Ziarna zmian. Sześć roślin, które zmieniły oblicze świata

Tłumaczenie: Marek Fedyszak
Seria: Spectrum
Wydawnictwo: Muza
Seeds of Change
historia, rośliny, socjologia
historyczna
Pistacia

Wydana w 1985 roku, wielokrotnie wznawiana i tłumaczona na inne języki książka opisuje dzieje sześciu roślin, które zmieniły oblicze świata. Ludzie zawsze lubili wierzyć w swój wpływ na wydarzenia i kierowania ich biegiem. Jest to jednak błędna interpretacja historii cywilizacji. To rośliny: chinina, trzcina cukrowa, herbata, bawełna, ziemniak, koka stały się istotnym, choć niedostrzeganym czynnikiem w procesie historycznym. Wywarły silniejszy wpływ na historię ludzkości niż większość wojen, bitew i rewolucji. Autor ze swobodą operuje faktami, przenosząc się z kontynentu na kontynent, z jednej epoki historycznej w inną. Książkę cechuje zwięzły i precyzyjny styl, angielska ironia, subtelne poczucie humoru, a przede wszystkim oryginalne ujęcie tematu.

[opis wydawcy]

JC-and-the-Boys | 2018-03-24
Przeczytana: marzec 2018

Całkiem dobra pozycja popularnonaukowa. W "Ziarnach zmian" Henry Hobhouse chce okazać, jak 6 roślin - chinina, trzcina cukrowa, herbata, bawełna, ziemniak i koka - wpłynęło na losy nowożytnego świata, w praktyce jednak są one (może z wyjątkiem chininy) pretekstem do rozważań na naprawdę wiele tematów. Różnorodność jest jednym z największych plusów tej pozycji - Hobhouse pisze m.in. o kulturze Inków, niewolnictwie na amerykańskim Południu, upadku Chin w XIX wieku, historii Irlandii czy rozwoju niemieckiego przemysłu (jedna z ważniejszych przyczyn wybuchu I wojny światowej, dzisiaj często niedoceniana).

"Ziarna" wyróżnia również język. Książka napisana jest niezwykle klarownie, wywody są spójne i przemyślane, a nawet bardzo (przynajmniej dla mnie, laika w zdecydowanie zbyt wielu dziedzinach) skomplikowane kwestie przedstawione są w prostu sposób. Całości dopełnia charakterystyczny styl autora, nasycony typowo brytyjską ironią, dzięki czemu tę bądź co bądź naukową pozycję czyta się...

Aztek_Anonim | 2016-06-01

Książka jest bardzo ciekawa, niestety zawiera sporo tez dyskusyjnych lub nawet błędów rzeczowych (Np Portugalczycy nie wytępili rdzennej ludności Madery bo Madera przed odkryciem, nie była zaludniona)

Beti70 | 2018-02-05
jrmo | 2018-01-28