Szaleństwo władzy

Wydawnictwo: Książnica
March of folly
historyczna

Autorka analizuje cztery przypadki, jako przykłady władzy absolutnej: mityczna opowieść o Troi, nieprawości papieży doby Renesansu, którzy prowokują zrodzenie się protestantyzmu, błędy Korony Brytyjskiej, które doprowadziły do utraty Ameryki przez Anglię w XVIII wieku, wojna domowa w Wietnamie i udział w niej Amerykanów. Jest to, swego rodzaju, parada pychy i okrucieństwa.

źródło opisu: Od Wydawcy

Paweł | 2018-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2018

Po bardzo solidnej, mocno monograficznej pracy Barbary Tuchman pod tytułem „Sierpniowe salwy” spodziewałem się kontynuacji tego poziomu także i w tej pozycji. Już na samym początku tytuł „Szaleństwo władzy” wskazywał na coś zupełnie odwrotnego i tak zresztą jest. Tytuł książki prowokujący niczym z okładki „Superexpressu” czy innego „Faktu” jest dość adekwatny do jej treści. Badaczka wysnuwa tezę, że w historii często można się spotkać z działaniami państw czy indywidualnych przywódców, które są w sposób oczywisty szkodliwe, bądź nawet samobójcze dla autorów. Pomimo to czynią oni swoje, nie bacząc na konsekwencje. Moim zdaniem ocenianie historii z perspektywy dzisiejszej, gdy się tę historię zna, jest bardzo wygodne i niesprawiedliwe zarazem dla tych, co ją tworzyli. Z drugiej strony pokusa osądzania minionych pokoleń jest bardzo kusząca i sam ją maniakalnie uprawiam. Poza tym, jest to najprostszy sposób, aby wyciągnąć jakieś wnioski z poczynań wcześniejszych pokoleń. Nie wiem...

paweł | 2017-09-24
Przeczytana: 24 września 2017

Władza deprawuje wszystkich.Dlatego też w dziejach świata, mamy wiele na to przykładów.Po części wiele przykładów znajdziemy w tej książce.Zdeprawawana władza, nie widzi nic poza czubkiem własnego nosa,nawet wtedy,gdy w ewidentny sposób sama sobie szkodzi.W dzisiejszych czasch tez to mozemy zaobsewrwować.Książka troszkę mnie rozczarowała,poza częscią poświęconą władzy koscielnej w dobie renesansu,ta była dośc interesująca.

chiave | 2017-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Sporo sobie po „Szaleństwie władzy” obiecywałam – i chyba niestety zbyt wiele, bo zamknęłam je z uczuciem niedosytu i mocno rozczarowana. Najpierw jednak plusy. Rzecz jest dobrze i wartko napisana, a samo założenie znakomite. Książka niewątpliwie poszerza perspektywę spojrzenia na historię i meandry polityki, ukazuje uniwersalne mechanizmy działania i niezmienność myślenia władzy. Pokazuje pułapki tego myślenia a także jak rzadko i jak mało uczymy się w tym obszarze na własnych błędach. Wiedza i erudycja autorki są tak imponujące, a argumentacja tak spójna i błyskotliwa, że aż onieśmiela i sporo trudu kosztowało mnie określenie, co mnie tak w jej książce uwierało.
Myślę, że przebolałabym wyczuwalne niemal od samego początku lewicowe odchylenie autorki, gdybym miała pewność, że nie wpłynie to na obiektywizm jej ocen jako badacza. Im bardziej jednak opowieść zbliża się do współczesności, tym większym staje się to problemem, a kulminuje w ostatniej części, dotyczącej wojny w...

żabot | 2016-05-18
Przeczytana: 18 maja 2016

Pech chciał, że w tym samym momencie zacząłem czytać dwie książki, które po prostu są nudne i męczyłem je etapami, długo, nie rzadko z dłuższymi przerwami. Nudne do bólu, choć takie nie powinny być. Jedna z nich to „Szaleństwo władzy”. Absolutnie nie można odmówić autorce niesamowicie szerokiej wiedzy. Ilość faktów wymienionych na stronach książki wręcz przytłacza. Nazwiska, daty, miejsca, wypowiedzi… Trzeba wręcz encyklopedycznego umysłu, żeby to wszystko ogarnąć. I może właśnie to jest jednym z powodów mojej niskiej oceny. Dobra książka, jak film Hitchcocka, powinna zaczynać się od trzęsienia ziemi a potem napięcie powinno narastać. Tu nie tylko nie ma trzęsienia ziemi, ale trudno w jakimkolwiek momencie mówić o napięciu.
Książka składa się w pewnym sensie z czterech oddzielnych, połączonych dość luźno wspólną ideą. Dobór przykładów na „szaleństwo władzy” jest subiektywny. Myślę, że autor z innego rejonu geograficznego mógłby bez problemu dobrać liczne przykłady mu bliższe....

Artur Schodziński | 2014-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Spodziewałem się po tej książce czegoś więcej. Część o polityce Wielkiej Brytanii na kontynencie amerykańskim nie zainteresowała mnie. Ciekawa cześć o dziejach papieży w dobie Renesansu. Obszerne opracowanie genezy wojny w Wietnamie.
Książka to zbiór czterech dość odległych od siebie tematów. Trudno ją polecać wszystkim, ale miłośnik historii znajdzie w niej coś dla siebie.

Robert Pisula | 2016-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Jestem pasjonatem Historii i książka mnie zaciekawiła. Zacznę od plusów bardzo dobrze opisana geneza wojny w Wietnamie i doprowadzenie do zbrojnego buntu koloni brytyjskiej przyszłych Stanów Zjednoczonych .To są główne wątki plus poboczne takie jak władza skorumpowana w Watykanie w dobie renesansu gdzie miłośnicy gry Assassin mogli się z tym problemem zetknąć grając bohaterem Rodrigo Borgia - Assassin's Creed.A minusy ze chciało by się więcej przeczytać jej analizy historycznej :)Gorąco polecam by zrozumieć dlaczego jest jak jest warto cofnąć się w czasie i zobaczyć jakie wydarzenia kształtowały ludzkość.

apl | 2015-10-18
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Jest 9tka ponieważ książkę chciałabym przeczytać jeszcze raz - a więc mimo pewnych niedociągnięć, jednak wciąga w dłuższej perspektywie. W książce ciekawie opowiedziana jest historia Troi, fascynująco - czas "najwybitniejszych" papieży, krok po kroku - pojeście Anglii do kolonii w USA, szczegółowo - historia Wietnamu. Niby różne tematy, a jednak w każdym z nich znalazlam coś ciekawego, choć jestem raczej fanką starożytności i myślałam, że Wietnam mnie zanudzi - ale jednak nic z tych rzeczy ;)

tobru | 2018-07-04
Konstantyn | 2018-01-24