca #recenzentka #małgorzatagutowskaadamczyk #proszynski

RECENZJA

Pierwsze wydanie tej serii miało miejsce ponad dziesięć lat temu, ale dla mnie to było pierwsze spotkanie z tą powieścią i autorką.

Dostałam historię kilku pokoleń kobiet, pełną zawirowań, radości, dramatów. Poznałam Ige, młodą przedsiębiorczą kobietę, która chce poznać tajemnice z przeszłości i poskładać swoje życie.

Współczesność cudownie przeplata się z historią a miłość z rozpaczą, nienawiścią.
Losy Zajezierskich są pełne wzlotów i upadków, a coś spowodowało koniec tego bogatego mazowieckiego rodu.

Autorka pisze w piękny, lekki sposób. Słowa płyną i otulają jak kocyk a historia wciąga i nie chce wypuścić czytelnika z rąk. Razem z Igą chce się odkryć rodzinną tajemnicę sprzed lat.

Po tej lekturze można z całą pewnością stwierdzić, że siła jest kobietą!!!

Przyznam, że było to niezwykle przyjemne doświadczenie. Ta całkiem nowa przygoda literacka jest dla mnie napędem do odkrywania innych książek Autorki.
Polecam

Współczesność cudownie przeplata się z historią a...

Przyjemna, kobieca literatura

Przyjemna, kobieca literatura

Saga "Cukiernia pod Amorem" została wydana po raz pierwszy ponad dziesięć lat temu.
Wydawnictwo podjęło się odświeżenia serii serwując nam piękne, pastelowe i delikatne okładki w pełni oddające temat przewodni książki.
Miałam przyjemność poznać losy bohaterów kilka lat temu,jednak te okładki skradły moje serce, a przy okazji chciałam Was zachęcić do sięgnięcia po bardzo klimatyczną, tajemniczą i rodzinną sagę o Gutowie.

📖📚📖
Podczas wykopalisk na rynku w Gutowie archeolodzy dokonują niezwykłego odkrycia, które wzbudza zainteresowanie córki właściciela Cukiernii pod Amorem.
Iga całkowicie przesiąka historią i przepowiednią, która być może się spełniła.
Jaką zagadkę skrywa rodzinny pierścień?
Poznajemy losy trzech rodzin; Zajezierskich, Cieślaków i Hryciów.
Teraźniejszość przeplata się z przeszłością, a klimat tamtego czasu autorka oddała cudownie.
Poznajemy losy kilku pokoleń kobiet, a tłem jest piękno dziewiętnastowiecznych dworków, znaczące wydarzenia historyczne, zmiany danego okresu i życie codzienne.
Autorka wykreowała świetnych bohaterów, których losy nie są nam obojętne.
Moją sympatię od samego początku wzbudziła Iga, która dąży do rozwikłania sekretu, a jednocześnie przeżywa swoje problemy, motyle w brzuchu i kilka ciekawych przygód.
Jeśli chodzi o pióro autorki jest ono dopracowane, po stronach niemal płyniemy. Pani Małgorzata jest doświadczoną pisarką i to czuć zanurzając się w historie przez nią stworzone.
Jeśli lubicie klimatyczne powieści obyczajowe z rodzinnymi sekretami i leciwą przeszłością ta saga jest dla Was.

Na rynku w Gutowie właśnie mają miejsce
wykopaliska, a archeolodzy dokonują tam niezwykłego odkrycia, które wzbudza zainteresowanie okolicznych mieszkańców. Szczególnie zaintrygowana odkryciem jest Iga, córka właściciela cukierni "Pod Amorem". Co odkryli archeolodzy? Czy Iga rozwikła rodzinną tajemnicę?

To moje pierwsze spotkanie z twórczością @malgorzatagutowska, nie miałam wcześniej przyjemności czytać żadnej książki autorki. Wiem, że jest to powtórne wydanie populqrnej serii #cukierniapodamorem, w bardzo ładnej szacie graficznej, dlatego też postanowiłam po nią sięgnąć.
Książka przedstawia dwie linie czasowe - są to lata 90 XX wieku oraz druga połowa XIX wieku. Dokladnie w 1995 roku możemy śledzić losy Igi Hryć oraz jej rodziny, natomiast XIX wiek to losy rodziny Zajezierskich. Tutaj zdecydowanie przeszłość przeplata się z teraźniejszością.
Książka wciągnęła mnie już od pierwszych stron, jednak przez mnogość postaci, szczególnie tych z rodu Zajezierskich musiałam czytać ją na dwa razy. Historia ta wymaga naprawdę dużego skupienia, by dobrze odnaleźć się w koligacjach rodzinnych i czegoś nie pomylić.
Autorka w świetny sposób oddała klimat mazowieckiej wsi z przełomu XIX i XX wieku, ukazując z jakimi przeciwnościami musieli się mierzyć wtedy ludzie, a w szczególności kobiety, bo to one odgrywały tutaj kluczową rolę.
Warto wspomnieć również o Idze, która bardzo chciała rozwikłać rodzinną tajemnicę, wszelkimi sposobami próbowała dojść do prawdy, a ja bardzo jej kibicowałam i czekałam w napięciu co odkryje dziewczyna i jak to wpłynie na jej rodzinę. Byłam pewna, że zagadka tajemniczego pierścienia zostanie rozwikłana na koniec książki, jednak autorka miała inny plan, dlatego też w najbliższych dniach planuje sięgnąć po następny tom sagi, bo jestem bardzo ciekawa dalszych losów bohaterów Cukierni pod Amorem. Moja ocena to 7/10.

Na rynku w Gutowie właśnie mają miejsce

To moje pierwsze spotkanie z twórczością @malgorzatagutowska, nie...

Lubicie słodkości, czy ze słodyczy to tylko schabowe? 😜
Ja uwielbiam, właśnie pochłonęłam babeczkę z kajmakiem, mniam. 😋
Jakie macie słodkie wspomnienia z dziecięcych lat? Może ciasto które wiele lat temu piekła Wasza babcia? Tęsknicie za jego smakiem? A przepis nie zachował się, czy może kontynuuje cię rodzinną tradycję trzymając sekretny przepis w sejfie?
Z szarlotką,🥧🍎 serniczkiem, 🍮babeczkami,🧁 migdałowymi ciasteczkami,🍪 jagodziankami🫐...najlepiej komponuje się książka, a nawet trzy. 😁 Na przykład saga o wielopokoleniowej rodzinie Zajezerskich, Cieślaków, Hryciów.

Tom pierwszy Zajezierscy, rozpoczyna się bardzo tajemniczo. Jest 1995 rok, w Gutowie archeolodzy znajdują mumię ze średniowiecznym pierścieniem. Córka właściciela cukierni "Pod Amorem" - Iga, prubuje rozwikłać zagadkę pierścienia który należy do jej przodków, taki sam pierścień widnieje na starej rodzinnej fotografii. Akcja książki przeplata się z historią rodu Zajezierskich z XIX wieku, to do nich wiele lat temu należał pierścień, był on przekazywany z pokolenia na pokolenie, zawsze trafiał do najstarszego syna z chwilą osiągnięcia przez niego pełnoletności, tylko przecież nie w każdej rodzinie rodzą się chłopcy.
A historia jego, sięga aż bitwy pod Grunwaldem, gdzie Hwałko z Gutowa otrzymał pierścień od księcia Witolda Kejstutowicza za ocalenie mu życia.

Przyznam, że trochę przeraziłam się ilością bohaterów gdyż autorka przeplata czasy bardzo odległe ze współczesnymi, dzięki czemu poznajemy losy kilku pokoleń dosyć sporej rodziny.

Myślałam, że na końcu książki zostanie wyjaśniona zagadka, a każda kolejna część sagi będzie skrywała nowe tajemnice kolejnych rodzin, i tu się myliłam. Kończąc pierwszą czy drugą część czujemy niedosyt, książka jest jakby nagle urwana, wsztskie trzy części są jedną spójną całością. Dlatego też wydawnictwo Prószyński i S-ka odświeżyło całą serię jednocześnie.

Lubicie słodkości, czy ze słodyczy to tylko schabowe? 😜
Ja uwielbiam, właśnie pochłonęłam babeczkę z kajmakiem, mniam. 😋
Z szarlotką,🥧🍎 ...

Świeżo palona kawa i jagodzianki. Czy są lepsze zapachy i smaki niż to? Z tym właśnie kojarzy mi się pierwszy tom serii „Cukiernia pod Amorem”.
Tytułowa cukiernia mieści się w małym miasteczku, Gutowie. Jednak co ma wspólnego pierścień z czasów bitwy pod Grunwaldem z rodziną Hryciów? Co wydarzyło się w pałacu u Zajezierskich? Na te pytania odpowiedzi szuka córka właściciela cukierni „Pod Amorem”.
W książce są dwie linie czasowe – 1995 rok i XIX wiek. Z jednej strony śledzimy losy rodziny Hryć (1995), a z drugiej losy rodziny Zajezierskich (XIX wiek).
Ta książka to losy kilku pokoleń kobiet. Współczesność miesza się z przeszłością.
Pamiętam pierwsze wydania tej serii i to że były bardzo popularne. Teraz wydawnictwo Prószyński wydało całą serię na nowo w nowej szacie graficznej więc to jest dobra okazja, żeby sięgnąć po książki albo zrobić sobie reread.
To było moje pierwsze spotkanie z tą serią i muszę przyznać, że bardzo mi się podobało. Czytało się szybko i przyjemnie, a historia wciąga od pierwszych stron.

Pierwszy tom sagi o Gutowie przedstawia losy kilku rodzin, żyjących w XIX wieku oraz tych we współczesnym świecie. Przeszłość przeplata się z teraźniejszością, co bardzo lubię w książkach. Klimat dawnych lat został jak najbardziej oddany, dzięki czemu możemy zobaczyć jak wyglądało życie codzienne w innej epoce. Oprócz historii rodzin, jest też oczywiście wątek cukierni. Opisy pieczenia jagodzianek, bułeczek czy słodkich ciastek są miłą odskocznią od przykrych wydarzeń. Życie bohaterów, a szczególnie kobiet, nie jest bowiem usłane różami. Zdrady, miłość z rozsądku czy aranżowane małżeństwa są na porządku dziennym. Wydawało mi się, że będzie to lekka lektura, jednak autorka nie oszczędza bohaterów. Muszą się oni mierzyć z wieloma trudnościami, podejmować trudne decyzje i przyjmować ciosy od losu. Śledzenie ich historii jest zatem trochę bolesnym doświadczeniem. Dla mnie dodatkowym utrudnieniem było odnalezienie się we wszystkich imionach i nazwiskach. Jest ich naprawdę dużo. To moje pierwsze spotkanie z sagą rodzinną, więc może czytanie tego typu książek wymaga "wprawy". Ciekawym elementem powieści jest także tajemnica pierścienia i próba rozwikłania zagadki przez Igę, córkę właściciela cukierni Pod Amorem. Kiedy już w miarę uporządkowałam sobie wszystkie koligacje rodzinne, poznawanie historii postaci było zdecydowanie łatwiejsze i powieść czytało się z większą przyjemnością. Szkoda, że motyw cukierni nie został bardziej rozwinięty, tym bardziej, że występuje w tytule, ale to dopiero pierwsza część sagi, więc mam nadzieję, że w kolejnych tomach będzie się pojawiał częściej.

Uwielbiam tę serię! Udana czytelnicza przygoda

Uwielbiam tę serię! Udana czytelnicza przygoda