La guerre
wojna, powieść francuska
Pistacia

Wojna niszczy i unicestwia. Wojna odczłowiecza. Nie chodzi tylko o okresowy konflikt zbrojny, lecz permanentną walkę zarówno w świecie, jak i w człowieku. Bohaterka Wojny, Béatrice B., wyrusza w poszukiwaniu kluczy niezbędnych do zrozumienia natury tego odwiecznego zła. W czasie wędrówki spotyka M.X., który staje się jej przewodnikiem po postindustrialnym świecie. Uświadamia dziewczynie negatywne konsekwencje technizacji życia. Wojna to także refleksja nad kreacyjną mocą języka i wyobraźni. Le Clézio eksperymentuje z formą: sprawdza, czy permanentna przemoc, o której pisze, może rzeczywiście przenikać każdą cząstkę jego powieści.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

Mimetyczka | 2011-05-01
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 2011 rok

Le Clezio wypowiada wojnę

Przez 13% społeczeństwa wybrany na najwybitniejszego współcześnie żyjącego pisarza francuskojęzycznego. Wygrał.
Mówi się: drugi Camus.
Inni mówią: Sartre do potęgi Camusa.*
Le Clezio noblista.
A le Clezio po prostu walczy.

Tytułowa wojna toczy się w głowie głównej bohaterki- Bei B.
Wojna toczy się w świecie, na ulicach, w supermarketach.
Wojna niekoniecznie w militarnym znaczeniu.
Wszędzie czai się zagrożenie. I odkrywamy nasz technokratyczny świat na nowo.
Drapacze chmur przyglądają się nam, boją się. Czują nienawiść.
"Cynowe puszki krzyczą otwartymi ustami, widziała, jak biją ich serca, widziała słowo wypisane krwawymi literami, regularnie pulsujące w białym kręgu." (203 s.)

Świat le Clezio jest zimny, obcy, metalowy. Przeraża, upada, wznosi się.

"Ziemia nie jest twarda i płodna, która rodzi rośliny, lecz wymyślony przez człowieka plan." (202 s.)

Autor bierze w ogień technologię, konsumpcjonizm, zanik pierwotnej naturalności. W końcu człowieka.
Le...

sENnr110 | 2012-08-29
Przeczytana: 2012 rok

Ta książka niezwykle trafiła w mój gust literacki. Uwielbiam książki "snuje", gdzie akcja jest na dalszych planach lub praktycznie jej nie ma, a autor zajmuje się szczegółowymi opisami otoczenia, odczuć wewnętrznych, analizami, przemyśleniami itp. Le Clezio robi wszystkie te rzeczy, w dodatku z niespotykanym polotem. Wspaniały klimat książki i bardzo trafny dobór słownictwa. Mimo to na zakończeniu się zawiodłem, było bardzo przewidywalne. Mimo to serdecznie polecam!

| 2010-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2010

Uh... Ciężka sprawa z tą książką... Po pierwsze: to nie jest powieśc. Brak tu akcji jako takiej, niewiele dialogów, dominują opisy wojny. Nie konfliktu zbrojnego ale technicyzacji i spłycenia ludzkiego życia, sprowadzenia go do bezmyślnej gonitwy. Książka ma już trochę lat i niestety odbija się to na pojmowaniu technicyzacji - gdyby pisał jeszcze raz powieśc musiałby dodac rozdziały dotyczące internetu MP3 i tego całego gadżetowego szitu, który nas otacza. Tu tego brak więc z dzisiejszego punktu widzenia jest już częściowo nieaktualna.

Główny mój zarzut do tej książki dotyczy jej formy, te ciągłe przemyślenia na ten sam temat, wałkowane raz po razie w trochę zmienionym otoczeniu... Brak spójności między rozdziałami a czasami nawet akapitami. Tak wiem, taki był koncept ale powoduje to zmęczenie i zniechęcenie mimo bardzo dobrego języka książki. Autor ma bardzo szeroką wiedzę i lubi się nią popisywac i na pewno co bardziej oczytani fani będą mieli frajdę odkrywając dodatkowe...

Maciej Korpuliński | 2014-08-04

Czytają tę książkę czuje się jak by świat się powtarzał,alegorie tam przedstawione pasują idealnie do czasów współczesnych.Jak całe życie toczy się wokół konfliktu zbrojnego,to świat może przybierać różne formy,i ta książka jest na to dowodem.Nieustająca wojna która się tam odbywa,wykracza po za ramy konfliktów zbrojnych.Każdego dnia w jakiś sposób walczymy ze sobą i moja choroba jest na to dowodem.Za pomocą tej książki udało mi się selekcjonować moje myśli.

Isa | 2010-09-07
Przeczytana: 07 września 2010

Postindustrialna wizja zagłady świata, rozgrywająca się zarówno wewnątrz człowieka, jak i wokół. Widziana oczami młodej dziewczyny Bey B. Ciekawie opisana koncepcja zagrożeń jakie niesie za sobą postępująca technizacja i wszech zauważalne zubożenie języka.

Książkozaur | 2012-01-16

Ciężko pisać o tej książce. To powieść eksperymentalna – i sam ten fakt wystarczy, żeby mogła się komuś zdecydowanie podobać albo zdecydowanie nie. Mnie się podoba, lubię od czasu do czasu takie teoretycznoliterackie zabawy, choć czasem nie nadążam za autorem.

Bohaterką powieści jest Bea B., młoda dziewczyna żyjąca w ciągłym strachu, próbująca się odnaleźć w zmechanizowanym, metalicznym, nowoczesnym świecie. Patrzy na niego z zupełnie nowej perspektywy: piękne wydają się jej skrzyżowania, samochody, puszka konserw. Świat otaczający bohaterkę w jednym momencie wydaje się zimny, obcy, brutalny – nawet drzewa są zarażone nienawiścią – by za chwilę magnetyzować. Przyciąga i wchłania czytelnika.

Powieść eksperymentalna z założenia nie jest lekturą dla każdego i w związku z tym nie dziwią niskie oceny książki tu i tam – trzeba lubić tego typu zabawę językiem, konwencją, literaturą w ogóle. Ja lubię i moim zdaniem książka jest naprawdę godna polecenia.

Pełna recenzja na moim blogu:...

rudawstążka | 2013-08-23

Nie wiem, jak opisać tę powieść. Nie jestem pewna, czy tę książkę można w ogóle nazwać powieścią, bo właściwie nie posiada ona fabuły, bohaterów. Ale przeczytać ją zdecydowanie warto, bo Le Clezio formułuje naprawdę piękne, literackie zdania, które pozostają w pamięci i dla których warto przeczytać "Wojnę" do końca.

ouLIPOgram | 2012-08-18

Popłuczyny pseudo-filozoficzne w stylu Coelho. Wstyd Noblisto!

adondek | 2013-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2013