Ziarna zmian. Sześć roślin, które zmieniły oblicze świata

Tłumaczenie: Marek Fedyszak
Wydawnictwo: Muza
Seeds of Change
978-83-7495-754-0
historia, rośliny, socjologia
historyczna
Pistacia

Wydana w 1985 roku, wielokrotnie wznawiana i tłumaczona na inne języki książka opisuje dzieje sześciu roślin, które zmieniły oblicze świata. Ludzie zawsze lubili wierzyć w swój wpływ na wydarzenia i kierowania ich biegiem. Jest to jednak błędna interpretacja historii cywilizacji. To rośliny: chinina, trzcina cukrowa, herbata, bawełna, ziemniak, koka stały się istotnym, choć niedostrzeganym czynnikiem w procesie historycznym. Wywarły silniejszy wpływ na historię ludzkości niż większość wojen, bitew i rewolucji. Autor ze swobodą operuje faktami, przenosząc się z kontynentu na kontynent, z jednej epoki historycznej w inną. Książkę cechuje zwięzły i precyzyjny styl, angielska ironia, subtelne poczucie humoru, a przede wszystkim oryginalne ujęcie tematu.

[opis wydawcy]

Aztek_Anonim | 2016-06-01

Książka jest bardzo ciekawa, niestety zawiera sporo tez dyskusyjnych lub nawet błędów rzeczowych (Np Portugalczycy nie wytępili rdzennej ludności Madery bo Madera przed odkryciem, nie była zaludniona)

Megsss | 2016-11-26
Przeczytana: 2004 rok